Skocz do zawartości

Makowiec Tradycyjny


Kaliope

Rekomendowane odpowiedzi

Spód z kruchego ciasta: - 1 szklanka mąki - ½ szklanki cukru - 1 całe jajko + 1 żółtko - 1 łyżeczka proszku do pieczenia - ½ kostki margaryny Z podanych składników zagnieść ciasto i włożyć na kilka godzin do zamrażarki. Później potrzeć na tarce na wysmarowaną masłem blaszkę. (można też zrobić spód z ciasta babkowego - ilość składników jak na połowę babki) Masa makowa: - ½ kg maku - ½ kostki masła - 1 szklanka cukru - 3 całe jajka + 3 żółtka - aromat migdałowy (ewentualnie arakowy) - bakalie: rodzynki, skórka pomarańczowa, orzechy włoskie, migdały (według upodobania) Mak sparzyć dzień wcześniej wieczorem! Wsypać do miski i zalać wrzątkiem (cały mak musi być zalany). Zamieszać, zaczekać pół godziny po czym ostrożnie zlać wodę. Zalać ponownie wrzątkiem i zostawić do rana. Rano zlać wodę (powinna być mleczna); podstawić gęste sito i odcedzić mak, żeby nie był zbyt mokry. Przekręcić mak przez maszynkę 2 razy! Następnie do dużej miski włożyć przekręcony przez maszynkę mak i dodać: - stopione i jeszcze lekko ciepłe masło - żółtka i jedno białko roztrzepane z cukrem (2 białka zostawić na pianę) - aromat migdałowy (wystarczy 1/3 buteleczki) - bakalie: rodzynki sparzyć najpierw wrzątkiem, orzechy i migdały zmielić w maszynce (ale można też posiekać na drobne kawałeczki), skórkę pomarańczową pokroić w kosteczkę - można dodać trochę płynnego miodu Wszystko dokładnie wymieszać, na koniec dodać pianę ubitą z 2 białek, całość jeszcze raz wymieszać i kłaść na ciasto na blaszkę. Na masę makową pokruszyć przygotowaną wcześniej kruszonkę. Kruszonka: - 1 szklanka mąki - 10 dag cukru (trochę mniej niż pół szklanki) - pół kostki masła - aromat migdałowy (kilka kropel) Podane składniki zagnieść ręką. Piec w temperaturze 200 stopni C około 50 minut. Gotowy placek polukrować. Lukier: - zagotować ¼ szklanki mleka z odrobiną masła - wlać mleko do miseczki z cukrem pudrem i energicznie mieszać do uzyskania gładkiej konsystencji - można dodać trochę soku z cytryny Ja dodaję cukru pudru „na oko” - jeżeli lukier jest zbyt gęsty należy dolać jeszcze troszkę mleka, jeśli jest zbyt rzadki – dosypać cukru. Zachęcam wszystkich do wypróbowania tego przepisu i życzę smacznego :smile: post-8290-1199121260_thumb.jpg post-8290-1199121317_thumb.jpg post-8290-1199121292_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Basqa.. ja też właśnie taki makowiec najbardziej lubię. Przed chwilą sparzyłam mak i czeka w misce do rana.. jutro biorę się za to ciasto. Jeśli upieczesz, napisz proszę jak smakował. Dzięki i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piekę w blaszce o wymiarach 24x36 cm. Jeżeli chodzi o gotową masę makową, to nigdy takiej nie używałam, zawsze wolałam zrobić ją sama, choć to wymaga czasu.. ale wtedy wiem co jem :) Cieszę się, że przepis Cię zainteresował i życzę udanego wypieku. Podziel się koniecznie opinią i zdjęciami! Pozdrawiam ciepło. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabino.. oczywiście, możesz dać więcej masła. Ja piekłam dzisiaj makowca i dałam 3/4 kostki (ale takiej która ma 200g). Dobrze też jest dodać trochę płynnego miodu, wszystko to wpływa na wilgotność maku. A może po prostu troszkę za długo się piekł? Cieszę się, że wypróbowałaś przepis :) Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.