Skocz do zawartości

Z Babcinego Zeszytu


krystyna1959

Rekomendowane odpowiedzi

Babka PROSTA 1 kostka margaryny 5 jajek 1 szkl. Cukru 1 szkl. mąki ziemniaczanej 1 szkl. mąki wrocławskiej 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia Całe jajka trzepać z cukrem, następnie mąką ziemniaczaną, w drugiej kolejności mąką wrocławską z proszkiem do pieczenia. Na koniec dodać roztopioną, wystudzoną margarynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TORT MAKOWY 5 jajek 1 szkl. cukru 1 szkl. mąki 4 łyżki oleju 1 łyżeczka proszku do pieczenia (płaska) Białka ubić z cukrem na sztywno, dodać żółtka, olej i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Lekko wymieszać i upiec na złoty kolor około 30 min. w temp. 160-180 st C. Ostudzić. Podzielić na 2 części. Masa makowa: 30 dkg maku 1 margaryna 1 szkl. cukru 4 jajka bakalie (orzechy włoskie, migdały, rodzynki) około 2 szklanek aromat migdałowy polewa czekoladowa płatki migdałowe do dekoracji, ale nie koniecznie Mak zalać całkowicie wodą i gotować około 20 minut, odsączyć i przemielić 3 razy. Margarynę rozpuścić z cukrem. Przestudzony mak połączyć z jajkami, dodać sparzone bakalie (orzechy i migdały kroję na 2-3 cząstki)...tak przygotowany mak włożyć do gotującego się tłuszczu i mieszając gotować ok. 5 minut, pod koniec gotowania dodać aromat. Połowę gorącej masy makowej wyłożyć na spód biszkoptu, przykryć wierzchem biszkoptu i na niego wyłożyć resztę gorącej masy makowej smarując również boki tortu. SERNIK GOTOWANY!!! 1,5 kg sera białego 1,5 szk. Cukru 4 jajka 3/4 kostki margaryny 3 budynie waniliowe lub śmietankowe cukier waniliowy rodzynki 6 paczek herbatników do wyłożenia blachy Margarynę rozpuścić w garnku dodać ser, cukier i zagotować. Dodać cukier waniliowy Rozbić jajka, dodać do sera i gotować. Budynie rozpuścić w 1/2 litra mleka wlać do sera i chwilę gotować. Cały czas mieszając. Na koniec dodać rodzynki. Wylać na blachę wyłożoną herbatnikami. Na ser można wyłożyć herbatniki i polać polewa albo galaretką lub tylko posypać posypką czekoladową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłam kilka ciast mojej córki, ponieważ wczoraj dała mi dyskietkę z wspaniałymi różnymi przepisami.Mam ich bardzo wiele; sałatki ciasta i różnośći. Pozdrawiam.

Jodełka

Ciasto składniki:

- 1 i 1/2 kostki margaryny,

- 8 jaj,

- 2 i 1/2 szklanki mąki,

- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,

- 1 łyżeczka amoniaku,

- 1 i 1/2 szklanki cukru pudru,

- 2 łyżki kakao,

- 1 szklanki suchego maku.

Ciasto wykonanie:

Margarynę, cukier, żółtka utrzeć na puszystą masę. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i amoniakiem, na końcu dodać pianę z białek i lekko wymieszać. Ciasto podzielić na 3 części. Do jednej dodać 2 łyżki kakao i wymieszać, do drugiej - pół szklanki suchego maku i wymieszać, trzecia pozostawić białą.

Składniki:

- 1 duża paczka biszkoptów,

- wydrylowane wiśnie i rodzynki.

Przygotowanie do pieczenia:

Do foremki wlać ciasto kakaowe, włożyć pół paczki biszkoptów, układać je w jodełkę, między biszkopty układać wiśnie drylowane z syropu i rodzynki. Nałożyć ciasto makowe i, jak poprzednio, układać biszkopty, dodać wiśnie i rodzynki. Zalać ciastem białym. Piec w temp. 180°C przez 30 - 40 min.

Śnieżka

Ciasto składniki:

- 1 kostka margaryny,

- 6 jaj,

- 25 dag cukru pudru,

- cukier waniliowy,

- 20 dag mąki,

- 1 łyżeczki amoniaku,

- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,

- 1/3 szklanki orzechów włoskich mielonych,

- 2 łyżki kakao.

Ciasto wykonanie:

Utrzeć margarynę z cukrem pudrem. Dodać żółtka, ciągle mieszając. Dodać mąkę z proszkiem do pieczenia, amoniak i odrobinę wanilii. Z białek ubić pianę i lekko wymieszać z resztą. Podzielić ciasto na 3 części i upiec placki (każdy oddzielnie):

- pierwszy - bez dodatków,

- drugi - dodać orzechy mielone,

- trzeci - dodać kakao.

Masa składniki:

- 1 galaretka czerwona, 1 galaretka żółta,

- 2 śmietany w proszku "Śnieżka",

- 1 szklanka mleka.

Masa wykonanie:

"Śnieżkę" ubić z mlekiem, dodać tężejącą galaretkę czerwoną rozpuszczoną w 1 szklanki wody. Podobnie ubić drugą "Śnieżkę" dodając żółtą galaretkę.

Przełożenie placka:

Białe ciasto - masa czerwona - ciasto orzechowe - masa żółta - ciasto kakaowe.

Cygan

Ciasto składniki:

- 15 dag masła,

- 25 dag cukru pudru,

- 6 żółtek,

- 10 dag miodu płynnego,

- 30 dag zmielonego maku,

- 5 dag kakao,

- 1 łyżeczka sody,

- 1 łyżeczka cynamonu,

- 3 łyżeczki maki ziemniaczanej.

Ciasto wykonanie:

Utrzeć masło, cukier, żółtka. Dodać miód, zmielony mak i ucierać około 30 min. Dodać kakao, sodę, cynamon, mąkę ziemniaczaną, dokładnie wymieszać. Ubić pianę z białek, dodać do ciasta i delikatnie wymieszać. Piec w temp. 180°C ok. 1 godz. i przekroić na 2 placki.

Masa budyniowa składniki:

- 1 l mleka,

- 1 łyżka cukru,

- cukier waniliowy,

- 3 łyżki mąki ziemniaczanej,

- 3 łyżki mąki pszennej,

- 1 kostka tłuszczu.

Masa budyniowa wykonanie:

Część mleka wymieszać z cukrem waniliowym, mąką pszenną i ziemniaczaną. Resztę mleka zagotować z cukrem. Wlać rozrobioną mąkę i ugotować budyń, odstawić do wystygnięcia. Tłuszcz utrzeć i dodawać ostudzony budyń, ucierając.

Przełożenie placka składniki:

- 1 duża paczka biszkoptów,

- 2 czerwone galaretki.

Przełożenie placka wykonanie:

Placek - masa - paski galaretki pomiędzy biszkoptami - masa - placek polewa.

Inwalida

Ciasto składniki:

- 50 dag mąki,

- 2 jaja,

- 10 dag margaryny,

- 4 łyżki miodu płynnego,

- 2 łyżeczki sody,

- 30 dag cukru pudru,

- 10 łyżek kwaśnej śmietany.

Ciasto wykonanie:

Wszystkie składniki wymieszać i zarobić ciasto (jeśli ciasto jest miękkie, śmietana nie jest konieczna). Podzielić na 3 części i upiec placki w temp. 200°C, przez 20 min.

Krem składniki:

- 1 szklanka mleka,

- 10 dag cukru,

- 1 łyżka maki pszennej,

- 1 łyżka maki ziemniaczanej,

- 15 dag masła,

- cukier waniliowy.

Krem wykonanie:

Z mleka, cukru, wanilii i mąki ugotować budyń. Dodać masło i przestudzić.

Jabłka wykonanie:

Usmażyć 1 kg utartych na grubej tarce jabłek. Dodać rozpuszczoną w 1 szklanki wrzącej wody galaretkę owocową.

Przełożenie placka:

Ciasto - krem - ciasto - jabłka (lub marmolada) - ciasto polewa.

Łaciata babka

Składniki:

- 20 dag białej czekolady,

- 20 dag gorzkiej czekolady,

- kostka masła,

- 1 szklanka cukru,

- torebka cukru waniliowego,

- 5 jajek,

- 3 szklanki gęstej kwaśnej śmietany,

- 2 szklanki mąki,

- torebka proszku do pieczenia,

- czekoladowe serduszka do dekoracji.

Przyrządzanie:

1. Posiekać białą i gorzką czekoladę. W osobnych garnuszkach rozpuścić po połowie obu czekolad. Ostudzić.

2. Masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym. Ucierając, wbijać po jajku. Wymieszać ze śmietaną, potem z mąką i proszkiem do pieczenia.

3. Formę babkową natłuścić, wysypać bułką tartą. Połowę ciasta wymieszać z białą czekoladą, resztę z ciemną. Na zmianę wlewać je do formy. Piec godzinę w temperaturze 175°C. Wyjąć, ostudzić. Fantazyjnie polać resztą stopionej białej i gorzkiej czekolady. Udekorować serduszkami.

Tort (porcja na dużą tortownicę)

Biszkopt składniki:

7 jaj, 1 szklanka cukru zwykłego, 2 szklanki mąki ziemniaczanej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Wykonanie:

Białka ubić na sztywną pianę, dodawać po trochu cukier i ubijać, aż się cukier rozpuści, wlać żółtka, lekko ubić, dodać mąkę przesianą z proszkiem, lekko ubić trzepaczką, tak żeby nie było grudek mąki. Wylać do formy i upiec.

Krem składniki:

5 całych jaj, 1 i 1,5 szklanki cukru, 3 kostki palmy, sok z cytryny

Wykonanie:

Całe jaja ubić z cukrem na puszystą pianę, później postawić miskę z masą jajeczną na garnek z wrzącą wodą, ubijać aż masa uzyska gęstość śmietany. Miskę zdjąć z garnka i ubijać aż masa ostygnie. 3 kostki palmy rozbić mikserem na puszystą masę. Do palmy dodawać po 1 łyżce masy jajecznej i ubijać. Na koniec dodać sok z cytryny.

Zimny biszkopt przekroić na 3 części:

I część - nasączyć ponczem, położyć warstwę białego kremu i warstwę dżemu morelowego;

II część - nasączyć, położyć warstwę kremu;

III część - nasączyć, posmarować białym kremem. Brzegi tortu posmarować białym kremem, obsypać wiórkami kokosowymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krysiu-widzę w Twoich przepisach amoniak,moja mama twierdzi,że gdy się go doda do biszkoptu to nie opada. Osobiście tylko raz go dodałam ale po upieczeniu ciasto miało bardzo intensywny zapach,przynajmniej na początku i faktycznie wyrosło i nie opadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JODEŁKA , ŚNIEŻKA , CYGAN I INWALIDA POCHODZĄ Z KSIĄŻKI 103 CIASTA SIOSTRY ANASTAZJI

DOBRZE ŻE JE NAPISAŁAŚ PRZEPISY TEJ PANI SĄ PONOĆ TRAFIONE I DOBRE

jA SAMA MAM TĘ KSIĄŻKĘ ALE NARAZIE ZROBIŁAM Z NIEJ TYLKO PIJAKA

pozdrawiam :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja też mam taką książkę,nawet tam nie patrzyłam. Tam są chyba nawet zdjęcia.

TAK SĄ ZDJĘCIA A CZY TE PRZEPISY CO PODAJESZ SĄ PRZEZ CIEBIE SPRAWDZONE ???CZY TYLKO PISZESZ BO FAJNIE SIĘ ZAPOWIADA DANY PRZEPIS????

JEDYNIE NIE ZNALAZŁAM TAM BABKI TEJ ŁACIATEJ.ZACIEKAWIŁA MNIE ROBIŁAŚ JĄ MOŻE???? :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.