Skocz do zawartości
Forum Kulinarne Smaczny.pl
asienka19873

Galaretka Z Kwiatów " Bzu "

Rekomendowane odpowiedzi

100 g kwiatów lilaka pospolitego ( potoczna nazwa: bez ogrodowy )- może byc biały, jasny bądź ciemny fioletowy. Waga samych kwiatków, bez liści i gałązek.

1 litr wody

3/4 cytryny

500 g cukru żelującego 2:1

30 ml soku pomarańczowego

Oberwane kwiatki przekładamy do miski, zalewamy wodą, dodajemy sok pomarańczowy i 3 plasterki cytryny. Przykrywamy miskę talerzem i wkładamy do lodówki na ok. 24 h. Po tym czasie zawartość miski przelewamy do garnka, podgrzewamy tak by było dobrze ciepłe, ale nie gorące i nie gotujemy! Odstawiamy na ok. 1 h. W tym czasie kwiaty lepiej oddadzą swój kolor.

Zawartość garnka przelewamy przez sito wyłożone pieluchą tetrową. Kwiaty odciskamy dokładnie. Wodę spod kwiatów wlewamy ponownie do czystego garnka, dodajemy wyciśnięty sok z pozostałej cytryny, wsypujemy cukier żelujący i podgrzewamy od czasu do czau mieszając aż sie zagotuje. Powstały syrop gotujemy na średnim ogniu ( musi cały czas bulgotać ) ok. 6 min. Przelewamy do czystych i suchych słoików, zakręcamy i odwracamy od razu do góry dnem. Galaretkę zostawiamy do całkowitego ochłodzenia i zgęstnienia.

Galaretka ma słodko-kwaskowy i kwiatowy smak :) smakuje wybornie na bułeczce posmarowanej masłem.

Na zadęciu galaretka z ciemnego fioletowego "bzu".

post-6578-0-31117900-1432038052_thumb.jp

post-6578-0-85089100-1432038086_thumb.jp

post-6578-0-87377000-1432038121_thumb.jp

post-6578-0-68935700-1432038155_thumb.jp

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wow galaretka z bzu?? Szkoda, że tak późno przeczytałam. Muszę na przyszły rok sobie zachować ten przepis w pamięci.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wygląda pięknie i smakowicie :) Też będę musiała się skusić :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Polecam wam bardzo serdecznie spróbować :) w następnym roku :) nam bardzo smakuje !

Dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję Asieńko, muszę sobie zapisać tego linka do przepisu, bo jak to ja :blush: mogę zapomnieć...  :happy:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napewno :) mam jeszcze 2 malutkie słoiczki, wciąż dobre :) trzeba tylko cały czas w lodowce trzymać.

fajnie posmarować bułkę taką galaretką kwiatową kiedy za oknem zimno i kwiatków już nie ma...:) pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi i obdarowanym bardzo smakowało :) za jakieś 6-7 miesięcy polecam wypróbować kiedy kwiatki znów zakwitną :)))) i ocenić czy smakuje , pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przypominam przepis dla wszystkich ciekawych smaku galaretki z Kwiatów Bzu :) jeśli zakwitł juz u was bez to polecam ! Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi