Skocz do zawartości
Forum Kulinarne Smaczny.pl
IGA

Chałka Drożdżowa

Rekomendowane odpowiedzi

składniki : 50 dag mąki 5 dag drożdży łyżeczka smalcu 2 łyżki masła łyżka kwaśnej śmietany 2łyżki cukru 2 jaja szklanka wody odrobina soli trochę maku Zrobić rozczyn z pokruszonych drożdży, łyżeczki cukru, łyżeczki mąki i połowy szklanki cieołej wody. Odstawić do wyrośnięcia. Do mąki wbić jaja, dodać śmietanę, cukier, sól oraz wyrośnięte drożdże. Dobrze wyrobić, jeśli jest zbyt gęste dodać ciepłej wody, smalec i masło podgrzać i wlać do ciasta, i jeszcze wyrabiać. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość zagnieść je ponownie i uformować trzy wałki grubości ok.2 cm., zapleść warkocz, końcówki zawinąć pod spód. Uformowaną chałkę położyć na natłuszczonej blaszce, pozostawić do wyrośnięcia, następnie posmarować rozmąconym jajkiem i posypać makiem. Upiec na złoty kolor. Przepis pochodzi z Poradnika Domowego. Piekłam tę chałkę wiele razy i gorąco polecam. Pięknie wyrasta i długo zachowuje świeżość. Gdy pierwszy raz upiekłam wyrosła olbrzymia chała ułożona po przekątnej na oryginalnej blaszce z pieca. później piekłam zazwyczaj z tej samej porcji dwie mniejsze chałki, czasem dodaję więcej cukru- przy ilości podanej w przepisie słodycz jest raczej niewyczuwalna. Bułeczki też wychodzą z tego wyśmienite. Zachęcam do pieczenia. Smacznego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Fela1

Piękę dzisiaj,pierwszy raz tę chałkę.:( Przepis ten sam mam z bardzo starej gazetki,możliwe że z poradnika.Ciekawe czy wyjdzie. Pozdrawwiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 31.10.2015 at 18:24, julianA napisał:

A mi nie wyszła.....

pewnie coś źle zrobiłaś, może było za chłodno albo przeciąg i ciasto nie urosło?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi