Skocz do zawartości

ewaldek

Smakowicze
  • Postów

    46
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    13

Treść opublikowana przez ewaldek

  1. Przepis na tradycyjny polski makowiec zawijany, który niestety coraz rzadziej przygotowywany jest w domu. A tak naprawdę jest bardzo łatwy w wykonaniu. Makowiec pełen masy makowej z rodzynkami i orzechami jest bardzo bardzo smaczny. Idealny na zbliżające się święta! Z przepisu wychodzą dwa makowce. Jak zrobić ten przepiękny makowiec można podglądnąć na kanale YouTube: https://youtu.be/xtnGGIjZ568 Z przepisu wychodzą dwa makowce Składniki na zaczyn: 35 g świeżych drożdży 1 łyżkę mąki 3/4 szkl. mleka 1 łyżeczka cukru Składniki na ciasto: 400 g mąki ¼ kostki roztopionej margaryny 3 żółtka 0,5 szkl. cukru szczypta soli Składniki na masę makową: 250 g maku 0,5 szkl. cukru ¼ kostki margaryny 2 białka (+ jedno do posmarowania ciasta) 1 łyżka miodu 70 g rodzynek 70 g orzechów włoskich olejek migdałowy Składniki na lukier: 3 łyżki wody lub soku z cytryny cukier puder (około 10 czubatych łyżek) Składniki polewę czekoladową: 1 tabliczka czekolady mlecznej 3 łyżki mleka Wykonanie: Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku, dodajemy łyżkę mąki i cukru. Pozostawiamy do wyrośnięcia. Po 15 minutach dodajemy mąkę, margarynę, żółtka, cukier, sól i zagniatamy ciasto. Jeśli ciasto jest zbyt luźne dodajemy mąki. Jeżeli zaś zbyt gęste dodajemy mleka. Odstawiamy na około 1 godz. w ciepłe miejsce, do wyrośnięcia. Mak parzymy i mielimy dwukrotnie. Następnie smażymy z margaryną, cukrem, miodem, bakaliami i orzechami. Gdy masa ostygnie dodajemy pianę ubitą z białek, na końcu dodajemy olejek migdałowy. Ciasto rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach około 25 x 30 cm. Smarujemy białkiem i nakładamy mak. Zwijamy ciasto w roladę i kładziemy na papier do pieczenia, tak aby łączenie było u góry. Spinamy papier na górze po całej długości makowca, np. zszywaczem do papieru, tak aby zostawić w środku miejsce około 2-3cm potrzebne do wyrośnięcia makowca. Obracamy makowca tak żeby łączenie makowca i papieru było pod spodem. Układamy cisto na blasze i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 ° C i pieczemy około 30 - 40 minut. Po upieczeniu ciasto musi chwile ostygnąć. Potem, zdejmujemy papier i polewamy polewą czekoladową lub lukrem. Lukier robimy z cukru pudru i wody lub cytryny. Dobieram ilość płynu tak, aby lukier osiągnął pożądaną konsystencję. Polewę czekoladową robimy podgrzewając mleko i roztapiamy czekoladę, do całkowitego połączenia się z mlekiem. Jak czekolada będzie szklista wylać na ciasto i równomiernie rozprowadzić. Ciasto możemy posypać kandyzowaną skórką pomarańczy, orzechami, migdałami lub wiórkami kokosowymi lub zostawić bez posypki.
  2. ewaldek

    Bułki do zapiekanek

    Bułki do zapiekanek 7x27 cm Chcesz zaskoczyć rodzinę domowymi zapiekankami z własnymi drożdżowymi bułkami? To przepis dla Ciebie! Pokażemy krok po kroku wykonanie drożdżowych bułek do zapiekanek. Przepis dostępny w formie filmu na kanale YouTube: https://youtu.be/Zx1UHllmWSw Składniki: 600 g mąki pszennej (typ 450) 1,5 szklanki wody 30 g drożdży prasowanych 1 łyżeczkę soli 1 łyżeczkę cukru Wykonanie: Do miski wlewamy 0,5 szklanki letniej wody. Dodajemy drożdże, łyżeczkę cukru i 2 łyżki mąki. Wszystko mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 min w ciepłe miejsce, żeby drożdże zaczęły pracować. Następnie do zaczynu wsypujemy mąkę około 550 g, oraz sól. Resztę mąki zostawiamy do podsypywania ciasta podczas wyrabiania. Wyrabiamy ręcznie około 15 min. Ciasto zrobi się gładkie i nie będzie się kleić do stolnicy. Po wyrobieniu wkładamy ciasto do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 1 godz. w ciepłe miejsce, żeby ciasto wyrosło. Po wyrośnięciu ciasta ponownie wyrabiamy je (żeby pozbyć się powietrza). Dzielimy ciasto na trzy równe części i formujemy podłużne walce, o długości około 27 cm. Następnie rozpłaszczamy walec i dłuższe boki zawijamy do środka. Po środku gdzie ciasto się połączyło ściskamy palcem, żeby nieco skleić końcówki. Wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub bezpośrednio na blachę wysmarowane lekko olejem roślinnym, ale tak żeby łączenie bułeczek było pod spodem. Między przerwami naszych bułek, wykładamy paski papieru do pieczenia, na wypadek ewentualnego zetknięcia się bułek podczas pieczenia. W ten sposób zapobiegniemy ich sklejeniu się ze sobą. Blaszkę przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 30 min do wyrośnięcia. Następnie bułki smarujemy rozbełtanym jajkiem i wkładamy do nagrzanego piekarnika do 200°C na około 20-25 min. Jednak czas musimy sami kontrolować, bo zależy to od piekarnika - każdy inaczej grzeje. I tu najlepiej polegać na swoim doświadczeniu z piekarnikiem. Po upieczeniu odstawiamy na kratce z piekarnika i zostawiamy do ostygnięcia. Z przepisu wychodzą 3 bułki do zapiekanek. Smacznego!
  3. ewaldek

    Ciasto chmurka

    Biszkopt przełożony puszystą bitą śmietaną. Górę przykrywa masa kajmakowa i orzeszki ziemne. Jest bardzo łatwe w zrobieniu, a smak powala... Jedno z moich ulubionych ciast. Polecam! Przepis dostępny na kanale YouTube: https://youtu.be/FrH1FkzJe3Q Składniki na biszkopt: 7 jajek 1 szkl. cukru 1 szkl. mąki pszennej 1 łyżeczka proszku do pieczenia Składniki na bitą śmietanę: około 900 g śmietany kremówki 30% 6 łyżek cukry pudru 3 łyżki żelatyny 1/3 szklanki wody do rozpuszczenia żelatyny Dodatkowo puszka masy kajmakowej / krówkowa (400 g) 150 g orzeszków ziemnych niesolonych Wykonanie: Białka ubić, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać pojedynczo żółtka i dalej ubijać. Następnie dodać przesianą mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia. Delikatnie wszystko wymieszać ręcznie, bez użycia miksera. Ciasto wylać do foremki o wymiarach około 24 - 38 cm, której spód wyłożyliśmy papierem do pieczenia. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 20 min w temperaturze 160- 170°C. Dla pewności sprawdzamy patyczkiem wbijając w sam środek ciasta. Jeśli patyczek będzie czysty ciasto jest upieczone. Biszkopt zostawiamy na 15 min w wyłączonym zamkniętym piekarniku. Następnie wyciągamy z blaszki, ściągamy papier do pieczenia i zostawiamy do ostudzenia. Po ostudzeniu ścinamy wierzchnią warstwę. Śmietanę ubijamy, a pod koniec ubijania dodajemy cukier puder i żelatynę rozrobioną w 1/3 szklanki gorącej wody (dodajemy przestudzoną żelatynę). Biszkopt przecinamy na pół. Przygotowaną bitą śmietanę wykładamy na jeden placek naszego biszkoptu, który nasączyliśmy wodą z cukrem. Wszystko przykrywamy drugim plackiem biszkoptu, który też nasączamy wodą z cukrem. Wierzch biszkoptu smarujemy masą krówkową i posypujemy orzeszkami ziemnymi. Ciasto wkładamy do lodówki. Najlepiej smakuje na drugi dzień. Smacznego!
  4. ewaldek

    Kokosanki

    Kokosanki Kokosowy czar połączony z polewą czekoladową i biszkoptem, tworzą pyszne smakołyki. Przepis w formie filmu na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=tUi5BIwzXqA Składniki na biszkopt: 7 jajek 1 szkl. cukru 1 szkl. mąki pszennej 1 łyżeczka proszku do pieczenia Składniki na polewę czekoladową: 250 g masła lub margaryny 130 g cukru ¾ szklanki mleka 2 łyżki kakao Dodatkowo około 300 g wiórków kokosowych Wykonanie: Białka ubić, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać pojedynczo żółtka i dalej ubijać. Następnie dodać przesianą mąkę pszenną i proszek do pieczenia. Delikatnie wszystko wymieszać ręcznie bez użycia miksera. Ciasto wylać do foremki o wymiarach około 38-24 cm, której spód wyłożyliśmy papierem do pieczenia. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 20 min w temperaturze 170- 180°C. Dla pewności sprawdzamy patyczkiem wbijając w sam środek ciasta. Jeśli patyczek będzie czysty ciasto jest upieczone. Biszkopt zostawiamy na 15 min w wyłączonym zamkniętym piekarniku. Następnie wyciągamy z blaszki i zdejmujemy papier do pieczenia i zostawiamy do ostudzenia. Rozpuszczamy masło lub margarynę w rondelku. Następnie dodajemy mleko, cukier oraz kakao i na małym ogniu mieszamy do połączenia się składników. Polewę czekoladową lekko studzimy. Pokrojony biszkopt na małe kawałki, zanurzamy w polewie czekoladowej, a następnie obtaczamy je w wiórkach kokosowych.
  5. ewaldek

    Sernik szachownica

    Sernik szachownica Sernik szachownica przekładana kakaowym biszkoptem z polewą z mlecznej czekolady. Ciasto efektownie wygląda i jest bardzo smaczne. Przepis w formie filmy dostępny na kanale YouTube: https://youtu.be/yKrJylxz-c8 Składniki na biszkopt: 7 jajek 1 szkl. cukru 1 szkl. mąki pszennej 1 łyżeczka proszku do pieczenia 2 łyżki kakao Składniki na masę serową: 2 kg sera półtłustego 8 jajek 2 szklanki cukru pudru 200 g masła 2 budynie waniliowe 6 kropli olejku waniliowego Składniki na polewę czekoladową: 2 tabliczki czekolady mlecznej 4-5 łyżek mleka Wykonanie: Białka ubić, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać pojedynczo żółtka i dalej ubijać. Następnie dodać przesianą mąkę pszenną proszek do pieczenia i kakao. Delikatnie wszystko wymieszać ręcznie bez użycia miksera. Ciasto wylać do foremki o wymiarach 38-24 cm, której spód wyłożyliśmy papierem do pieczenia. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 20 min w temperaturze 170- 180°C. Dla pewności sprawdzamy patyczkiem wbijając w sam środek ciasta. Jeśli patyczek będzie czysty ciasto jest upieczone. Biszkopt zostawiamy na 15 min w wyłączonym zamkniętym piekarniku. Następnie wyciągamy z blaszki i zostawiamy do ostudzenia. Ser mielimy lub przyciskami przez praskę dwa razy. Następnie ucieramy masło, do którego dodajemy cukier puder, żółtka jaj oraz budyń. Do tak przygotowanej masy stopniowo dodajemy ser. Gdy masa zrobi się gładka, dodajemy wcześniej ubitą pianę z białka jaj i wszystko ze sobą łączymy. Biszkopt tniemy na 7 równych pasków wzdłuż foremki. Do foremki wyłożoną papierem do pieczenia wykładamy 4 paski biszkoptu robiąc odstępy równe, wielkości pasków biszkoptów. W wolne odstępy, które zrobiliśmy nakładamy masę serową do wysokości biszkoptu. Teraz w miejsca gdzie nakładaliśmy masę serową kładziemy paski biszkoptu. I znowu wolne miejsca nakładamy masę serową ładnie przykrywając paski biszkoptu i wszystko wyrównując. Pieczemy w temperaturze 180°C przez około 45 min. Po upieczeniu sernik zostawiamy w wyłączonym piekarniku przez 10 min. Następnie uchylamy piekarnik i studzimy przez następne 10min. Na koniec otwieramy piekarnik do końca i studzimy w nim jeszcze przez około 20 min. W podgrzanym mleku roztapiamy czekoladę, do całkowitego połączenia się z mlekiem. Jak czekolada będzie szklista wylewamy na ciasto i równomiernie rozprowadzamy.
  6. Ciasto na zimno z charakterem. Smak cappuccino lekko orzeźwia, a bita śmietana łagodnie gładzi podniebienie. Niebo w buzi. Przepis dostępny w formie filmu: https://youtu.be/PBe_sbdajFM Składniki na masę budyniową: 3 budynie waniliowe 1 l mleka 150 g masła 6 łyżek cukru 3 łyżki skrobi ziemniaczanej Składniki na krem cappuccino: 330 ml śmietany 30% 3 łyżki cukru pudru 8 łyżek kawy cappuccino w proszku 400 g serka mascarpone 3 łyżki żelatyny (rozrobione w 1/3 szklanki wody) Składniki na bitą śmietanę 330 ml śmietany 30% 3 łyżki cukru pudru 2 fiksy do bitej śmietany Dodatkowo: Około 63 herbatników maślanych Kawa cappuccino do posypania Wykonanie: Masa budyniowa - Z 1 litra mleka odlać 1 szklankę, w której mieszamy budynie, ze skrobią ziemniaczaną. Resztę mleka gotujemy z cukrem. Gdy mleko się zagotuje wlewamy wcześniej rozmieszane budynie i cały czas mieszamy, aż do zagotowania. Po zagotowaniu przykrywamy budyń folią aluminiową i odstawiamy do ostudzenia. Masło dajemy do dużej miski i ucieramy mikserem lub ręcznie, aż do powstania puszystej masy. Następnie dodajemy stopniowo wystudzony budyń, cały czas ucierając mikserem lub ręcznie. Krem cappuccino – Do miski dajemy serek mascarpone i kawę cappuccino w proszku i wszystko dobrze mieszamy używając miksera. W oddzielnej misce ubijamy śmietanę z cukrem pudrem. Następnie używając miksera dodajemy stopniowo po łyżce bitej śmietany do serka mascarpone i wszystko mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Na koniec dodajemy lekko przestudzoną żelatynę rozrobioną w 1/3 szklanki gorącej wody. Bita śmietana – śmietanę ubijamy mikserem. Dodajemy fixy do śmietany oraz cukier puder. Składamy ciasto – foremkę o wymiarach 40 x 24 cm wykładamy herbatnikami. Na herbatniki wylewamy masę budyniową, którą przykrywamy herbatnikami. Na herbatniki wykładamy krem cappuccino, który przykrywamy znowu herbatnikami. Na sam wierzch wykładamy bitą śmietanę. Całość posypujemy kawą cappuccino. Ciasto wkładamy do lodówki na min 12 godz. Smacznego!
  7. Mega szybki sernik idealny na upalne dni. Sernik bez pieczenia, łatwy w wykonaniu, a mino to przepyszny. Przepis i wykonanie w formie filmu: https://youtu.be/CV-bVXmDCYM Składniki: 20 herbatników maślanych 330 ml śmietany kremówki 30% 2 tabliczki czekolady mlecznej 1 szklanka cukru pudru 1 kg twarogu półtłustego 3 łyżki żelatyny (1/3 szklanki wody do żelatyny) płatki migdałowe do posypania wierzchu Wykonanie: Twaróg przeciskamy przez praskę lub mielimy w maszynce dwa razy. Czekoladę mleczną rozpuszczamy w kąpieli mlecznej i odstawiamy żeby nieco ostygła. 3 łyżki żelatyny rozpuszczamy w 1/3 szklanki gorącej wody i zostawiamy, aby nieco ostygła. Na blaszkę o wymiarach około 40 x 24 cm (może być wyłożona papierem do pieczenia ale nie koniecznie) wykładamy herbatniki maślane. Do miski dajemy twaróg, który wcześniej przecisnęliśmy przez praskę i mikserem miksujemy razem z połową cukru pudru, tak żeby pozbyć się grudek i zrobiła się jednolita masa. Następnie ubijamy śmietanę. Aby ubić bitą śmietanę musi ona być zimna i wyciągamy ją z lodówki przed samym ubijaniem. Na koniec ubijania śmietany dodajemy pół szklanki cukru pudru i jeszcze chwilę ubijamy. Teraz znowu bierzemy ser i miksujemy mikserem dodając ubitą śmietanę. Następnie dodajemy przestudzoną żelatynę i wszystko dobrze miksujemy do połączenia się składników. Na koniec dodajemy rozpuszczona w kąpieli wodnej czekoladę i miksujemy tylko tyle i ile potrzeba do połączenia się składników. Tak przygotowaną masę serową wykładamy na wcześniej przygotowaną blaszkę wyłożoną herbatnikami. Masę rozprowadzamy równomiernie po całej powierzchni blaszki. Wierzch posypujemy prażonymi migdałami lub np. wiórkami czekolady. Smacznego!
  8. ewaldek

    Orzechowiec

    Orzechowiec Orzechowiec to pyszne ciasto z miodem i orzechami oraz masą budyniową. Bardzo popularne ciasto na naszych stołach. Sprawdza się super na przyjęciach i różnych imprezach okolicznościowych. Zawsze pierwsze znika ze stołu. Zapraszam na przepis w formie filmu: https://youtu.be/-2s6XAGtF9M Składniki na ciasto: 380 g mąki pszennej (typ 450-650) 70 g cukru pudru 150 g miodu 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej 2 jajka 190 g masła Warstwa orzechowa: 250 g orzechów włoskich 80 g masła 100 g cukru 2 łyżki miodu Masa budyniowa: 1,5 l mleka 3 budynie śmietankowe (po 140 g paczka) 1 szklanka cukru 3 łyżki mąki ziemniaczanej 2 łyżki mąki pszennej 250 g masła Wykonanie: Ciasto kruche: Ze składników zagnieść ciasto. Podzielić je na dwie części. Jedną z nich wyłożyć foremkę o wymiarach 40 x 24 cm, wyłożoną papierem do pieczenia. Piec 15-20 min w piekarniku nagrzanym do 180°C. Po upieczeniu delikatnie wyjąć z foremki. Wykładamy foremkę drugą częścią ciasta oraz warstwą orzechową i również pieczemy 15-20 min w temperaturze 180°C. Masa budyniowa: Z 1,5 litra mleka odlać 2 szklanki, w której mieszamy budynie, ze skrobią ziemniaczaną i mąką pszenną. Resztę mleka gotujemy z cukrem. Gdy mleko się zagotuje wlewamy wcześniej rozmieszane budynie i cały czas mieszamy, aż do zagotowania. Po zagotowaniu przykrywamy budyń folią aluminiową i odstawiamy do ostudzenia. Masło dajemy do dużej miski i ucieramy mikserem lub ręcznie, aż do powstania puszystej masy. Następnie dodajemy stopniowo wystudzony budyń, cały czas ucierając mikserem lub ręcznie. Warstwa orzechowa: Na patelni rozpuszczamy masło dodając cukier i miód. Kkiedy wszystko ładnie się rozpuści dodajemy orzechy włoskie i przez parę minut je podsmażamy. Kiedy już wszystko przygotowaliśmy przyszła pora na złożenie ciasta. Na pierwszy placek wykładamy masę budyniową, którą przykrywamy plackiem z orzechami. Placek z masą orzechową musi być dobrze ostudzony, ponieważ nie damy rady przykryć masy budyniowej (po prostu nam się pokruszy). Ciasto wkładamy do lodówki na minimum 12 godzin.
  9. Ciasto bardzo proste, ale dla cierpliwych, szczególnie latem. Daje orzeźwienie w gorące dni. Przepis w formie filmy na kanale YouTube: https://youtu.be/R9Nq5RYE-nI Składniki: · 4 serki homogenizowane (po 175g) · 4 galaretki (kolorowe- np. cytrynowa, truskawkowa, agrestowa i malinowa) · 1600 ml wody · owoce (według uznania) Wykonanie: Rozpuść galaretkę w 400 ml wody, przestudź, dodaj do niej serek, dobrze wymieszaj (trzepaczką lub mikserem). Zostaw, żeby zaczęła zastygać. Wtedy wlej do tortownicy o średnicy około 25 cm, odstaw do lodówki, żeby stężała. Powtarzaj to z resztą serków i galaretek. Ale rób to sukcesywnie, żeby warstwa z tortownicy zdążyła stężeć i każda po kolei z robionych galaretek wymieszanych z serkiem powoli zaczęły zastygać. Przed wylaniem ostatniej warstwy ułóż owoce i zalej ostatnią warstwą. Włóż do lodówki na kilka godzin, aby wszystko stężało.
  10. Przepis na prostą zapiekankę z ziemniaków i kiełbasy w sosie śmietanowo-majonezowym. Idealnie pasuje na obiad lub kolacje jest bardzo dobra i sycąca. Zapraszam na przepis w formie filmu: https://www.youtube.com/watch?v=2euz9Q_cGWM Składniki: 800 g ziemniaków 3 kiełbasy śląskiej (około 460g) 140 g pieczarek 120 sera żółtego 180 g kukurydzy konserwowej 1 cebula Przyprawy: oregano, papryka czerwona ostra, czosnek granulowany, pieprz i sól. Składniki na sos: 3 łyżki śmietany 18% 2 łyżeczki musztardy (Sarepskiej) 2 łyżki majonezu Wykonanie: Ziemniaki kroimy w plasterki, solimy i smażymy z każdej strony po 4min. Kiełbasę również kroimy w plasterki i podsmażmy razem z cebulą pokrojoną w pół krążki. Pieczarki kroimy w plasterki i smaży solimy i pieprzymy do smaku. Sos robimy mieszając w misce ze sobą śmietanę, musztardę i majonez. Naczynie żaroodporne o w średnicy około 22 cm smarujemy olejem. Na sam spód dajemy plasterki ziemniaków. Następnie warstwę kiełbasy, pieczarki i kukurydzę konserwową. Sypiemy przyprawami: oregano, papryką ostrą i czosnkiem granulowanym. Wszystko oblewamy sosem. Przykrywamy następną warstwą: ziemniaków, kiełbasy, pieczarek, kukurydzy i doprawiamy. Wszystko oblewamy sosem. I znowu kiełbasa, pieczarki, kukurydza sypiemy przyprawy oblewamy sosem, a na samą górę sypiemy starty żółty ser, który posypujemy oregano i papryką ostrą. Zapiekamy w temperaturze 200°C przez około 50 min. Na 15 min przed końcem odkrywamy naczynie żaroodporne żeby ładnie ser się przyrumienił. Smacznego!
  11. Pewno że można:) ale nie wszyscy mają pomidory z puszki, a koncentrat pomidorowy tak:)
  12. W tym cieście sprawdza się powiedzenie, że im mniej tym lepiej. Dobry smak uzyskany z kilku składników to właśnie ciasto czekoladowe z bitą śmietaną. A wszystko uzyskane bez pieczenia. Przepis w formie filmu na kanale YouTube. Zapraszam! https://youtu.be/lRrkCRAGSss Składniki: 3 opakowania herbatników maślanych (około 86 szt.) 1,5 l mleka 3 opakowania budyniu czekoladowego 3 łyżki skrobi ziemniaczanej 2 łyżki mąki pszennej 3/4 szk. cukru 250 g masła 2 śmietany 30% (po 330 ml) 3 fixy 2 łyżki cukru pudru Wykonanie: Z 1,5 litra mleka odlać 2 szklanki, w której mieszamy budynie ze skrobią ziemniaczaną i mąką pszenną. Resztę mleka gotujemy z cukrem. Gdy mleko się zagotuje wlewamy wcześniej rozmieszane budynie i cały czas mieszamy, aż do zagotowania. Po zagotowaniu przykrywamy budyń folią aluminiową i odstawiamy do ostudzenia. Masło dajemy do dużej miski i ucieramy mikserem lub ręcznie, aż do powstania puszystej masy. Następnie dodajemy stopniowo wystudzony budyń cały czas ucieramy mikserem lub ręcznie. Na blaszkę o wymiarach około 40x24cm wykładamy na spód pierwszą warstwę herbatników maślanych, a na herbatniki 1/3 masy budyniowej. Przykrywamy drugą warstwą herbatników, na które wykładamy kolejną 1/3 porcję masy budyniowej. Całość przykrywamy trzecią warstwą herbatników i znowu masa budyniowa. Wszystko znowu przykrywamy herbatnikami maślanymi. Na wierzch dajemy ubitą śmietanę z fiksami i cukrem pudrem. Ciasto wkładamy do lodówki na minimum 4 godz. Najlepiej smakuje na drugi dzień. Smacznego!
  13. ewaldek

    Chleb orkiszowy

    Dodano przepis w formie filmu na YouTube. Zapraszam! https://www.youtube.com/watch?v=DHLlqEHLVvA&feature=youtu.be
  14. ewaldek

    Kostka alpejska

    Coś dla miłośników prawdziwej słodkości. Ciasto składa się z biszkoptu, masy krówkowej z bezami, a wszystko przykrywa puszysta bita śmietana posypana wiórkami czekolady. Zapraszam na przepis w formie filmy dostępny na YouTube: https://youtu.be/WW9WyCeMyT0 Składniki na biszkopt: 3 jajka 1/2 szkl. cukru 1/2 szkl. maki pszennej 1 łyżeczka proszku do pieczenia 2 łyżki kakao Masa kajmakowo-bezowa: 180 g masła miękkiego 1 puszka masy krówkowej (kajmakowej) 200g bez Masa śmietanowa: 660 g śmietany 30% 2 łyżki żelatyny 40 ml wody do żelatyny czekolada mleczna na wierzch Wykonanie: Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać pojedynczo żółtka i dalej ubijać. Następnie dodać mąkę pszenną, proszek do pieczenia i kakao. Delikatnie wymieszać łyżką drewnianą. Ciasto wylać do prostokątnej formy o wymiarach 25 cm na 36 cm, której spód wyłożony został papierem do pieczenia. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 20 min w temperaturze 170° C. Po upieczeniu zostawić biszkopt w zamkniętym piekarniku przez 15 min. Po tym czasie wyjąć go z piekarnika i zostawić do całkowitego ostygnięcia. Wierzch biszkoptu ściąć. Masło utrzeć na puszystą masę. Dodawać po łyżce masy krówkowej i miksować. Następnie dodać bezy (pocięte nożem na małe kawałki) i mieszać łyżką. Tak przygotowaną masę z bezami nałożyć na wcześniej upieczony biszkopt. Następnie ubić śmietanę. Po ubiciu dodać 2 łyżki cukru pudru i wszystko dobrze miksować. Na koniec dodać żelatynę, rozrobioną w wodzie. Wszystko zmiksować. Bitą śmietanę nałożyć na masę krówkową i wszystko posypać startą czekoladą. Smacznego!
  15. Babka, do upieczenia, której potrzeba mało sprzętu i mało składników. Nawet dziecko może spróbować upiec tą babkę. Mimo że łatwa to bardzo smaczna. Wilgotna w środku i pełna aromatu. Zapraszam na kanał YouTube , jak zrobić tą pyszną babkę:) https://www.youtube.com/watch?v=7Ru9Gh-GIxU&feature=youtu.be Składniki: 2 jajka 320 g cukru 400 g mąki 1 szkl. mleka 3 łyżeczki kakao 3 łyżeczki dżemu 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej 0,5 łyżeczki cynamonu 125 g margaryny Polewa: 1 tabliczka czekolady mlecznej 4-5 łyżek mleka Wykonanie: Jajka roztrzepujemy trzepaczką, dzięki czemu będą trochę napowietrzone. Dodajemy cukier, kakao, dżem, sodę, cynamon i wszystko mieszamy drewnianą łyżką. Następnie dodajemy na zmianę mąkę i mleko. Wszystko musimy dobrze wymieszać. Na koniec dodajemy rozpuszczoną margarynę. I jeszcze raz dobrze mieszamy. Foremkę (keksówkę o wymiarach 30 cm na 12 cm) wykładamy papierem do pieczenia i przelewamy do niej ciasto. Pieczemy około 60 min, w temperaturze około 180°C. Dla pewności możemy sprawdzić ciasto patyczkiem. Podczas pieczenia kontrolujmy górę ciasta. W razie konieczności (gdyby góra zaczęła za mocno się przypiekać) można ją przykryć folią aluminiową. Na podgrzanym mleku roztapiamy czekoladę, do całkowitego połączenia się z mlekiem. Jak czekolada będzie szklista wylać na ciasto i równomiernie rozprowadzić. Ciasto możemy posypać orzechami, migdałami lub wiórkami kokosowymi lub zostawić bez posypki. Smacznego!
  16. ewaldek

    Chleb orkiszowy

    Chleb orkiszowy Bardzo fajny przepis na chleb orkiszowy. Zaletą jego jest bardzo mały nakład pracy. Nie będę wspominać o całym szeregu zalet mąki orkiszowej. Chleb jest po prostu bardzo zdrowy i bardzo smaczny. Składniki na rozczyn: 2 łyżki mąki (typ do 750) 50 ml wody letniej (około 35°C) 1 łyżeczka cukru 30 g drożdży prasowanych Składniki na blaszkę 30x11 cm: 400 g mąki orkiszowej (typ 650-2000) 300 ml letniej wody 1 łyżeczka soli (my użyliśmy soli morskiej) 1 łyżka oliwy Wykonanie: W pierwszej kolejności robimy rozczyn. Drożdże kruszymy z łyżeczką cukru, dodajemy 2 łyżki mąki i 50 ml wody, mieszamy i nakrywamy ściereczką , odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce. Mąkę przesiewamy do miski, a potem dodajemy do naszego rozczynu. Możemy użyć mąki tak jak my typ 650, ale bardzo dobry wychodzi łącząc dwie mąki np. typ 650 z typem 2000. Możemy eksperymentować, żeby sprawdzić, który nam będzie najbardziej smakował. Dodajemy sól i łyżkę oliwy. Mieszamy wszystko łyżką do połączenia się składników. Ciasto jest bardzo klejące, wiec używamy do mieszania i wyrabiania ciasta najlepiej drewnianej łyżki. Wystarczy góra 5min. Mieszamy zagarniając od dołu, żeby jak najwięcej dostało powietrza. Keksówkę lub foremkę do chleba (my użyliśmy typowej keksówki o wymiarach około 30x11 cm) smarujemy olejem. Blaszki nie musimy niczym obsypywać wystarczy sam olej, ponieważ ciasto drożdżowe ma to do siebie, że łatwo odchodzi i nie przykleja się do blaszki. Przerzucamy ciasto do foremki i równamy je dłonią namoczoną w wodzie. Wierzch ciasta lekko posypaliśmy solą morską co podczas jedzenia doda fajny słonawy posmak. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia. Ciasto musi rosnąć powoli w temperaturze pokojowej. W naszym przypadku ciasto rosło 20 min. Wzrost jest bardzo szybki i musimy uważać, żeby nie przerosło, bo po wstawieniu do piekarnika ciasto po prostu nam opadnie. Ale nie martwmy się tym. Nawet jak opadnie chlebek jest bardzo dobry i zjada się go ze smakiem. Dlatego musimy cały czas kontrolować stan ciasta! Jeżeli ciasto powiększy swoją objętość półtora razy wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180°C i pieczemy przez 40 min. Jeżeli mamy typowe blaszki keksówki, to miedzy blaszką a ciastem wytwarza się para i ciasto nie przypieka się tak jak byśmy tego chcieli. Dlatego proponuje zrobić tak jak my. Piekliśmy chlebek 30 min w blaszce, a następnie wyciągamy nasz chlebek z blaszki i wstawiamy jeszcze na około 10 min, żeby spód i brzegi (które stykały się z blaszką) ładnie się podpiekły i stwardniały. Po upieczeniu chlebek zostawiamy na kratce z piekarnika do całkowitego ostygnięcia. Smacznego!
  17. ewaldek

    Bułeczki drożdżowe

    Półsłodkie bułeczki drożdżowe puszyste i rumiane. Najlepsze z masłem i konfiturami! Serdecznie zapraszam na film, który pokazuje jak zrobić bułeczki. https://www.youtube.com/watch?v=WeFXFYq27sA Składniki: 400 g mąki 40 g drożdży 2 łyżki cukru ¾ szkl. ciepłego mleka 2 łyżki masła 1 jajko ½ łyżeczki soli Żółtko i 2 łyżki mleka do smarowania bułeczek Mak do posypania Wykonanie: Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru, dodajemy łyżkę mąki i ¼ szkl. mleka, mieszamy i odstawiamy nakryte na 15 minut w ciepłe miejsce. Mąkę przesiewamy do miski, a potem dodajemy do naszego rozczynu. Dodajemy sól, resztę cukru, jajko, stopione i ostudzone masło i ½ szkl. mleka. Najpierw mieszamy łyżką do połączenia się składników, a potem dokładnie wyrabiamy ciasto, do czasu, aż zacznie odchodzić od ręki i stolnicy. Jeżeli ciasto będzie za luźne podsypmy mąką. Ciasto powinno mieć konsystencję plasteliny. Następnie miskę natłuszczamy i pozostawiamy w niej ciasto do wyrośnięcia na 1 godz. Wyjmujemy nasze wyrośnięte ciasto na stolnicę i już bez używania mąki jeszcze chwilę wyróbmy ciasto, tak, żeby pozbyć się powietrza z wyrośniętego ciasta Jeżeli ciasto będzie się nam kleić do rąk lub do stolnicy to lekko posmarujmy stolnice olejem. Teraz formujemy bułeczki o wadze 50-60 g (wyjdzie około 12 bułeczek). Bułeczki formujemy przez zawijanie boków ciasta do środka (jak na filmie). Dzięki temu bułeczki urosną do góry a nie w szerz. Blaszkę wykładamy pergaminem. Układamy je na blaszce, w kilkucentymetrowych odstępach. Nakrywamy bułeczki ściereczką i pozawalamy im podwoić swoją objętość – około 30 min. Żółtko mieszamy z mlekiem i smarujemy nim każdą bułeczkę. Posypujemy po wierzchu makiem i wstawiamy do pieca, nagrzanego do 180 ° C. Pieczemy około 15- 20 min, aż zrumienią się na złoto.
  18. ewaldek

    Ciasto toffi

    Ciasto wymaga lekkiego wysiłku, ale efekt go wynagradza. Jest efektywne, ale przede wszystkim bardzo dobre. Nie bójmy się większego nakładu pracy bo się opłaca. Zapraszam na film, jak wykonać ciasto toffi: YouTube: https://youtu.be/aLCeJYNZ2po Składniki na ciasto: 260 g mąki pszennej 50 g cukru pudru 120 g miodu 1 łyżeczka sody oczyszczonej 1 jajko 125 g masła Składniki na krem: 500 ml mleka 250 g masła 65 g cukru 2 łyżki mąki pszennej 2 łyżki mąki ziemniaczanej 2 łyżki budyniu śmietankowego Składniki na polewę czekoladową: 2 tabliczki czekolady mlecznej 5-8 łyżek mleka Dodatkowo: około 36 szt. herbatników maślanych puszka masy krówkowej Wykonanie: Ze składników zagnieść ciasto. podzielić je na dwie części. Jedną z nich wyłożyć foremkę o wymiarach 40x24cm wyłożoną papierem do pieczenia. Piec 15 min w piekarniku do 180°C. Po upieczeniu delikatnie wyjąć z foremki i upiec drugi placek w ten sam sposób. Z całości mleka odlać ¾. Do reszty dodać cukier i zagotować. Do odlanych ¾ mleka dodać obie mąki i budyń. Dokładnie rozmieszać i wlać do gotującego się mleka. Intensywnie mieszając gotować gęsty budyń. Mieszamy cały czas, żeby się nie przypalił. Po ugotowaniu przykryć z wierzchu folią aluminiową i całkowicie wystudzić. Masło utrzeć na puszystą masę. Stopniowo dodawać wystudzony budyń. Po dokładnym zmiksowaniu podzielić na dwie części. Złożyć ciasto: pierwszy upieczony placek, kem, herbatniki, masa krówkowa, herbatniki, krem, drugi upieczony placek. Polewa: w podgrzanym mleku roztapiamy czekoladę, do całkowitego połączenia się z mlekiem. Jak czekolada będzie szklista wylać na ciasto i równomiernie rozprowadzić. Ciasto wstawić do lodówki przynajmniej na 6 godz.
  19. ewaldek

    Sernik bez sera

    Jak sama nazwa mówi jest to sernik bez sera:) Chcecie wiedzieć, jak go się robi to zapraszam na film. Link poniżej. https://www.youtube.com/watch?v=1dSPSjg_qRE Składniki na ciasto: 3 szkl. mąki 6 żółtek 1 margaryna ½ szkl. cukru 1 łyżeczka proszku do pieczenia Składniki na masę: 6 białek 1 szkl. cukru 3 śmietany 18% (duże) 2 budynie śmietankowe Wykonanie: W misce połączyć ze sobą wszystkie składniki. Uformować wałek. Podzielić na dwie części 1/3 schować do zamrażalnika. 2/3 części wyłożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Nakłuć cały spód ciasta widelcem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec przez 15 min. Wyjąć i ostudzić. Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier. Następnie dodawać stopniowo śmietany, a na końcu budynie. Jak podpieczone ciasto ostygnie, wylać na nie naszą masę śmietanową. Na wierzch zetrzeć pozostałą (1/3) część ciasta . Piec w temperaturze 180°C przez 50 min, na złoty kolor. Smacznego!
  20. Nuggetsy z kurczaka Jeśli masz ochotę na nuggetsy, nie musisz wychodzić z domu! Możesz zrobić je sam i to lepsze niż w znanych fast foodach. Zapraszam na przepis. Zapraszam na film jak samodzielnie przygotować i usmażyć naggetsy. https://www.youtube.com/watch?v=E6OdhCD29Fc Składnik: 800-900 g piersi z kurczaka 330 g mąki pszennej 2.5 łyżeczki soli 3 łyżeczki papryki słodkiej 1 łyżeczka papryki ostrej 2 łyżeczki imbiru w proszku 1 łyżeczka czosnku granulowanego 1 łyżeczka chili (jeżeli chcemy, żeby nugetsy były pikantne) Wykonanie: W pierwszej kolejności robimy panierkę do naszych nuggetsów. Do miseczki wsypujemy mąkę, sól, paprykę słodką i ostrą, imbir i czosnek granulowany i wszystko dobrze mieszamy. Piersi kurczaka myjemy w zimnej wodzie i kroimy wszerz na małe kawałki (około 1cm). I tak przygotowanego kurczaka po jednym kawałku moczymy w miseczce z wodą, następnie wkładamy do wcześniej przygotowanej panierki i jeszcze raz moczymy w wodzie i powtórnie do naczynia z panierką. Ale teraz już dokładnie obtaczając w niej kawałek mięsa i ugniatając palcami. Po ugniataniu piersi kurczaka w przygotowanej panierce zrobi nam się typowa panierka jak w KFC. Jeżeli chcemy uzyskać gładką panierkę, po prostu obtaczamy kurczaka tylko raz w wodzie i raz w panierce z każdej strony. Smażymy na głębokim oleju roślinnym przez około 6 min. Oleju powinno być tyle, aby mięso było zanurzone. Jeżeli nie mamy w domu, aż tyle oleju, żeby zatopić w nim całe mięso to po prostu smażymy z każdej strony po około 3-4min. Po usmażeniu kładziemy na papierowe ręczniki, żeby odsączyć z nadmiaru oleju. Smacznego!
  21. Prosta i dobra sałatka chrzanowa idealna na przyjęcia. Polecam ją również, jako dodatek do potraw z grilla. Sałatka plus dania z grilla idealnie komponują się ze sobą, dzięki ostremu smaku jakim nadaje chrzan. Polecam! Zapraszam na film, jak zrobić sałatkę chrzanową z kurczakiem i na inne przepisy na kanale Magia Kuchni. https://youtu.be/nYXoONCBzlg Składniki: 500g fileta z kurczaka 6 jajek 120g sera żółtego 180g kukurydzy konserwowej 3 łyżki chrzanu 2 łyżki majonezu 200g cebulek marynowanych Wykonanie: Kurczaka kroimy w kostkę i smażymy na patelni doprawiając solą i pieprzem. Jajka gotujemy na twardo i kroimy w małą kostkę. Ser żółty trzemy na tarce na grubych oczkach. Cebulki kroimy na cztery części. Dodajemy kukurydzę konserwową i wszystko mieszamy. Na koniec robimy dresing/sos z chrzanu tartego i majonezu. Dodajemy do miski i wszystko dobrze mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem i ostrą papryką do smaku. Smacznego!
  22. ewaldek

    Tosty z grilla

    Jadłeś kiedyś tosty z grilla? Nie. Musisz spróbować!!! Chrupiące, z ciągnącym żółtym serem, owiane zapachem z grilla. Polecam! Zapraszam na kanał YouTube tam znajdziesz więcej przepisów. https://www.youtube.com/channel/UCxtFustKRq7QEC-mJPeDvqQ Składnik: 1 chleb tostowy pszenny 300g sera żółtego w plasterkach Tacki aluminiowe do smażenia Wykonanie: Chleb tostowy w pierwszej kolejności kroimy na kromki i podpiekamy na grillu z jednej strony na samym ruszcie do uzyskania ładnego koloru. Trzeba uważać i cały czas kontrolować, ponieważ chleb bardzo szybko się podpieka i może nam się spalić. Następnie wkładamy dwa plasterki sera żółtego na chleb stroną wcześniej podpiekaną i przykrywamy kromką również stroną podpieczoną, tak żeby z jednej i z drugiej strony kanapka była czysta niepodpieczona. Teraz tak przygotowane kanapki kładziemy na grilla na tackach aluminiowych. Jeżeli mamy zamykanego grilla zamykamy, wtedy szybciej ser się roztopi. Co jakiś czas kanapkę odwracamy. Gdy serek ładnie w środku nam się roztopi, kanapki ściągamy z grilla, usuwamy tacki aluminiowe i teraz podpiekamy tosty na samym ruszcie, ale jak wcześniej musimy cały czas kontrolować i obracać tosty żeby nam się nie spaliły. Oczywiście do tostów możemy dodać uprzednio przygotowane pieczarki lub inne warzywa. Smacznego!
  23. ewaldek

    Sernik kawowy

    Przepis na kremowy sernik kawowy na biszkopcie, który składa się z trzech warstw, Dwie warstwy serowe w tym jedna kawowa, oraz warstwa z bitej śmietany obsypana płatkami prażonych migdałów. Zapraszam na film gdzie krok po kroku będzie można zobaczyć, jak zrobić ten pyszny sernik. https://www.youtube.com/watch?v=63O2SU9j_YQ Biszkopt: 90g mąki, 90g cukru, 3 jajka, 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia, 3 łyżki kawy rozpuszczalnej. Masa serowa 750 g sera twarogowego półtłustego, 110 g cukru pudru, 330 g śmietany 30%, 2 fix do bitej śmietany, 4 łyżeczki żelatyny. Masa śmietanowa: 330 g śmietany 30%, 3-4 łyżki cukru pudru, 3 łyżeczki żelatyny, 2 fixy do bitej śmietany, Migdały prażone do posypania. Wykonanie: Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać żółtka i dalej ubijać. Następnie dodać mąkę pszenną, proszek do pieczenia i kawę. Delikatnie wymieszać. Ciasto wylać do okrągłej foremki o wymiarach 25 cm. Na spód foremki kładziemy papier do pieczenia. Foremką najpierw mocno uderzyć o blat (pozbywając się nadmiaru powietrza), a potem potrząsnąć w poziomie (wyrównując równomiernie ciasto w foremce). Foremkę z ciastem wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 20 min w temperaturze 170-180*C. Studzimy i kroimy go na wysokość 1 cm. Dół biszkoptu wykorzystujemy do naszego ciasta, a góra, która nam zostanie możemy dać dla ptaszków J lub wykorzystać w inny sposób. Gdy biszkopt mamy jeż gotowy musimy przygotować masę serową. Ser mielimy w maszynce lub w prasce do ziemniaków dwa razy. Następnie ser przerzucamy do dużej miski i mikserem ucieramy na gładką masę, dodając cukier puder. Następnie ubijamy bitą śmietanę do której dodajemy fixy, co pozwoli nam szybciej ubić śmietanę. Teraz naszą masę serową łączymy z bitą śmietaną i po dokładnym wymieszaniu dzielimy na dwie takie same połowy. Jedną połówkę wkładamy do lodówki, a do drugiej dodajemy 2 łyżki żelatyny rozrobioną w 2 łyżkach gorącej wody. Musimy teraz dokładnie wymieszać naszą masę serową z żelatyną. Biszkopt wkładamy do foremki, w której się piekł. A na niego wykładamy pierwszą białą warstwę. Wszystko ładnie wygładzamy i foremkę umieszczamy w lodówce na około 15 min. Po tym czasie możemy robimy napar z kawy rozpuszczalnej: pół szklanki wody na 5 łyżek kawy i schładzamy do temperatury pokojowej. Wyciągamy z lodówki drugą połowę masy serowej. Znowu dodajemy 2 łyżki żelatyny rozrobione w 2 łyżkach gorącej wody oraz dodajemy około 4 łyżek naparu z kawy. Wszystko dobrze mieszamy mikserem. Sami jednak decydujemy jak silną masę kawową chcemy uzyskać, więc zanim wyłożymy nasza masę na ciasto spróbujmy jej intensywność. Dodajemy tyle kawy ile lubimy. Tak przygotowaną masę kawową przelewamy do naszej foremki na pierwszą warstwą białej masy serowej. Mamy już gotowe dwie warstwy i znowu foremkę wkładamy do lodówki na 15 min, żeby druga masa stężała. Ostania warstwa to bita śmietana. W misce ubijamy śmietanę 30% z dwoma fixsamy do śmietany oraz z 3-4 łyżkami cukru pudru. Tutaj też próbujemy i dodajemy cukru według uznania. Żeby masa była ładnie ścięta i ładnie się kroiła dodajemy do śmietany 3 łyżki żelatyny rozrobione w 3 łyżkach gorącej wody. Wszystko dobrze mieszamy mikserem i przelewamy do foremki formując naszą trzecią warstwę. Na górę sypiemy prażone płatki migdałów. Odstawiamy do lodówki i po 4 godzinach możemy delektować się naszym pysznym sernikiem kawowym na kawowym biszkopcie.
  24. Bardzo smaczne kotlety bezmięsne, bo wykonane z gotowanego jajka, żółtego sera i bułki tartej. To danie jarskie, ale bardzo pożywne. • 8 jajek ugotowanych na twardo• 100 g żółtego sera• 4 łyżki bułki tartej• 1 starta cebula• sól, pieprz, papryka czerwona ostra• 1 jajko • bułka tarta do obtoczenia kotletów
  25. ewaldek

    Chleb pszenny tostowy

    Nie masz w domu chleba? Proponujemy bardzo dobry domowy chleb tostowy bez ulepszaczy, jakimi raczą nas sklepy. Przepis jest bardzo łatwy, super nadaje się do kanapek, a tosty wychodzą nieziemskie. Składniki na rozczyn: 125ml mleka 125ml wody 35g drożdży prasowanych 1 łyżeczka cukry 1 łyżka mąki Składniki właściwe: 500g mąki pszennej (typ 450-650) 1 jajko 40g masła miękkiego 1 łyżeczka soli
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.