Skocz do zawartości

Przyprawa Cenniejsza Niż Złoto


amelia1

Rekomendowane odpowiedzi

Mój mąż przywiózł mi szafran w postaci bardzo wąziutkich, krótkich listków o kolorze ciemno pomarańczowym i nie wiedziałam do czego się używa. Zajrzałam do encyklopedii i ten co ja mam to nadaje się glównie jako barwnik do ciast. Ale piszą że szafran jest przyprawą. Nie wiem jaki my mamy w sprzedaży. Tak jak DeLagre użył szafranu do risotto, to ja kilkakrotnie pozwoliłam sobie dodać do pieczeni z kurczka i sos nabrał złocistego koloru. Jeszcze mam szafran zrobię risotto i będę nadal dodawała do pieczeni. bo muszę go zużyć. Jeżeli jest ktoś zainteresowany to mogę umieścić zdjęcie szafranu. ina12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ineczko za odpowiedż. Napewno spróbuję i kurczaka i risotto z tą przyprawą i poszukam jeszcze do czego można go dodać i dam wam znać. Wiem, że jest jeszcze niebieski szafran a inna nazwa to krokus. Zdjęcie jest zamieszczone w pierwszej wypowiedzi pod nazwą szafran, możecie zobaczyć. Znalazłam je na stronie wp. Pozdrawiam!!! Amelia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat szafranu w kuchni znalazłam jeszcze to: Szafran jest przyprawą o najdelikatniejszym aromacie. Znamion słupka używa się do aromatyzowania i barwienia ryżu, potraw mięsnych i rybnych, zup, chlebów, ciast i ciasteczek. Używa się go także w produkcji alkoholów, szczególnie likierów ziołowych, którym nadaje on specyficznego zapachu. Jest najdroższą przyprawą świata, bowiem pozyskiwanie go z pojedynczo zbieranych słupków krokusa jest niezwykle pracochłonne; na 1 kilogram szafranu potrzeba aż 170000 kwiatów. Na szczęście wystarczy szczypta, by nadać barwę i smak dużemu daniu. Dobry szafran powinien mieć najwyżej rok i odznaczać się jaskrawo-pomarańczowym kolorem. Ma silny aromat i ostry, lekko gorzkawy smak. Jako przyprawa, szafran występuje w dwóch postaciach: nitek i proszku. Jeżeli używamy nitek należy potrzebną ich ilość pognieść i zanurzyć w mleku lub innym płynie, zgodnie z przepisem. Jeśli natomiast mamy do czynienia z szafranem w postaci proszku (uwaga, łatwo go sfałszować!), rozpuszczamy go w płynie lub mieszamy z mąką do ciast. W Indiach szafran jest niezbędnym składnikiem licznych potraw z ryżu i słodyczy. Używa się go również w medycynie ayurwedycznej oraz podczas obrzędów religijnych. W Arabii Saudyjskiej prawdziwa kawa arabska powinna zawierać między innymi właśnie szafran. Na północy Włoch i południu Szwajcarii, szafran jest niezbędny w przygotowaniu sławnego risotto. W Szwecji tradycją jest pieczenie chleba z szafranem w dniu Świętej Łucji. I wreszcie w Hiszpanii szafranu dodaje się do słynnej paelli, fabado i pote galicyjskiego Ciekawostki. Ars amandi. Szafran w wielu kulturach świata był i jest nadal uważany za silny afrodyzjak. Miałby on wzmagać popęd płciowy u młodych mężczyzn, a podawany w małych ilościach w postaci nitek zapobiegać nieregularnym menstruacjom i wzmacniać macicę. Zdaniem starożytnych Greków szafran pobudzał kobiece narządy płciowe, wywoływał silny orgazm i jednocześnie miał działanie aborcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.