Skocz do zawartości

pola102

Smakowicze
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia pola102

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. pola102

    Paluszki Hradeckie

    Tak się złożyło, że w W-wie nigdzie nie mogłem ich kupić, a tu raptem.. patrzę, są w Geant'cie i to aż w dwóch wersjach (maślane - moim zdaniem nijakie, szkoda czasu) i Hradeckie - naprawdę fajne, grube, kruche paluszki z ciasta z solą i kminkiem - do piwa po prostu rewelacja.
  2. składniki: (na prawie 2 litra) 1/2 lt alkoholu 95% 400 g cukru 1 litr wody 4 laski cynamonu (nie pył) Zalać alkoholem w szklanym pojemniku, dodać 2 laski cynamonu (kruszyć rękami), Zamknąć pojemnik, pozostawić na 10 dni. Po 10 dniach, filtrować i zachować płyn. Umieścić w garnku 1 litr wody, dodać 2 laski cynamonu (kruszyć rękami), gotować 8 minutę, wyłączyć grzanie i dodać cukier, chłodzić. Kiedy będzie zimno filtrować. Wlać alkoholu filtrowane do wody z cukrem i cynamonu, mieszać i wlać do butelkach. dla zdrowia!
  3. Składniki: Makaron spaghetti ( ja dodałam pół opakowania, wystarczyło spokojnie na 4 porcje) Krewetki królewskie ( ile? To już kwestia gustu i zasobności portfela ja lubię dużo Pęczek pietruszki 1 pomidor dojrzały 3 ząbki czosnku Sól Pieprz 3 łyżki masła Parmezan ( odrobina do posypania Opcjonalnie: kieliszek białego wytrawnego wina Sposób przygotowania: Makaron gotujemy w osolonej wodzie z odrobiną oliwy z oliwek wg przepisu na opakowaniu al dente, następnie odcedzamy go, zostawiamy w garnku, dodajemy łyżkę masła; siekamy koperek i dodajemy do makaronu, dodajemy też starty parmezan i wszystko mieszamy. Doprawiamy solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Odstawiamy, żeby smaki przeszły. Zabieramy się za krewetki. Roztapiamy pozostałe masło na patelni, wrzucamy krewetki, chwilę smażymy i dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i pokrojonego pomidora. Krewetki muszą zmienić kolor z przezroczystego na lekko różowy. Wtedy solimy i pieprzymy całość. Możemy je podlać białym winem i poczekać aż wino odparuje. Dodajemy na patelnię makaron i wszystko ze sobą mieszamy, dosłownie chwilę, żeby nam się makaron nie przypalił. Danie posypujemy parmezanem.
  4. Coraz częściej nie podoba mi się pieczywo ze sklepu. Ciemne pieczywo w większości jest farbowane karmelem. Ma lekko orzechowy kolor. Pieczywo z mąki z pełnego przemiału wygląda zupełnie inaczej. Wiele osób zastanawia się dlaczego ciemne pieczywo jest tak masowo fałszowane? Otóż chleb biały jest bardziej pożądany przez konsumentów, a ciemne pieczywo lepiej jak zawiera mało cząsteczek z łuski ziarna (z powodu wchodzenia między zęby). Ot, mamy co mamy. Na szczęście w domowym zaciszu można wyprodukować takie pieczywo jak nam się żywnie podoba. Ja upiekłam bułeczki śniadaniowe z otrębami.
  5. Wymieszać w miseczce dashi, sos sojowy, mirin, cukier i sól. Jajka wbić do osobnej miseczki, wymieszać je dokładnie pałeczkami tak, aby nie powstała piana (nie odrywając pałeczek od dna). Dodać przygotowaną wcześniej mieszankę przypraw i połączyć z jajami. Powinna powstać jednolita masa bez żadnych grudek. Rozgrzać patelnię do tamago i natłuścić ją przy pomocy papierowego ręcznika umoczonego w oleju. Wlać 1/3 rozmąconych jajek na całą patelnię, tworząc cienką warstwę (tak jak na naleśniki). Pałeczkami lub drewnianą łopatką wygładzić wszystkie tworzące się bąble. Gdy omlet zacznie się lekko ścinać, ale jest jeszcze z wierzchu wilgotny, podważyć łopatką brzegi omletu na końcu patelni i zwinąć w płaski rulon (nie zwijać jak naleśnik tylko złożyć na cztery). Przysunąć do brzegu przy rączce. Ponownie natłuścić powierzchnię patelni przy pomocy papieru, przesunąć omlet na koniec patelni i jeszcze raz przesmarować papierem patelnię. Wlać następną porcję jajek, unieść lekko omlet lekko do góry i przechylić patelnię aby płynna masa dostała się pod niego. Gdy warstwa omletu zacznie tężeć przetoczyć po niej rulonik, formując większa rolkę. Trzecią, ostatnią porcję usmażyć i zwinąć w ten sam sposób. Pod koniec przy pomocy drewnianej łopatki utworzyć zgrabny, prostokątny kształt, przyciskając ją do omletu. Po wystygnięciu podzielić na pół. Jedną część pokroić w 1 cm plastry i użyć do nigiri sushi, natomiast drugą pociąć wzdłuż w cienkie długie kawałki o przekroju 1x1 i użyć do przygotowania maki sushi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.