Skocz do zawartości

Krety


Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś z was mi pomoże jak zwalczyć krety.Mój trawnik oprócz drzewek ozdobnych i kwiatów zawiera mnóstwo kretowisk. Nie pomoże lanie wody, świece dymne , puszki po piwie na metalowych rurkach. Znacie może jakieś inne metody lub środki żeby ich się pozbyć. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłam w internecie to może poskutkuje: Z czego przygotować: bez czarny, Rodzaj preparatu: gnojówka, Jak przygotować: 1 kg świeżych lub 200 g suszonych liści, kwiatów i pędów zalać 10 litrów wody i odstawić na 4 do 5 dni, Kiedy stosować: gdy występują szkodniki, Miejsce zastosowania: wlewać do nor, Działanie: odstrasza krety i norniki, Podziemny kopacz Kret jest ssakiem. Dobrze czuje się w glebach wilgotnych i próchnicznych, unika miejsc suchych i kamienistych oraz terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Dlatego bardzo chętnie zamieszkuje pod starannie pielęgnowanym trawnikiem, grządkami kwiatowymi i warzywnikiem. Dlaczego szkodzi Drążąc podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia: niszczy korzenie roślin; tworzy kopczyki ziemi - kretowiska, które psują wypielęgnowane powierzchnie trawników i utrudniają ich koszenie; powoduje gnicie roślin zasypanych przez kopce; zjada dżdżownice (stanowią 90% jego pożywienia), zatem pośrednio przyczynia się do pogarszania warunków glebowych; zjada żaby, które są pożyteczne. Krety są też pożyteczne, bo zjadają ślimaki, pędraki, drutowce oraz larwy i poczwarki wielu innych gatunków owadów. Zjadają też drobne gryzonie, które często czynią szkody w ogrodach. Jak pozbyć się intruza Aby zniechęcić krety do zasiedlania naszego ogrodu, można wykorzystać ich wrażliwość na zapachy, dźwięki i drgania. Jest na to kilka sposobów. Instalowanie w ogrodzie przedmiotów lub konstrukcji drgających i wydających wysokie, wibrujące dźwięki. Można do korytarzy wkopać puste butelki z szyjkami skierowanymi do góry i wystającymi 5-10 cm nad poziom gleby (gwiżdżą w czasie wiatru), można ustawić wiatraczki, a obok sprężyste deseczki tak, aby skrzydła poruszając się na wietrze, uderzały o deseczkę. Jeszcze innym sposobem jest rozpięcie naprężonych drutów między palikami wbitymi w ziemię, czy wbicie w kretowiska drewnianych kołków, w które co jakiś czas należy stukać. Założenie elektroakustycznego odstraszacza gryzoni i kretów Anty Mysior, zasilanego bateriami, który wysyła sygnały ciągłe o wysokiej częstotliwości. Odstraszacz umieszcza się w krecim korytarzu. Można też stosować go profilaktycznie - zakopując urządzenia co 8-10 m. Ponieważ krety żerują przez cały rok, odstraszacze trzeba stosować również jesienią i zimą. Umieszczenie w krecich korytarzach preparatów i substancji silnie i ostro pachnących: gotowych preparatów zapachowych, jak: Kretol 5 G, Kretol 45 EC, Krecik lub kawałków karbidu albo szmat nasączonych ropą, naftą, fenolem czy terpentyną. Sadzenie intensywnie pachnących roślin: aksamitek, bazylii i wilczomleczy wokół terenu, który chcemy ochronić. Jeżeli krety uporczywie niszczą ogród i nie dają się wypłoszyć, można je wyłapywać i przenosić tam, gdzie nie wyrządzają szkód. W tym celu można zastawiać pułapki ze słoików wkopanych poziomo w ziemię (tak, aby dolna krawędź otworu znajdowała się na poziomie dna korytarza) lub pułapki - rurki z klapkami otwierającymi się do wewnątrz. Można też, ale to wymaga czasu i cierpliwości, wydobywać krety z ziemi łopatą w momencie, gdy usypują kopczyki Co warto wiedzieć o krecie Żyje w ośmiogodzinnych cyklach - w czasie każdego z nich około 4 godziny żeruje. Jest ssakiem o krępym i obłym ciele długości 11-17 cm. Ma małą głową wyciągniętą w ryjek, zredukowane oczy i krótki ogon. Ma niezwykle czuły słuch, którym posługuje się przy wyszukiwaniu swoich ofiar. Pokryty jest miękkim, aksamitnym włosem: czarnym i błyszczącym na grzbiecie, a szarym od strony brzusznej. Stopy przednich nóg ma łopatowate, przystosowane do drążenia kanałów. Nie zapada w sen zimowy. Zimuje w korytarzach, 50-60 cm poniżej poziomu zamarzania. Wiosną kopie płytko położone korytarze, zwane żerowiskowymi. Żyje w ośmiogodzinnych cyklach - w czasie każdego z nich około 4 godziny żeruje i 4 przesypia w gnieździe. Najbardziej aktywny jest w godzinach porannych, wtedy też powstaje najwięcej kretowisk. Może żyć do 3 lat. Kret jest u nas objęty ochroną gatunkową i zabijanie go jest zabronione. Można to zrobić wyjątkowo, gdy krety pojawią się bardzo licznie na terenach ogrodzonych (ogródki przydomowe i działkowe, inspekty). W tym celu można użyć świec dymnych: Arrex, Gamratox, Norniko FU, Nortox lub granulowanego preparatu Polytanol. Są to trucizny i należy je stosować ostrożnie, przestrzegając zaleceń podanych na etykiecie każdego z tych preparatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ci Madziu za tak obszerny komentarz i porady, więc zabiorę się do pracy.Mam nadzieję, że odstraszę te kreciki. Byłabym zapomniała znajomy powiedział,że skuteczne też jest stosowanie karbidu. Karbid daje się do nory , zalewa wodą i zasypuje ziemią. Tylko gdzie można dostać karbid? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam ten sam problem.W tym roku próbuję cebulki czosnku ozdobnego.Trzeba posadzic w kilkunastu miejscach w ogródku.Podobno krety nie lubią tego zapachu.Posadzimy,zobaczymy(kupiłem po 2zł sztuka) :grin: PS.karbid czasami bywa w sklepach ogrodniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W swoim ogrodzie żeby pozbyć sie kretów używam ziarenek gorczycy.W świeżo wykopany kopczyk kreta wsypuję trochę ziaren gorczycy, po kilku dniach gorczyca zaczyna kiełkować i krety wieją od tego zapachu.Wsypuję tak do kilku kopczyków i po pewnym czasie krety mam z głowy, a gorczyce po prostu wyrywam. Podobno dobrze jest też wysiać gorczycę jako poplon np. po rzodkiewce a potem przekopać , ale tego nie próbowałam.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krety są też pożyteczne, bo zjadają ślimaki, pędraki, drutowce oraz larwy i poczwarki wielu innych gatunków owadów. Zjadają też drobne gryzonie, które często czynią szkody w ogrodach.

to tak na zdrowy rozsądek, skoro krety są aż tak trudne do wytępienia, jedynym skutecznym środkiem wydaje się pozbycie sie z naszego terenu żródła "kreciego" pożywienia...tyle że wtedy nasz ogród może "świecić" w nocy będąc tablicą Mendelejewa....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałam o tym ze jak po ścieciu włosów te ściete włosy włozymy do kopczyków to będziemy miec kreciki z głowy bo będą czuć człowieka. Ja tego nie próbowałam ale od paru osób tak słyszałam ,że w ten sposób pozbyli sie kretów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja połączyłam przyjemne z pożytecznym i zawiesiłam w ogrodzie na drewnianych patykach.... dzwoneczki. Takie wiszace, ozdobne, dostępne w sklepach z upominkami. Trzeba wybierać te z metalowymi "wisiorkami" bo na wietrze bardziej "działają ". Odkąd je zawiesiłam, ok 4 lata temu mam spokój z kretami i nornicami. Bardzo sprawdzają sie w sadach. A ten odgłos w czasie wiatru.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.