Pijmy wodę na zdrowie!

Bez wątpienia woda jest niezbędna do życia. Orzeźwia, chłodzi, oczyszcza, upiększa i leczy. Woda jest podstawowym składnikiem płynów ustrojowych, korzystnie wpływa na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, usuwa toksyny, transportuje substancje odżywcze i reguluje ciśnienie tętnicze.

Rodzaje wód

Wody możemy podzielić na: mineralne, źródlane, stołowe i lecznicze.

Woda mineralna wydobywana jest z podziemnych źródeł, odizolowanych od zewnętrznych zanieczyszczeń. Może być średnio- (500-1500 mg/l rozpuszczonych substancji mineralnych) lub wysokozmineralizowana (powyżej 1500 mg/l składników mineralnych). Zawiera dobroczynne składniki mineralne we właściwych proporcjach (m. in.: magnez, potas, wapń, żelazo, jod), przez co korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Przy zakupie wody mineralnej warto czytać etykiety, gdzie są umieszczone informacje o składzie i zawartości składników mineralnych. Bardzo cenny dla naszego organizmu jest magnez (minimum 50 mg/l) i wapń (minimum 150 mg/l).

Woda źródlana jest niskozmineralizowana (zawartość składników mineralnych do 500 mg/l), a to oznacza, że jej głównym zadaniem jest nawadnianie organizmu. Pić ją może każdy, byle nie w nadmiernych ilościach! Dlaczego? Ponieważ może wypłukiwać z organizmu cenne składniki mineralne, a będąc wodą niskozmineralizowaną nie uzupełnia zapasów minerałów. Wodę źródlaną można wykorzystywać w kuchni do przygotowania posiłków i ciepłych napojów.

Najmniej popularna jest w Polsce woda stołowa, która jest „mieszanką” wody mineralnej i źródlanej. Nie występuje naturalnie w przyrodzie, a powstaje w procesie wytwórczym, poprzez dodanie do niskozmineralizowanej wody źródlanej minerałów lub też wody bogatej w minerały. Niewątpliwą zaletą wody stołowej jest to, że zostaje ona wzbogacana w pierwiastki, których jest zbyt mało w naszej diecie. Należy ją zatem wybierać bardzo indywidualnie, według własnych potrzeb i stanu zdrowia.

Wody lecznicze nie są szeroko dostępne na rynku, możemy je przede wszystkim znaleźć w pijalniach wód w uzdrowiskach. Są to wody wysokozmineralizowane. Jak sama nazwa wskazuje są wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń, dlatego powinno się je stosować pod kontrolą lekarza.

Zalety wody

Woda korzystnie wpływa na nasze zdrowie i urodę. Walory wody są nieocenione. Warto przytoczyć chociażby kilka jej zalet. I tak:

  • działa korzystnie na przebieg procesów trawiennych;
  • reguluje ciśnienie tętnicze;
  • dostarcza cenne składniki mineralne w przyswajalnej postaci;
  • usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, toksyny;
  • nawilża błony śluzowe;
  • reguluje temperaturę ciała;
  • uelastycznia i nawilża skórę;
  • pomaga zlikwidować cellulit;
  • warunkuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
  • Kiedy powinniśmy szczególnie pamiętać o uzupełnianiu wody?

    Uczucie pragnienia jest pierwszym symptomem utraty wody, którego nie powinniśmy bagatelizować. Pragnienie świadczy bowiem o tym, że zapasy wody w naszym organizmie są niskie. Towarzyszyć mu mogą zawroty głowy czy spadek koncentracji.

    O uzupełnienie wody w organizmie powinniśmy zadbać szczególnie, gdy:

  • jest wysoka temperatura powietrza. Podczas upałów intensywnie się pocimy, a przez to tracimy wodę i cenne sole mineralne. Nie oznacza to jednak, że zimą nie powinniśmy pić wody;
  • stosujemy diety odchudzające. Woda reguluje procesy metaboliczne, bezpośrednio wpływa na tempo przemiany materii, pomaga również pozbyć się z organizmu toksyn. Woda nie ma kalorii;
  • spożywamy kawę, herbatę i alkohol w dużych ilościach, gdyż wszystkie te napoje mają właściwości odwadniające;
  • wykonujemy zwiększony wysiłek fizyczny, wtedy to nasz organizm traci znaczne ilości wody;
  • mamy gorączkę. Woda reguluje temperaturę ciała i zapobiega przegrzaniu organizmu.
  • Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie. Niewielka utrata wody powoduje zmęczenie, zawroty głowy, pogorszenie samopoczucia. Zatem... pijmy wodę na zdrowie!

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2011-06-17]
    Ocena:
    Brak głosów.
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.