Skocz do zawartości
Forum Kulinarne Smaczny.pl
aneta26

Święta Już A Ja Nie Mam Pomysłów Na Wigiline Potrawy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja oryginalnie karpia, kapustę z grochem, drożdżowe pierogi z grzybami pieczone w oleju, makiełki, śledzie w wodzie śmietanowej, grzyby faszerowane, itp. Już się nie mogę doczekać tych przysmaków. Jeśl iznajdę przepis na te pierogi to jutro wrzucęna forum. Pozdrawiam!!! Podaje przepis na drożdżowe pierogi pieczone w oleju: 0,5 kg mąki 1 żółtko 2 dag drożdży sól, cukier do smaku Wszystkie składniki włożyć do misy i zarobić ciepłą wodą. Po uformowaniu miękiego ciasta, odkroić połowę i rozwałkować jak na tradycyjne pierogi.Wyciąć szklanką kułeczka i nakładać farsz - wg uznania - najlepszy grzybowy z kapustą i zaklejać. . Piec około 3-4 minut na złoty kolor. Życzę smacznego. Po prostu są pyszne. Przez następny dwa dni można je śmiało odgrzewać w piekarniku pod folią aluminiową.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kosmo poproszę o bliższe informacje na temat makiełek. A na Wigilię to klasycznie; karpik smażony, zupa grzybowa z łazankami ,barszcz czerwony z uszkami, pierogi z grzybami,śledzik w oleju.W tym roku zamierzam też zrobić po raz pierwszy kluski z makiem, mam nadzieję że będą smaczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawa jestem co serwujecie na wigilijny stół bo ja nie mam pomysłów.Proszę o kilka przepisów :-D

Ja szykuję kapustę z grzybami,karpika smażonego,barszczyk z uszkami,kluski z makiem,kompot z suszu,śledziki w oleju z cebulką,groch z miodem....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja makiełki robie w następujący sposób.

Składniki: 0,5 kg maku

paczka margaryny

wedle uznania bakalie tj. rodzynki, orzechy, skórka pomarańczowa, suszone śliwki, morele, może być też odrobinę owoców kandyzowanych (jak kto lubi),

3 jajka

skórka z cytryny (wcześniej sparzonej)

miód - wedle uznania ale conajmniej trzy łyżki

3 czerstwe bułki

cukier

0,5 litra mleka

Sposób wykonania.

Dzień wcześniej namaczam w wodzie mak. Ja sparzam wrzątkiem i tak zostawiam. Następnego dnia mielę go trzykrotnie. Następnie roztapiam margarynę, wrzucam zmielony mak, dodaje miód bakalie, skórkę cytrynową i dodaje żółtka. Bułkirozdrabniam i moczę chwilę w gorącym mleku i dodaje do maku. Na koniec ubijam białka na sztywną pianę i mieszam z całą masą makową oraz z cukrem do smaku. Jest pyszne ale trzeba najwięcej w to wszystko włożyć serca. Zyczę smacznego!!! :-D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki, muszę kiedyś wypróbować ale już po świętach, bo w tym roku wypróbowuję kluski z makiem. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chętnie spróbuje pierogów z przepisu cosmo .ale czy dobrze zrozumiałam je się smaży w oleju na patelni czy piecze w piekarniku :-D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a ja kupiłam dziś pierogi z makiem-pierwszy raz coś takiego widzę więc się skusiłam. dam znac jak smakowały ale po świętach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie makiełki to takie pierożki z masą makową (taką jak do makowca). Zwija się je tak jak uszka i piecze na rozgrzanym oleju przed samą wigilią. Są pyszne i trudno przestać je zajadać. Zawsze mamy niedosyt tego smakołyku i z Teściową obiecujemy sobie, że następnym razem zrobimy więcej :) ale i tak zawsze jest zbyt mało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

u mnie będzie karp smażony, śledzie w 4 "odsłonach", ryba po japońsku i po gracku, barszczyk, łazanki z kapustą, kulebiak w cieście francuskim i na zakończenie (na dwa podejścia z uwagi na przejedzenie :) ) kisiel bakaliowy, który zwyczajnie uwielbiam Smacznej kolacji wigilijnej i świątecznych uczt :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość agnkel

WITAM W TYM ROKU PIERWSZY RAZ ROBIĘ WIGILIĘ . W Z WIĄZKU Z TYM MAM PYTANKO ILE CZASU WCZEŚNIEJ MOŻNA ZROBIĆ KAPUSTĘ Z GRZYBAMI I SAŁATKĘ JARZYNOWĄ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi