Skocz do zawartości

uretan

Aktywni Smakowicze
  • Postów

    175
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Treść opublikowana przez uretan

  1. Przy tak małej grubości farszu i surowe się upiecze, ale można wziąć także mielone gotowane (np z zupy) albo nawet pieczone.
  2. Radzę przeczytać z uwagą zakończenie przepisu ;). Oczywiście, że ruski też można, tylko do farszu trzeba dodać surowe jajko (żeby się nie rozciapciał)
  3. Jest to moja ukochana potrawa z wołowiny. Stanowi komplet z dodatkami, które sprawdziły się przez wiele lat przyrządzania. Robię je przynajmniej raz w miesiącu. Przygotowanie trwa dość długo, ale te zrazy w zasadzie "robią się same". Można w tym czasie robić coś innego, byle od czasu do czasu zajrzeć pod pokrywkę (i powęszyć ;)) Składniki: 1 kg wołowiny bez kości (ligawa, roastbef), 0,5 kg cebuli, 3 - 4 dag grzybów suszonych (wypraktykowałem, że najlepsze są maślaki - silny aromat i ciemny kolor), 5 zgniecionych owoców jałowca, 1 zmiażdżony ząbek czosnku, pół listka laurowego, 1 szklanka mocnego rosołu (może być z kostki - 1 kostka w szklance wrzątku), 1 czubata łyżka masła, 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego, płaska łyżeczka mielonej kolendry, oliwa do smażenia, sól, pieprz, mąka do zagęszczenia. Wykonanie.Grzyby połamać, namoczyć w zimnej wodzie. Mięso pociąć w poprzek włókien na plastry o grubości ok 1 cm. Na dużej patelni rozgrzać 4 - 5 łyżek oliwy. Obsmażać mięso partiami na dość dużym ogniu do lekkiego zrumienienia, przekładać do garnka. Na pozostały tłuszcz wsypać pokrojoną w grubą kostkę cebulę. Na niezbyt dużym ogniu lekko ją zrumienić, dodać do mięsa. Włożyć do garnka masło, dodać czosnek, postawić na malutkim ogniu pod pokrywką. Gdy zawartość się zagotuje dodać grzyby wraz z wodą z moczenia, włożyć jałowiec, liść laurowy wlać rosół, dodać koncentrat i kolendrę. Przykryć, dusić do miękkości mięsa na malutkim ogniu. Doprawić do smaku solą i pieprzem (dla aksamitnego smaku można włożyć łyżeczkę miodu). Gdyby cebula niewystarczająco dla naszego gustu zagęściła sos rozprowadzić 2 - 3 łyżeczki mąki w pół szklance zimnej wody, dodać, wymieszać i zagotować. Podaje się klasycznie z kopytkami lub kaszą jęczmienną (pęczak). Jako jarzynę stosuję konserwatywnie wysokoczosnkowe ogórki kiszone, ale można poeksperymentować. Można przyrządzić z mniejeszej ilości składników lub np. w postaci gulaszu myśliwskiego - wtedy mięso może być gorsze (łata, gulaszowe), pokrojone w kostkę - przygotowanie identycznie. Gulasz można podawać również z ziemniakami. SMACZNEGO!
  4. Darek`s. Bardzo się cieszę. Lubię, gdy proste przepisy smakują.
  5. A możesz sobie nabyć pędzelek kuchenny i przed każdym naleśnikiem po prostu lekko "pomalować" patelnię tłuszczem. Ja czasami (w braku pędzelka) używam zwilżonego tłuszczem tamponika zwiniętego z kawałka papierowego ręcznika. Też działa.
  6. uretan

    Sałatka Z Brokułów

    Składniki: 1 główka świeżych brokułów lub 1 paczka mrożonych, 15 dag sera feta, pół szklanki łuskanych ziaren słonecznika, łyżka oliwy, pieprz. Wykonanie: Brokuły podzielić na różyczki, wrzucić na lekko osolony wrzątek, ugotować do miękkości, odcedzić, ostudzić. Ziarna słonecznika wsypać na patelnię i prażyć na małym ogniu do lekkiego zrumienienia (staną się wtedy kruche i chrupiące). Ser pokroić w małą kostkę (o boku ok 0,5 cm). Wymieszać brokuły ze słonecznikiem, kostkami sera, oliwą i dwiema szczyptami pieprzu. Smakoszom radzę dorzucić 1 zmiażdżony ząbek czosnku. Delikatnie wymieszać. Odstawić do lodówki na co najmniej 0,5 godziny. Smacznego.
  7. uretan

    Buraczki

    Z doświadczenia wiem, że takie buraczki przeznaczone na zimną sałatkę lub gorącą jarzynkę są znacznie smaczniejsze niż gotowane (podczas pieczenia cały smak pozostaje w buraczku) :-)
  8. Mimo, że przypomina gęstą zupę, umieszczam ten gulasz w "daniach głównych" ponieważ tak naprawdę jest to jednogarnkowa potrawa, która np. mnie wystarcza za cały obiad. Składniki: 60 dag wołowiny bez kości, 1 czubata łyżka smalcu (najlepiej z wędzonej słoniny), 3 duże cebule, 3 średnie ziemniaki, torebka słodkiej czerwonej papryki, 1 marchew, 1 pietruszka, 1 czerwona papryka, 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego, sól, pieprz, kminek. Wykonanie: Mięso pokroić w drobną kostkę, szybko przysmażyć na silnym ogniu na rozgrzanym smalcu w garnku, na 30 sekund przed końcem smażenia dodać łyżeczkę kminku. Zdjąć z ognia. Gdy przestanie skwierczeć wsypać sproszkowaną paprykę i dokładnie rozprowadzić ją w tłuszczu aby oddała smak i kolor. Wsypać posiekaną drobno cebulę, postawić na bardzo małym ogniu. Dusić pod przykryciem ok. 15 min. Nie może zacząć się smażyć więc w razie potrzeby podlać 1 - 2 łyżkami wody. Wsypać drobno pokrojony strąk papryki,dodać pietruszkę i marchewkę w cienkich plasterkach, lekko posolić (ok. pół łyżeczki), dusić jeszcze 10 min. Dodać koncentrat pomidorowy. Wlać wrzątku tyle, żeby poziom płynu był na pół dłoni powyżej mięsa, zagotować, wsypać ziemniaki pokrojone w drobną kostkę. Gotować do miękkości ziemniaków. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Jako obowiązkowy dodatek należy ugotować ręcznie formowane drobne zacierki zrobione z jajka, mąki (ile jajo zabierze) i soli. Smacznego!
  9. Napisz jak smakowało :-)
  10. uretan

    Korniszony

    Składniki: 1 kg małych ogórków (3-7 cm długości), 1 marchewka, 5—6 małych cebulek, 4 listki laurowe,kilka ziaren pieprzu, 3-5 dag soli, 1/4 szklanki octu 10 %, 2,5 szklanki wody, 4 ząbki czosnku (ja dodaję jeszcze łyżeczkę świeżo wyłuskanych nasion kopru). Wykonanie: Ogórki umyć, najlepiej szorując szczoteczką. Wrzucić je na moment do wrzątku, odcedzić i przelać zimną wodą. Nakłuć każdy ogórek widelcem, natrzeć solą, ułożyć w porcelanowym naczyniu, obciążyć talerzykiem, nakryć i odstawić na 12 godz. Marchewkę umyć, oskrobać, pokroić w talarki lub gwiazdki i razem z oczyszczoną cebulą wrzucić na moment do wrzącej wody. Wyjąć i razem z osączonymi z solanki ogórkami ułożyć pionowo w słoikach, dodając do każdego ząbek czosnku. Zagotować wodę z octem, nasionami kopru, listkami laurowymi oraz pieprzem i gorącą zalać korniszony w słoikach. Zamknąć i pasteryzować w temperaturze 90°C przez 20—25 min. źródło: Zdzisława Skrodzka "Kompoty marynaty dżemy"
  11. Jeśli chcesz aby naleśniki były mniej chrupkie, zmniejsz ilość wody na rzecz mleka (tłustego). Z "przypałami" po drugiej stronie naleśnika częściowo poradzisz sobie robiąc ogólnie trochę gęstsze ciasto (jak dobra śmietana) i dodając do ciasta w trakcie miksowania 2 -3 łyżek oliwy.
  12. uretan

    Vypražany Syr

    Składniki: 0,5 kg żółtego sera dobrze się topiącego, jajko, bułka tarta, pieprz, oregano, oliwa do smażenia Wykonanie: Ser pokroić na plastry o grubości 1 cm. Jajko rozbełtać, dodać szczyptę pieprzu i ewentualnie oregano. Plastry sera dokładnie unurzać w jajku, obtoczyć tartą bułką. Czynność powtórzyć (panierka musi być gruba, aby stopiony ser nie wypłynął) smażyć na rozgrzanej oliwie z obydwu stron do zrumienienia. Podawać gorący. Może służyć jako przekąska lub podstawa dania obiadowego - wtedy można podać z ziemniakami, frytkami, kluskami i dowolną surówką. Zamiast tartej bułki można użyć jako panierki drobno pokruszonych płatków kukurydzianych. Smacznego
  13. Składniki: (Na 2 osoby) Dwa 1,5 cm kotlety z karkówki, 10 dag surowego, wędzonego boczku, 2 pory obrane z twardych liści, 1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka miodu, mała puszeczka koncentratu pomidorowego, vegeta, sól, pieprz, świeża bazylia. Wykonanie: Boczek pokroić w drobną kostkę, zesmażyć. Karkówkę pociąć na paski o kwadratowym przekroju, dodać do boczku, smażyć na dość silnym ogniu do lekkiego zrumienienia. Zmniejszyć ogień, dodać pory pokrojone w cienkie plasterki, zmiażdżony czosnek, miód, koncentrat pomidorowy, łyżeczkę vegety. Dusić pod przykryciem do miękkości mięsa. W razie zbytniego wygotowania płynu dolać 2 łyżki wody lub czerwonego wina, pod koniec duszenia dodać czubatą łyżkę posiekanej bazylii. Zagotować, doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z kluskami lub ryżem. Smacznego
  14. Składniki: 1 szklanka ryżu parboiled, 2 kostki bulionu grzybowego, 2 łyżeczki kurkumy, 1 łyżka masła, 1 duża czerwona papryka, 1 por (część biała i zielona), 1 średni gładki ogórek, dwa duże twarde pomidory, mały słoik pieczarek marynowanych (UWAGA! zachować zalewę), mały słoik jasnych oliwek, mała puszka kukurydzy konserwowej, 1 ząbek czosnku, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka miodu, sól i pieprz. Wykonanie: Ryż zalać w garnku 2,5 szklankami wrzątku, dodać kurkumę, rozdrobnione kostki bulionowe i masło, doprowadzić do wrzenia. Gotować pod przykryciem na najmniejszym ogniu do chwili całkowitego wchłonięcia płynu. Zdjąć z ognia, przemieszać widelcem, odstawić do wystygnięcia. Paprykę, por, ogórek (razem ze skórką), pomidory i pieczarki pokroić na kosteczkę (im drobniejsza, tym lepsza). Oliwki pokroić w jak najcieńsze krążki. Wszystkie warzywa wymieszać i dodać kukurydzę dokładnie osączoną z zalewy, zmiażdżony ząbek czosnku, miód, oliwę i 2 - 4 łyżki zalewy z pieczarek. Warzywa połączyć z wystudzonym ryżem i pozostawić na 10 min. Ponownie wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem. Wstawić na co najmniej 20 min do lodówki. Przed podaniem ponownie przemieszać. Sałatka jest pełnym dodatkiem do mięs z grilla i pieczonych (zastępuje także surówki) Poza tym ta sałatka może być daniem samodzielnym po dodaniu 15 dag chudej szynki (najlepiej konserwowej) pokrojonej w cienkie paski lub 10 dag tak samo pokrojonego wędzonego sera (może być oscypek).
  15. A propos rumu. Można go samemu przygotować z czystej wódki, odrobniny cukru i esencji (nie aromatu! bo aromaty są na oleju) rumowej.
  16. uretan

    Utopence

    Ja najdłużej przechowywałem 3 miesiące. Były pyszne! Lodówka jest konieczna. Radzę robić w niezbyt dużych słoikach.
  17. uretan

    Utopence

    Utopence (topielcy) jest to genialna przekąska do piwa podawana we wszystkich piwiarniach w Czechach i na Słowacji. Składniki: 1 kg parówek - grubych (serdelki bądź kiełbaski parówkowe), 3 - 4 cebule Zalewa: Na 1litr: 1 szklanka octu 10%, 3 szklanki wody, 1 duży liść laurowy, 6-7 ziarenek ziela angielskiego, 10 ziaren pieprzu ziarnistego, 3 łyżeczki cukru, łyżeczka soli, zmiażdżony ząbek czosnku . Wykonanie: Zalewa: Zmieszać ocet z wodą, dodać przyprawy, bardzo wolno ogrzać do wrzenia, zdjąć z ognia "zaparzyć" pod pokrywką przez 15 min, ostudzić. Cebulę pokroić w cienkie półplasterki. Z serdelków ściągnąć skórkę wrzucić na 30 s do wrzątku, wyłowić, przestudzić. Serdelki ciasno układać w słoiku, przekładając cebulą. Koneserom radzę dodać do słoika strączek ostrej papryczki pokrojony w cieniutkie plasterki. Zalać zalewą. Ważne, żeby przez pierwsze 2-4 godz stały w temp. pokojowej, a potem dopiero w lodówce. U mnie po 3 tyg w lodówce były wyśmienite. Jeść można już po 3 dniach. Najsmaczniejsze utopence wychodzą z oryginalnych czeskich serdelków (spekačky - z kostkami słoniny w masie), ale zrobione z naszych, jeśli są zwarte, również smakują. W upały jest to idealne danie obiadowe - podawać z białym pieczywem
  18. We wszystkich cukierniach dbających o wydajność produkcji zagospodarowuje się okruchy i wszelkie resztki ciast oraz ciasta niezupełnie udane (np zakalec) wytwarzając BAJADERKI. Cukiernicy nazywają je czasem "słodkim salcesonem" ponieważ w ich skład może wejść wszystko co przy wyrobie ciast wpadnie w rękę. Powstają dzięki temu ciastka, które bardzo lubię, dopiero niedawno przekonałem się dlaczego - ponieważ zawierają sporo rumu . Przepis jest prosty, choć mało konkretny. Ale każdy, kto raz spróbuje, będzie wiedział jak to robić. Podstawowe składniki: resztki ciast - dowolnych, byle bez kremu (mogą być nawet okruchy z faworkOw), powidła śliwkowe, lekko osłodzone mocne kakao zaparzone na wodzie, może być także rozpuszczalne, rum. Wykonanie: ciasto zwilżyć mocno kakao, dodać łyżkę powideł. Ugniatać skrapiając rumem do konsystencji jaka nam odpowiada. Konsystencję można korygować ilością powideł i kakao. Masa musi mieć konsystencję plasteliny. Na koniec formuje się z masy kulki nieco większe od włoskich orzechów. Ja obtaczam je dodatkowo w wiórkach kokosowych lub w groszku cukrowym, żeby nadmiernie nie brudziły rąk. Zapraszam do prób. Najdalej druga będzie udana, choć czasem udaje się już za pierwszym razem. Powstają ciastka, które często miewają większe wzięcie niż oryginalne ciasta, z których powstały. Smacznego
  19. Składniki: 30 dag mielonej jagnięciny lub wołowiny (raczej tłuste), 2,5 łyżki kaszki kuskus, łyżeczka suszonego lubczyku, pół łyżeczki mielonego pieprzu, pół łyżeczki mielonej kolendry, 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę lub zmiażdżone, pół łyżeczki cukru, 1 jajko. Wykonanie: Do mięsa dodać pozostałe składniki. Dokładnie wymieszać, pozostawić w cieple na 20 min. Z masy formować kulki wielkości włoskiego orzecha. Gotować w osolonym wrzątku, wrzącym rosole lub innej czystej zupie 10 min od wypłynięcia. Pulpety ugotowane we wrzątku polać dowolnym gorącym sosem do mięs i podawać z surówką, ugotowane w zupie - podawać z zupą. Smacznego
  20. uretan

    Papryka Kiszona

    Suszony może być, ale 1 torebka na słoik.
  21. uretan

    Papryka Kiszona

    Niedawno od znajomej, żony Bułgara dostałem przepis na kiszenie papryki. Zrobiłem i efekt był oszałamiający. Postanowiłem podzielić się nim z Wami Składniki: 1 kg dojrzałej słodkiej papryki 6 ząbków czosnku 3 listki laurowe 2 - 3 łyżki nasion wyłuskanych z baldachów dojrzałego kopru, 2 łyżeczki nasion kminku, 1 łyżeczkę nasion gorczycy, po 6 ziaren pieprzu i ziela angielskiego 1 l wody 3 dag soli Wykonanie: Z papryki usunąć „wnętrzności”, pokroić na 8 części ( 4 wzdłuż i raz w poprzek). Ząbki czosnku pokroić wzdłuż na 3 – 4 części. Zagotować wodę z przyprawami i solą. Wyparzyć słoiki. Układać paprykę przekładając czosnkiem. Zalać ostudzoną zalewą. Na szybkie zużycie (do tygodnia) wystarczy zakręcić i postawić w cieple na 4 dni, potem w chłodzie. Na przechowywanie – po 4 - 6 dniach szczelnie zakręcić i zapasteryzować (np. w nagrzanym piekarniku). Bułgarzy dodają jeszcze razem z czosnkiem 2 – 4 ostre papryczki (czuszka, pepperoni) pokrojone w cieniutkie krążki, i wtedy kiszonka jest serio ostra. Dobrze kisi się tylko dojrzała papryka (czerwona lub żółta/pomarańczowa), można też wziąć zieloną, ale wyjdzie raczej „małosolna” (też smaczna).
  22. uretan

    Bełt Na Sztywno

    Przypomniałem sobie o znakomitym sezonowym deserze, który łączy zalety używki, smakołyku i konia trojańskiego. Nazwa - jak wyżej Składniki: 2 litry wiśniowego bełta (tani napój alkoholowy, ludowy tzw. nalewka wiśniowa), 4 torebki galaretki wiśniowej (UWAGA! torebki są różne. Należy wziąć tyle galaretek, żeby było na co najmniej 2,5 l galarety), garść ciemnych wisienek (mogą być mrożone), 200 ml czystej wódki, bita śmietana w aerozolu, cukier. Za pomocą tego deseru zaskoczyłem rok temu gości pewnej Anny. Jeść się on pozwala świetnie... Galaretki rozprowadzić w minimalnej ilości wrzątku (najlepiej 2 szklanki). Bełt ogrzać do ok. 50 stopni (broń Boże nie zagotować). Dokładnie wymieszać z galaretkami z wodą - do chwili całkowitego rozpuszczenia, dodać wódkę. Wlać do miski, wstawić do lodówki. Wiśnie wydrylować, lekko posypać cukrem. Z zastygłego bełta formować łyżką fantazyjne porcje, przybrać wisienkami i bitą śmietaną. Podawać z jak najmniejszymi łyżeczkami :-)
  23. Składniki: 0,5 kg filetów "matjas" (lekko solonych), 0,5 kg ziemniaków, 3 cebule, mała puszka śmietany 22%, pieprz, gałka muszkatołowa, ewent. mielona kolendra. Wykonanie: Ziemniaki umyć, ugotować w łupinach, ostudzić, obrać, pokroić w kostkę. Filety dokładnie wypłukać w zimnej wodzie, pokroić w kostkę. Cebulę posiekać jak najdrobniej. Wszystkie składniki wymieszać, zalać śmietaną, jeszcze raz wymieszać. Pozostawić w lodówce na co najmniej pół godziny, żeby sól z filetów przeszła do sosu. Przed podaniem przyprawić pieprzem, gałką muszkatołową i kolendrą (po szczypcie). Smacznego
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.