Skocz do zawartości

Wysoki Cholesterol


Jolcia

Rekomendowane odpowiedzi

Domowe sposoby to na pewno wyeliminowanie z jadłospisu produktów bogatych z zły cholesterol.

Czego nie jeść:

- Mięs zawierających cholesterol: tłuste mięsa,boczek, parówki, kiełbasa salami i inne wędliny wędliny, wątróbka, podroby, konserwy mięsne , tluszcz i skóra z drobiu

- Należy unikać potraw smażonych na maśle, smalcu, słoninie, oleju słonecznikowym, sojowym, czy kukurydzianym oraz na margarynach twardych (służących do smażenia). Dotyczy to również posiłków sprzedawanych komercyjne takich jak hamburgery, frytki czy chipsy, gyż zawierają one tłuszcze w formie trans, ktore rownież powodują wzrost cholestrolu LDL we krwi.

- Masła

- Jajek

- Pełnotłustego mleka i jego przetworów, np. śmietany, serów żółtych i topionych, lodów

- Pieczywa białego

- Połączenie cukru, cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych ma szczególnie silny wpływ na wzrost poziomu cholesterlu. Bardzo często połączenie takie występuje w słodyczach, wyrobach cukierniczych, ciastach, ciastkach, lodach i deserach, gdzie cukier łączy się z masłem, śmietaną, mlekiem, margaryną czy jajkami.

Co jeść:

- Chude mięso (np. kurczaki) i chudą wędlinę (np. polędwicę). Niektóre ryby np. łosoś, tuńczyk, makrela zawierają omega 3 - kwasy tłuszczowe, które wg. Specjallistów zapobiegają powstawaniu choroby wieńcowej serca.

- Do smażenia lepsze są oleje oliwkowe i rzepakowe, które pod wpływem wysokiej temperatury nie ulegają utlenianiu. Osoby o powyższonym choleserolu i cierpiące na miażdżycę powinni w ogóle unikać smażonych potraw. Powinny zamiast tego spożywać więcej pokarmy gotowane, duszone, bądź pieczone z jak najmniejszą ilością tłuszczu.

- margaryna miękka (do smarowania pieczywa), w malej ilości

- Aby dostarczać inne niezbędne dla organizmu skladniki, unikając obfitych w cholesterol, warto pić niskotłuszczowe mleko, jogurty, jeść chudy biały ser. Dzięki temu ogranicza się również ilość spożywanych kalorii. Otyłość jest również jedną z przyczyn wysokiego cholesterolu.

- Pieczywo ciemne

- Warzywa i owoce są dobrym źródłem witamin E, C i betakarotenu. Te mikroelementy chronią przed utlenianiem cholesterolu. Należy więc jeść dużo warzyw i owoców. Każdego dnia spożywaj duże ilości produktów zbożowych, warzyw, owoców.

Dodatkowe wskazówki

- Warto też jeść zboża. Warzywa, owoce i zboża, zawierają blonnik, który powoduje obniżenie ilości cholesterolu w organiźmie.

- Błonnik znajdziemy również w płatkach owsianych, ryżu, kaszy, otrębach. Błonnik wywołuje uczucie sytości, dlatego zalecany jest dla osób odchudzajacych się.

- Aby usupełniać braki tłuszczu, dobrze jest również jeść w niewielkich ilosciach orzechy, nasiona strączkowe np.. słonecznika lub dyni

- Sprawdzaj na opakowaniach zawartość tłuszczu i cholesterolu.

- Pij w niewielkich ilościach czerwone wino.

Podam przykładową dietę dla osób z wysokim cholesterolem. Zajrzyj TUTAJ

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojej znajomej mama miała bardzo wysoki cholesterol i lekarz jej powiedział,że baaardzo podnosi go obgryzanie kostek z mięsa a zwłaszcza chrząstki,np.z boczku. Tę herbatkę też widziałam ale firmy nie kojarzę,Vitax czy coś podobnego.

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam ci przepis z książki Michała Tombak - sama stosuję i z dobrym skutkiem. 50 g oliwy z oliwek podgrzać, wlać do szklanki i wycisnąć na to sok z całego grapefruita. Wypić to wszystko i położyć się na prawym boku, przyłożyć w okolice wątroby termofor lub poduszkę elektryczną, poleżeć 45-60 minut. Zabieg należy wykonywać 7 dni z rzędu co trzy miesiące. Po wypiciu oliwy z sokiem proszę niczego nie jeść przez 2 godziny. Zabieg najlepiej wykonywać przed snem, 3 godziny po ostatnim posiłku. Ja to już stosuję 3 raz i z 8,80 cholesterol obniżył się do 6.o5. Zyczę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mój mąż ma problem z cholesterolem,z racji wykonywanego zawodu ma to pod kontrolą i musi to być w normie.Przed badaniami jada wędzoną makrele.Czasami pił oliwę z oliwek.Cholesterol zawsze trochę spadał,ale cierpiała wątroba.Teraz bierze lek.Jeszcze,znam przepis na Pani rogaliki,pyszne,uwielbiane przez moją rodzinę.Z tego ciasta wychodzą pyszne rurki i ciasteczka.Można je odświeżać w mikrofali.Jestem nowa na tym portalu,nie wiem jak się poruszać,dlatego piszę w takiej formie.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o poziom cholesterolu, to jeśli jest wysoki, przydałoby się zrobić dodatkowe badania z oceną HDL i LDL - osobno, żeby przekonać się, który składnik tak zawyża poziom. Ponadto, wysoki poziom cholesterolu, nie zawsze jest wynikiem "złej" diety - czasem jest to predyspozycja dziedziczna i zmiana diety niewiele pomaga...

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Wszystkie ryby mają pozytywny wpływ na obniżenie cholesterolu dodatkowo zawierają bardzo zdrowe kwasy omega 3 :-(

Witajcie! Jestem na diecie protal od lutego 2009r. Schudłam 8 kg , a co najważniejsze, obniżyłam cholesterol z 370 (od lat taki wysoki) do 202 (wszystkie frakcje także bardzo spadły do niskiego poziomu) i to bez żadnych leków. Pozdrawiam

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wszystkie ryby mają pozytywny wpływ na obniżenie cholesterolu dodatkowo zawierają bardzo zdrowe kwasy omega 3 :)

Oj ryby to tak :shock:

Ja też mam wysoki cholesterol, robię wszystko co mogę aby go obniżać. Mam szmery w tętnicy podobojczykowej od zarośniętych blaszek ;) Biorę też systematycznie leki to czasami pozwalam sobie na jajko w majonezie, albo kawkę niskodrażniącą, taką która nie podwyższa cholesterolu, herbatkę koniecznie z cytryną albo sokiem z aronii :shock:

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Różne są opinie na temat leków na cholesterol, dlatego wszystkich zainteresowanych tym tematem zachęcam do zapoznania się z książką pt. "Mity o cholesterolu".

A wracając do tematu. Trzeba wprowadzić kilka zasad, żeby można było obniżyć wysoki cholesterol skutecznie. Należy ograniczyć spożywanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego, ale oprócz tego ważne jest też, żebyś zwrócił uwagę na:

- więcej aktywności fizycznej (bieganie, jazda na rowerze, pływanie, długie spacery itd.)

- rzucenie palenia papierosów i picia alkoholu,

- picie dużej ilości wody niegazowanej,

- włączenie do diety dużej ilości owoców, warzyw,

Najważniejsza zasada to zaopatrzenie swojej diety w naturalne suplementy diety. Ich zaleta już sama rzuca się w oczy, są w 100% naturalne więc nie szkodzą zdrowiu tak jak leki. Działają profilaktycznie i pozbywają się objawów. Najlepiej poszukać suplementów, które w swoim składzie zawierają: kwas Omega3, czosnek, witaminę C i E, pektyny z jabłek, chrom. Dobrze by było, gdyby był produkt, który zawiera je wszystkie razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzisiaj byłam u lekarza i z wyników wynika,że mam zbyt wysoki cholesterol bo aż 268...diety przestrzegam już od 2009 roku...nie palę papierosów...dużo się ruszam(spacery szybkie i nording walking codziennie)...u mnie przyczyną jest chyba stres,bo nic innego nie wpada mi do głowy...Pani doktor przepisała mi tabletki,które mam przyjmować codziennie :(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.