Skocz do zawartości

raq102

Smakowicze
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez raq102

  1. raq102

    Grochówka wojskowa

    Grochówkę jadam bardzo rzadko, najczęściej jak zrobi ją moja mama lub przy okazji jakiegoś pikniku, lecz nie jest to zupa którą wybieram w pierwszej kolejności. Co mnie więc skłoniło do zrobienia tej zupy? Oczywiście Łukasz i to, że ostatnio musiał obejść się smakiem.
  2. Dziś prezentuję przepis na tradycyjne, polskie faworki (zwane też chruścikami, chrustem lub kreplami). Przepis nie byle jaki, bo od mojej najlepszej teściowej . Mają to, co najlepsze faworki mieć powinny – są wyjątkowo kruche, delikatne i chrupiące. Pozycja obowiązkowa na karnawał i tłusty czwartek. Wiedzieliście, że nazwa faworki pochodzi od francuskiego faveur oznaczającego wąską wstążeczkę/tasiemkę? Składniki (wszystkie o temp. pokojowej): 1 i 1/2 szklanki mąki 5 żółtek 2 łyżki gęstej śmietany 2 łyżeczki spirytusu tłuszcz do smażenia (smalec lub olej) cukier puder do posypania Z mąki, żółtek i śmietany zagniatamy ciasto – tak twarde jak na pierogi. Dodajemy spirytus. Ciasto należy długo zagniatać, a następnie zaczyna się zabawa – należy je porządnie zbić wałkiem! Ciasto składamy i ponownie zbijamy, aż powstaną pęcherzyki. Do ciasta dostaje się w ten sposób powietrze. Czynność powtarzamy kilkukrotnie. Możemy wyżywać się do woli. Następnie wałkujemy ciasto na cienkie placki i kroimy na prostokątne paski. Każdy pasek nacinamy wzdłuż na środku. Jeden koniec paska przewlekamy przez powstały przez nacięcie otwór. Wkładamy faworki na rozgrzany tłuszcz i smażymy na rumiano z obu stron. Po usmażeniu rozkładamy na ręczniku papierowym aby ociekły z tłuszczu. Przed podaniem posypujemy obficie cukrem pudrem.
  3. raq102

    Likier Czekoladowy

    Domowy likier czekoladowy Bardzo prosty do przygotowania i bardzo smaczny. Składniki: 200g czekolady - najlepiej 70% kakao 200ml mleka skondensowanego słodzonego 200ml mleko skondensowanego niesłodzonego 1 szkl wódki Wykonanie: Czekoladę posiekać i rozpuść w kąpieli wodnej (wrzucić do miski, którą trzymać nad gotującą się w większym garnku wodą). Płynną czekoladę wymieszać z mlekiem skondensowanym a potem z wódką. Zlać do czystej butelki, zostawić na dobę - dwie w lodówce. Likier można przechowywać w lodówce do miesiąca.
  4. raq102

    Chlebek PITA

    Często używam w kuchni chlebka pita ale muszę przyznać, że do tej pory zawsze go kupowałam… .:( To Samantha zawstydziła mnie przygotowując własnoręcznie te pyszne chlebki, więc obiecałam sobie, że następnym razem też sama je przygotuję i tak też zrobiłam… Zapraszam na chlebek pita podany z kurczakiem i sosem czosnkowym. Składniki na chlebek pita: 1 łyżeczka suszonych drożdży 60g mąki razowej chlebowej 250g mąki chlebowej pszennej plus extra do podsypania 1 łyżeczka soli 2 łyżki nasion kminku 2 łyżeczki oliwy plus extra do natłuszczenia Składniki na farsz: 1-2 piersi z kurczaka 2 papryki 2 cebule sól, pieprz, papryka w proszku, sos sojowy oliwa do smażenia Składniki na sos: 200g jogurtu naturalnego (można dodać 1-2 łyżki majonezu) 2-3 ząbki czosnku koperek sól, pieprz Mieszam drożdże z 4 łyżkami letniej wody i odstawiam na 5 minut. Do dużej miski przesiewam obie mąki i dodaję sól i kminek. W środku robię zagłębienie w które wlewam drożdże, 190 ml letniej wody i oliwę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.