Skocz do zawartości

Bahus

Aktywni Smakowicze
  • Postów

    211
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Bahus

  1. Ciasteczka pomarańczowe

    20 dag cukru

    35 dag mąki

    1 kostka masła (25 dag)

    1 opakowanie cukru waniliowego

    1 łyżeczka proszku do pieczenia

    3 łyżki jogurtu

    1 pomarańcza

    Owoc umyć, sparzyć i otrzeć skórkę. Cukier, cukier waniliowy, masło, jogurt i proszek do pieczenia wymieszać na jednolitą masę. Dodać mąkę i skórkę pomarańczową, zagnieść ciasto (powinno być miękkie). Z ciasta uformować małe kulki. Każdą spłaszczyć na krążek o średnicy ok. 5 cm. Ukłożyć na blasze wyłozonej papierem do pieczenia, zachowując kilkucentymetrowy odstęp. Piec około 15 -20 min. w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C (do momentu aż przybiorą złoty kolor). Ciasteczka można udekorować czekoladą.

  2. Prośba: pisząc na naszym forum przepis podawajcie (jeżeli je znacie) źródło jego pochodzenia.

    Jeżeli jest to inna strona internetowa podajcie jej adres. Jeżeli przepis kogoś zainteresuje będzie mógł trafić na kolejne podobne przepisy już na innej stronie.

    Z góry dziękujemy (razem z Dorotą) :wink:

    Popieram Twój wniosek. Szczególnie gdy dotyczy on internetu. Myślę że podawanie przepisów ze starych gazet (gdy nie ma zastrzeżenia), nie jest zbrodnią, zwłaszcza gdy ma się tylko powklejane w zeszyt wycinki. Zawsze zresztą można przepis napisać swoimi słowami i wszystko będzie zgodne z prawem. Przepis nie jest objęty prawami autorskimi, tylko forma jego "podania"

    Bahus

  3. Sałatka jest bardzo pyszna. Dodałam do niej jeszcze polędwicę pokrojoną w kostkę. Z radością muszę przyznać, iż przepisy BAHUS-a są rewelacyjne. Nie wszystkie zdążyłam wybróbować, ale kilka z nich już zaplanowałam zrobić na tegoroczne święta.

    Pozdrawiam !!

    Już po świętach...ciekawe jak wyszły

    Bahus

  4. Nalewka czekoladowa

    100 g mielonej kawy,

    100 g czekolady w proszku,

    2 szklanki miodu,

    1 l spirytusu,

    1 l przegotowanej wody.

    Do gąsiorka wsypać kawę i czekoladę, zalać spirytusem, szczelnie przykryć, zostawić na

    2-3 tygodnie, codziennie mocno potrząsając gąsiorkiem. Zagotować miód z wodą, odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu powoli wlewać przefiltrowany spirytus. wymieszać, ponownie przefiltrować, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, wynieść v chłodne, ciemne miejsce na co najmniej -6 miesięcy.

    Nalewka orzechowa I

    300 g zielonych świeżych orzechów

    włoskich,

    kawałek cynamonu ok. 10 g,

    po 5 g goździków i gałki

    muszkatołowej,

    3 szklanki spirytusu,

    2 szklanki wódki,

    1 kg miodu, szklanka wody.

    Osuszone orzechy drobno pokroić razem z korzeniami wrzucić do słoja, zalać wódką i spirytusem, zostawić na 10-12 dni szczelnie przykryte. Od czasu do czasu potrząsać słojem.

    Zagotować wodę z miodem, odszumować, zestawić z ognia, ostrożnie wlewać przefiltrowany nalew orzechowy, wymieszać, wlać do słoja i zostawić na 2-3 dni, po czym ponownie przefiltrować, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, zostawić na kilka miesięcy.

    Nakewka orzechowa II

    250 g młodych zielonych orzechów włoskich,

    2 szklanki spirytusu,

    1 szklanka koniaku,

    1 szklanka miodu,

    1 szklanka przegotowanej wody,

    50 g orzechów laskowych,

    kawałek kory cynamonu,

    6-8 goździków.

    Umyte i osuszone orzechy włoskie drobniutko pokroić i razem z goździkami i pokruszonym cynamonem wrzucić do słoja, zalać spirytusem, szczelnie zamknąć i zostawić na 2 tygodnie, codziennie potrząsając słojem. Zagotować miód z wodą, odszumować, zestawić z ognia. Do gorącego syropu ostrożnie wlewać przecedzony nalew orzechowy, wymieszać, ponownie wlać do słoja, dodać koniak, wymieszać, szczelnie zamknąć, zostawić na 2-3 dni. Po czym ponownie przefiltrować. Do każdej butelki wrzucić po kilka orzechów laskowych, wlać przefiltrowany likier, szczelnie zamknąć, wynieść w chłodne miejsce na kilka miesięcy.

    Bahus

  5. Udka z kurczaka w sosie pieprzowym

    8 udek z kurczaka

    1 łyżka siekanej natki

    2 marchewki

    2 cukinie

    20 ziarenek pieprzu zielonego

    kilka ziarenek pieprzu czarnego

    sól

    1/4 szklanki oleju aromatyzowanego

    sok z 1 cytryny

    plasterki cytryny

    Pieprz lekko zmiażdżyć (tak by część ziaren była w całości), zalać olejem (jeśli nic mamy aromatyzowanego. można do zwykłego dodać szczyptę ziół), odstawić na 24 godz. Marchewki obrać, umyć. Cukinie umyć, odciąć końce, wyciąć gniazda nasienne. Wrzucić na 5 min do osolonego wrzątku, wyjąć, odsączyć, pokroić w słupki. Połączyć z 2-3 łyżkami oleju, szczyptą soli i natką. Udka umyć, ostrym nożem wyjąć z nich kości, w puste miejsca włożyć warzywa. Posmarować olejem, posolić. Każde udko owinąć folią aluminiową. Ułożyć na blasze, piec 30 min w temp. 200 stopni C. Wyjąć, ostudzić. Odrobinę oleju wymieszać z sokiem z cytryny i zmacerowanym pieprzem, lekko posolić. Udka wyjąć z folii. pokroić na plasterki, polać sosem pieprzowym, ozdobić cytryną.

  6. Udka kurczaka z cytryną i rozmarynem

    2 cytryny

    3 łyżki oleju

    sól, pieprz

    8 udek kurczaka (po 25 dag)

    1 łyżeczka rozmarynu

    15 dag zielonych oliwek bez pestek

    5 ząbków czosnku

    100 ml białego wytrawnego wina

    Cytryny wyszorować, cieniutko obrać ze skórki, z miąższu wycisnąć sok. Skórkę pokroić w paseczki. Udka umyć, osuszyć, poprzekrawać. Oprószyć solą i pieprzem. Łyżkę oleju wymieszać z 6 łyżkami soku z cytryny i połową rozmarynu. Udka zalać marynatą, przykryć, odstawić na 30 min. Mięso osączyć z marynaty. Pozostały olej rozgrzać, smażyć udka po 5 min z każdej strony. Czosnek obrać, pokroić w plasterki, dodać do mięsa. Pozostałym rozmarynem oprószyć udka. Wstawić do piekarnika, piec 30 min w temp. 250°C. Oliwki pokroić. Oliwki, skórkę z cytryny i wino dodać do mięsa po 20 min pieczenia. Udka podawać z pieczywem.

  7. Udka z kurczaka po piemoncku

    4 udka z kurczaka,

    40 g pszennej mąki z pełnego ziarna,

    40 g masła,

    80 g cebuli,

    400 g marchewki,

    400 g bulw kopru włoskiego,

    800 g ziemniaków,

    120 g wytrawnego białego wina,

    400 ml bulionu,

    60 g kwaśnej śmietany,

    tymianek,

    160 g zielonej sałaty,

    120 g rzodkiewek,

    20 g oleju,

    sól, pieprz, trochę octu,

    papryka w proszku.

    Zmieszać paprykę, sól i mąkę. Mięso wymyć pod gorącą wodą, nieco osuszyć, obtoczyć w mące i dusić na maśle. Cebulę, marchewkę, ziemniaki obrać i pokroić w kosteczkę. Bulwy kopru umyć, wyczyścić i pokroić w paseczki. Po dziesięciu minutach od momentu wrzucenia mięsa dodać do niego jarzyny i dusić dalej razem. Dolać wina, bulionu i dusić jeszcze przez około 40 minut Następnie dolać śmietanę, doprawić pieprzem, papryką i tymiankiem. Sałatę umyć, rzodkiewkę umyć, wyczyścić i pokroić w plasterki. Zrobić zaprawę z oleju, octu, soli oraz pieprzu i połączyć ją z sałatą oraz rzodkiewkami.

  8. Maccheroni z czosnkiem, oliwą i ostrą papryką

    6-8 łyżek oliwy z oliwek,

    3 ząbki czosnku,

    sól, pieprz,

    ostra papryka (ewentualnie anchois),

    500 g maccheroni.

    Podgrzewamy 6-8 łyżek oliwy z oliwek, dodajemy szczyptę soli i trzy cieniutko pokrojone lub drobno posiekane ząbki czosnku. Przyrumieniamy czosnek na złoty, ale nie ciemny kolor (w przeciwnym razie miałby zbyt mocny smak). Jego ilość ustalamy sami do smaku. Sos będzie jeszcze lepszy, jeśli dodamy szczyptę ostrej papryki lub solonych sardeli (anchois). Dorzucamy np. trzy dobrze wymyte, pokrojone na małe kawałki filety sardeli, które „rozpuszczą się" podczas gotowania.

    W dawnych czasach przyrządzano ten sos używając surowego oleju i surowego, posiekanego czosnku (według innego prastarego przepisu trzeba było makaron najpierw posmarować miodem, a następnie cukrem i cynamonem).

    Na sos wrzucamy 500 g ugotowanych, al dente maccheroni

  9. Nereczki cielęce w białym winie

    500 g nerek cielęcych lub wołowych

    sok z cytryny

    czosnek

    1 łyżka margaryny

    sól, pieprz

    1/2 szklanki białego wina

    500 g bobu (może być z puszki)

    kilka gałązek natki

    Czosnek obrać, zmiażdżyć. Nerki umyć, oczyścić. Zalać zimną

    wodą. Moczyć 2 godz., kilka razy zmieniając wodę. Osączyć, obgotować przez 2 min w posolonym wrzątku. Wyjąć, osączyć, natrzeć sokiem z cytryny i czosnkiem, oprószyć solą, pieprzem. Margarynę rozgrzać na patelni, zrumienić nerki. Przełożyć do naczynia żaroodpornego. Piec przez 45 min, podlewając winem. Miękkie nerki pokroić na plastry. świeży bób opłukać, wyłuskać, ugotować w lekko posolonej wodzie. Natkę umyć, oberwać listki. Nereczki podawać na gorąco, z bobem i sosem z pieczenia, udekorowane listkami natki.

  10. Ossobuco

    4 plastry (po 30 dag każdy) cielęciny z udźca

    (z kostką)

    1 szklanka (20 dag) ryżu długoziarnistego

    15 dag marchewek

    15 dag selera naciowego

    1 puszka (425 ml) obranych pomidorów

    4 szklanki rosołu (instant)

    1 i 1/4 szklanki białego wytrawnego wina

    2 cebule

    1 cytryna

    2-3 łyżki oleju

    2 kości szpikowe

    1 łyżka koncentratu pomidorowego

    2 łyżki masła lub margaryny

    3 łyżki tartego parmezanu

    3 ząbki czosnku

    1/2 pęczka natki

    szafran, sól, biały pieprz

    Marchewki i seler dokładnie oczyścić, umyć, pokroić na małe kawałki. Pomidory osączyć (zalewę pozostawić) i pokroić w kostkę. Porcje cielęciny natrzeć solą i pieprzem, każdą obwiązać na krzyż bawełnianą nitką tak, żeby powstały zgrabne kotleciki. Mięso podsmażyć na oleju. Wyjąć z brytfanny i zabezpieczyć przed wystygnięciem. Na tym samym tłuszczu zeszklić połowę cebuli, dodać warzywa, zalewę pomidorową i przecier. Wlać 2 szklanki rosołu i 1/2 szklanki wina. Do jarzyn włożyć mięso. Przykryć, wstawić do piekarnika, piec 90 minut w temperaturze 200°C. Kości sparzyć, wyjąć szpik. Na maśle podsmażyć resztę cebuli, dodać szpik, ryż i szczyptę szafranu. Zalać resztą rosołu i wina, gotować 20 minut. Posypać serem. Czosnek i natkę posiekać. Cytrynę obrać, skórkę pokroić w paseczki. Wymieszać z czosnkiem i natką, doprawić solą i pieprzem, posypać danie. Podawać z ryżem

  11. Ozorek w sosie chrzanowym

    3 ozorki cielęce (800 g)

    3 marchewki

    2 pietruszki

    1 mały seler

    1 średni por

    sól

    3 listki laurowe

    kilka ziarenek ziela angielskiego

    Sos:

    po 2 łyżki masła i mąki

    1 szklanka bulionu

    4-5 łyżek startego chrzanu

    sok z 1/2 cytryny

    1/2 szklanki śmietany

    sól, cukier

    Ozorki wyszorować, wykroić twarde części, zalać wodą na 15 min. Włoszczyznę obrać, umyć, włożyć do 2 l zimnej wody, zagotować. Dodać ozorki, przyprawy, posolić, gotować do miękkości (2-3 godz.). Z masła i mąki zrobić zasmażkę, rozprowadzić bulionem. Dodać chrzan, śmietanę, sok z cytryny, sól, cukier, wymieszać. Gotować 10 min na małym ogniu. Z ozorków zdjąć skórę. Mięso i włoszczyznę pokroić, ułożyć na półmisku, polać sosem. Podawać z młodymi ziemniakami.

  12. Ozorek w sosie balatońskim

    600 g ozorka cielęcego

    sól

    2 cebule

    5 ziaren pieprzu

    1 listek laurowy

    włoszczyzna

    Sos:

    3 łyżki koncentratu pomidorowego

    2 cebule

    3/4 szklanki bulionu z kostki

    3 łyżki oleju

    2 ząbki czosnku

    2 łyżki musztardy

    do smaku: papryka, sos

    sojowy, ziele angielskie,

    sól, pieprz

    kilka korniszonów

    Włoszczyznę obrać, umyć. Cebule obrać, pokroić na plastry, opiec. Ozorek oczyścić, umyć. włożyć do wrzątku, zagotować, odcedzić. Zalać świeżym wrzątkiem, posolić, przykryć, gotować 2 godz. Włoszczyznę, cebule i przyprawy dodać w połowie gotowania.

    Przygotować sos:

    czosnek obrać, zmiażdżyć. Cebule obrać, posiekać, przesmażyć w oleju, dodać koncentrat, dusić podlewając bulionem. Dodać musztardę i czosnek. Przyprawić do smaku. Korniszony posiekać, dodać do sosu. Z ozorka zdjąć skórę, pokroić go skośnie na plastry. Podawać z warzywami i sosem.

  13. Torcik książęcy

    ciasto:

    4 jajka

    1 szklanka cukru

    1 łyżeczka skórki startej z cytryny

    15 dag masła

    1 i 1/4 szklanki mąki

    2 łyżeczki proszku do pieczenia

    tłuszcz do formy

    krem:

    1 kostka masła

    3 żółtka

    1 szklanka cukru pudru

    15 dag gorzkiej czekolady

    Polewa:

    1 szklanka cukru pudru

    1 łyżeczka masła

    4-5 łyżek kakao

    3 łyżeczki wody

    ciasto:

    żółtka utrzeć z cukrem na gładką masę, dodać roztopione i przestudzone masło. Wsypać przesianą mąkę i proszek do pieczenia, wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę, połączyć z ciastem, dodać skórkę cytrynową. Średnią tortownicę wyłożyć pergaminem, natłuścić. 1/6 ciasta wylać do formy, piec ok. 15 min w temp. 180°C, ostudzić. W ten sam sposób upiec jeszcze 5 placków.

    krem:

    masło utrzeć z cukrem pudrem i żółtkami. Czekoladą pokruszyć, stopić w kąpieli wodnej z kilkoma łyżkami wody. Przestudzić, dodać do kremu, utrzeć. Każdy placek posmarować kremem, ułożyć jeden na drugim. Wstawić na 30 minut do lodówki.

    polewa:

    masło, gorącą wodę, kakao i cukier włożyć do rondelka, rozpuścić, cały czas mieszając. Gotować ok. 3-5 minut. Gorącą polewą oblać wierzch i bok tortu. Aromat doda smaku. Do kremu czekoladowego możemy dolać kilka kropel aromatu do ciasta, np. rumowego, waniliowego lub pomarańczowego.

  14. Tortilla z papryką

    2 ugotowane ziemniaki w mundurkach

    1 mała cebula

    1 pomidor

    1 czerwona papryka

    1 zielona papryka

    olej do smażenia

    4 jajka

    sól, pieprz

    Ziemniaki obrać ze skórki, pokroić w kostkę lub plasterki. Cebulę obrać, pokroić w piórka. Pomidor sparzyć, zdjęć skórkę. Papryki umyć. Z papryk i pomidora wykroić gniazda nasienne, miąższ pokroić w kostkę. Tłuszcz rozgrzać na patelni, wrzucić cebule, zeszklić. Dodać ziemniaki, podsmażyć na złoto. Wrzucić paprykę i pomidor, dusić kilka minut. Jajka wybić do miseczki, przyprawić do smaku pieprzem i solą, ubić trzepaczką, dodać usmażone warzywa, wymieszać. Tłuszcz rozgrzać na patelni, wylać masę jajeczną. Smażyć przez kilka minut, lekko potrząsając patelnią, aby tortilla nie przywarła do dna.

  15. Tarta z białym serem i bazylią

    Ciasto:

    1 jajko

    200 g mąki

    150 g dobrze schłodzonego masła

    sól i biały pieprz

    mąka do posypania stolnicy

    tłuszcz do formy

    Masa:

    200 g świeżych listków bazylii

    100 g śmietany

    2 ząbki czosnku

    300 g białego sera twarogowego

    6 jajek

    sól i biały pieprz

    Jajko umyć, mąkę przesiać do miski, w środku zrobić wgłębienie, wbić jajko. Na brzegach położyć małe porcje zimnego masła, oprószyć solą i pieprzem. Szybko zagnieść ciasto. Zawinąć w folię, wstawić na 1 godz. do lodówki. Listki bazylii opłukać (kilka odłożyć do dekoracji), posiekać, zmiksować ze śmietana, przetrzeć przez sitko. Czosnek obrać, posiekać. Ser rozdrobnić widelcem. Do miski wrzucić ser, czosnek, wlać śmietanę z bazylią, wymieszać. Mieszając, dodawać po jednym jajku. Masę przyprawić solą i pieprzem. Ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na stolnicy posypanej mąką na okrągły placek o średnicy 30 cm Piekarnik nagrzać do temp. 220°C. Placek przenieść do natłuszczonej tortownicy. Ciasto ponakłuwać widelcem. Masę wyłożyć równą warstwą. Zapiekać przez 35-40 min. Tartę podawać w formie, w której się zapiekała, ozdobioną bazylią.

  16. Tarta jabłkowa z karmelem

    200 g maki,

    100 g zimnego masła,

    60 g cukru pudru,

    1/4 łyżeczki soli,

    1 jajko,

    1 kg jabłek,

    1 cytryna,

    1 łyżka masła,

    100 g cukru,

    20 g soku jabłkowego,

    1 łyżeczka cukru pudru do posypania

    Z mąki, masła, cukru pudru, jajka z dodatkiem soli zagnieść szybko gładkie ciasto. Uformować kulę, zawinąć w folię i wstawić do lodówki na 30 minut. Piekarnik rozgrzać do 225 C. Jabłka obrać, pokroić w ćwiartki, po usunięciu gniazd

    nasiennych pokroić w plastry i skropić sokiem cytrynowym.

    Ciasto bardzo cieńko rozwałkować, przełożyć do formy i ponakłuwać gęsto widelcem. Na cieście rozłożyć jabłka i obłożyć je wiórkami masła. Cukier skarmelizować na patelni. Dodać sok jabłkowy i wymieszać. Ciasto natychmiast po wyjęciu z piekarnika polać karmelem. Temperaturę piekarnika podwyższyć do 250°C. Ponownie wstawić ciasto i piec jeszcze 8 minut. Przed podaniem tarte posypać cukrem pudrem.

  17. Ryż po serbsku

    25 dag mięsa wieprzowego

    10 dag ryżu

    2 pomidory

    po małej żółtej, czerwonej i zielonej papryce

    1 cebula

    1 ząbek czosnku

    1/4 litra bulionu z wołowiny (z kostki)

    2 łyżki oliwy z oliwek

    1 łyżeczka słodkiej papryki

    szczypta chili

    1 łyżeczka przecieru pomidorowego

    sól

    1 łyżka natki pietruszki

    Ryż opłukać, odcedzić. Cebulę i czosnek obrać, pokroić w drobną kostkę. Paprykę umyć, usunąć nasadę ogonka i nasiona, pokroić w drobną kostkę. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, podzielić na ćwiartki. Mięso umyć, osuszyć, pokroić w 1-cm. kawałki. Cebulę i czosnek podsmażyć na oliwie. Dodać mięso, chwilę smażyć, dołożyć odcedzony ryż, paprykę, pomidory i chili, przyprawić solą, pieprzem i papryką, wymieszać z przecierem pomidorowym. Zalać bulionem mięsnym i pod przykryciem gotować na małym ogniu ok. 35 minut, co jakiś czas delikatnie mieszając. Potrawę podawać z posiekaną drobno natką, z dodatkiem surówki.

  18. Rigatoni z bekonem, pomidorami i szpinakiem

    300 g szpinaku, sól,

    200 g pomidorków koktajlowych,

    6 suszonych pomidorów w oleju,

    125 g bekonu,

    1 cebula, 2 łyżki oliwy,

    500 g przetartych

    pomidorów, pieprz,

    400 g rigatoni (makaronu rurki),

    2 łyżki listków bazylii,

    100 g pokruszonego koziego twarożku

    Szpinak oczyścić, umyć i blanszować ok. 2 minut w osolonej wodzie. Odcedzić, przelać zimną wodą i dokładnie osączyć. Pomidorki koktajlowe przekroić na pół. Suszone pomidory osączyć i pokroić w kostkę, olej zachować. Bekon pokroić w paski. Cebulę posiekać, poddusić na 1 łyżce oliwy, dodać

    przetarte pomidory, sos doprawić, gotować na wolnym ogniu ok. 15 minut. Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu. Bekon i suszone pomidory podsmażyć na reszcie oliwy Dodać 2 łyżki oleju z pomidorów, szpinak, pomidorki. makaron i bazylię, doprawić. Rigatoni podawać z sosem pomidorowym i serem.

  19. Ragout z kalafiora

    1 kalafior

    1/4 l mleka

    1 puszka (212 ml) kukurydzy

    1 cebula

    2 gałązki natki pietruszki

    2 łyżki masła

    1 płaska łyżka mąki

    5 dag śmietany kremówki

    10 dag sera topionego

    gałka muszkatołowa

    10 dag groszku zielonego

    15 dag kiełbasek koktajlowych

    Kalafior oczyścić, umyć, podzielić na małe różyczki. Wrzucić do 1/2 l osolonego wrzątku. Dolać mleko, gotować pod przykryciem 10 minut. Osączyć, wywar zachować. Na maśle zeszklić posiekaną cebulę, oprószyć mąką. Stale mieszając, dolewać powoli wywar z kalafiora. Zagotować, wymieszać ze śmietaną i serem. Kiedy ser się roztopi, przyprawić solą, pieprzem i muszkatem. Dodać kalafior, osączoną kukurydzę, groszek i kiełbaski. Podgrzewać 5—7 minut. Danie podawać posypane siekaną natką pietruszki.

  20. Roladki z piersi kurczaka

    4 filety z piersi kurczaka,

    2 jaja ugotowane na twardo,

    4 plastry twardego żółtego sera,

    trochę mąki,

    oliwa do smażenia,

    pęczek natki,

    sól, pieprz

    Filety rozbić tłuczkiem, natrzeć solą i pieprzem. Jaja pokroić w plastry, natkę drobno posiekać. Na porcjach kurczaka ułożyć plasterki sera, na nich krążki jaja i trochę natki. Zwinąć roladki, związać nitką lub spiąć wykałaczkami. Obtoczyć w mące, usmażyć na rozgrzanej oliwie. Gdy roladki będą miękkie, wyjąć je, polać sosem z patelni, posypać pozostałą natką. Podawać z ryżem i surówką.

  21. Risotto po węgiersku z papryką i salami

    po 1 czerwonej, zielonej,

    żółtej papryce

    1 mała cebula

    1 ząbek czosnku

    4 łyżki oleju

    100 g ryżu

    sól, pieprz

    1 łyżeczka mielonej papryki

    szczypta pieprzu cayenne

    1 szklanka bulionu

    1-2 łyżki octu

    50 g węgierskiej salami w plasterkach

    1 łyżka pokrojonego szczypiorku

    Papryki umyć, oczyścić, pokroić w kostkę. Czosnek i cebulę obrać, posiekać. Warzywa ułożyć w naczyniu do kuchenki mikrofalowej. Dodać olej. ryż, przyprawić solą, pieprzem, mieloną papryką i pieprzem cayenne, wymieszać. Wstawić na 5 min do kuchenki nastawionej na 500 W. Dodać bulion, mikrofalować jeszcze 20-25 min. Salami pokroić w kostkę. Risotto wyjąć, przyprawić octem, solą i pieprzem. Salami i szczypiorek dodać do risotta, wymieszać.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.