Skocz do zawartości
Forum Kulinarne Smaczny.pl
ina12

Pigwa Do Herbaty

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mirad

mniam, uwielbiam konfiturę z pigwowca -to krzak, pięknie kwitnie na wiosnę. Ma złocisty kolor i wyrazisty smak- konfitura oczywiscie. Przepis znaleziony w internecie, wypróbowany. 1kg owoców pigwy, 1/2 kg jabłek,600-700 gr cukru. Owoce pigwy obrać, wydrążyć pestki, pokroić w cienkie plasterki. Zagotować z 1,5 szklanki wody i cukru syrop dodać pigwę i starte jabłka. Smażyć aż zgęstnieje -ja smażę krótko przez 2-3 dni , gorące wkładam do czystych słoiczków, zakręcam i gotowe. Dobre także do herbaty. Pracochłonne jest obieranie twardych i małych owoców pigwy, ale trud się opłaca. Można zmieniać proporcje (wiecej jabłek) i tak dobre.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dorotko dziękuję za wypróbowanie i przepraszam że tak późno zauważyłam. Przepis dodany na pierwszej stronie spostrzegłam momentalnie. Serdecznie pozdrawiam całą rodzinkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Oliwka37

Zbieram najładniejsze pigwy i trzymam w chlodnym miejscu w kartonie Gdy zaczyna się sezon grzewczy kroję w plastry i lekko suszę w piekarniku ,potem na grzejnik Tym sposobem mam suszoną do herbaty Wkladam do sloika W goracej herbacie mięknie i wydziela sok i aromat Poza tym gdy latem robęi truskawki dodaję na kociol dżemu garść i smak truskawek zostaje "przegryziony" Mnie to odpowiada Nawet nie wyjmuję potem z gara tylko do sloików Wyjmuje w trakcie smarowaniaDołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam :) przeczytałam wasze przepisy o pigwowcu do herbaty :) ja tez robie pigwowca do słoiczkow ale scieram je na tarce i mieszam razem z cukrem pozniej przekładam do słoiczkow i zostawiam na cała noc tylko lekko zakrecone na drugi dzien odlewam sok a reszte wkładam do lodowki sok jest klarowny i bardzo gesty a starte owoce rowniez wykorzystuje do herbaty sa bardzo dobre i nie robia herbaty metnej :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z pigwy polecam świetne nalewki. Są rześkie, lekkie a przy umiejętnym przyrządzeniu całkowicie eliminują smak alkoholu. Do herbatki, ależ owszem, też pigwa pasuje - postaci syropu. No i nie można zapominać, że to wspaniałe źródło witaminy C.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja odkryłam pigwę jako dodatek do herbaty dzięki mojej koleżance,która poczęstowała mnie ją w pracy, daje dużo lepszy efekt niż herbatka z cytryną

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do przepisu tez robie z cukrem i nie tre na tarce tylko kroje w plastry. Mysle ze co kraj to obyczaj ale fakt jest faktem ze na zime do herbaty jest idealna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja robiłam kiedyś konfiturę z owoców pigwowca.

Owoce pigwy i pigwowca różnią się wyglądem, ale mają podobne właściwości. W przepisach nie ma rozróżnienia między tymi gatunkami owoców, i z jednych i z drugich można przygotowywać konfitury, dżemy, nalewki, smaczne kompociki...

Warto wiedzieć, że pigwa rozpada się szybciej niż pigwowiec, jest aromatyczna i nie potrzebuje tak dużo cukru jak pigwowiec, który jest bardziej kwaskowaty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od kiedy pamiętam babunia własnoręcznie zrywała pigwę z krzaków i dodawała do herbaty. Co lepsze kąski trafiały do ładnych buteleczek :P. Tamta herbata jest o niebo lepsza od tego co serwują w sklepach niby z dodatkiem pigwy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi