Sposoby walki z cellulitem

Cellulit to typowo kobieca przypadłość. W równym stopniu dotyka szczupłe, jak i otyłe kobiety. Dla jednych i drugich jest dużym problemem i przyczyną wielu kompleksów. Istnieją jednak sposoby, które pomagają poprawić wygląd skóry objętej cellulitem. Zatem... Do boju!

Co to jest cellulit?

Cellulit inaczej zwany skórką pomarańczową to niewłaściwe gromadzenie się przerośniętych (nawet 10-krotnie) komórek tłuszczowych, toksyn i nieodprowadzonych produktów przemiany materii w tkance łącznej skóry. Tworzą się wówczas nierównomiernie rozmieszczone złogi – to dlatego na skórze widać wgłębienia i wypukłości, są wyczuwalne małe guzki, które czasem mogą powodować ból. Cellulit zazwyczaj atakuje biodra, uda i pośladki.

Przyczyny cellulitu

Za sprawcę cellulitu uznaje się przede wszystkim żeńskie hormony – estrogeny, ale nie są one jedyną przyczyną powstawania problemu. Za powstawanie cellulitu odpowiedzialne są także geny, brak ruchu, stres, palenie papierosów, antykoncepcja hormonalna i niewłaściwa dieta (fast foody, słodycze, tłuste potrawy).

Cztery stopnie cellulitu – jaki jest Twój?

Proces rozwoju cellulitu jest długotrwały. Wyróżnić w nim można cztery etapy:

Stopień pierwszy - skóra jest gładka, niewielkie nierówności są widoczne dopiero po ujęciu skóry w fałd. Mogą go mieć nawet nastolatki (zwłaszcza przed miesiączką, kiedy organizm zatrzymuje wodę). Na tym etapie najłatwiej jest o zwycięską walkę z cellulitem. Co zrobić? Należy zmienić dietę, zażywać więcej ruchu, masować ciało pod prysznicem szorstką rękawicą. Pomocne mogą okazać się także naprzemienne prysznice (najpierw ciepły, następnie zimny).

Stopień drugi - skóra jest gładka, jednak po ściśnięciu pojawiają się wyraźne zagłębienia i grudki. Tkanka może być stwardniała, uciskowi towarzyszy uczucie bólu. Co zrobić? Oprócz wymienionych wyżej sposobów warto także poddawać się masażom drenującym i regularnie uprawiać sport (na cellulit wskazana jest jazda na rowerze).

Stopień trzeci - grudki i nierówności na skórze widoczne są nawet bez uciskania – zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej. Dłonią wyczuwalne są bolesne guzki. Co zrobić? Na tym etapie domowe sposoby to za mało. Warto skorzystać z oferty profesjonalnych gabinetów. Skuteczny jest regularny drenaż limfatyczny.

Stopień czwarty - nierówności i zagłębienia widoczne są nawet w spoczynku (w pozycji leżącej). Skóra przypomina kalafior, większe guzki otoczone są tkanką włóknistą. Nawet delikatny ucisk sprawia ból. Co zrobić? Tu warto włączyć leczenie medyczne (seria mezoterapii). Później wskazane są profilaktyczne wizyty w gabinetach kosmetycznych i regularne drenaże.

Jak sobie poradzić z cellulitem?

Właściwa dieta - racjonalne żywienie odgrywa istotną rolę w zapobieganiu i zwalczaniu cellulitu.

Należy zrezygnować z fast foodów, tłustego jedzenia, wysoko przetworzonych produktów, a także ograniczyć cukry proste i sól.

Picie wody - woda umożliwia wypłukiwanie z organizmu toksyn, szkodliwych produktów przemiany materii, a także nadmiaru sodu, który przyczynia się do zatrzymywania płynów w tkankach. Dlatego warto pić minimum 1,5 litra niegazowanej wody dziennie.

Relaks - silny stres jest przyczyną „zawirowań” hormonalnych, które nasilają tendencje do odkładania się tłuszczu, powodują zatrzymywanie wody, niekorzystnie wpływają na wygląd skóry. Warto zatem znaleźć każdego dnia chwilę na relaks i odreagowania stresu. Polecamy spacer, jogę, plotki z przyjaciółką :)

Ochrona przed słońcem - co prawda opalenizna sprawia, że cellulit jest mniej widoczny, ale opalanie sprzyja zaburzeniom w krążeniu krwi i limfy oraz powstawaniu ogromnej liczby wolnych rodników. Dlatego wybierając się na plażę należy zaopatrzyć się w dobry krem z filtrem, a solarium najlepiej unikać. Czekoladowy odcień skóry można przecież uzyskać dzięki samoopalaczom.

Aktywność ruchowa - pobudzanie do wzrostu mięśni stymuluje również produkcję włókien kolagenu i elastyny. Skóra staje się wówczas mocniejsza i gładsza, co sprawia, że cellulit jest mniej widoczny.

Szczotkowanie ciała - prosty i niezwykle skuteczny sposób, aby pobudzić pracę układu limfatycznego i mikrokrążenia krwi w skórze. Najlepsze efekty przynosi masaż suchej skóry, który jest wykonywany niezbyt twardą szczotką z naturalnego włosia lub rękawicą z włókna. Dodatkowo w ten sposób złuszczamy martwe komórki naskórka, przez co skóra staje się gładsza.

Kosmetyki antycellulitowe - na rynku dostępna jest cała gama kosmetyków przeznaczonych do walki z cellulitem. Są one bogate w składniki, które przyspieszają spalanie tłuszczu, a także ujędrniają, usprawniają krążenie, wyszczuplają. W znacznym stopniu poprawiają one wygląd skóry. Warto jednak pamiętać, że same kosmetyki nie wystarczą.

Zabiegi w gabinetach - to przede wszystkim masaże, drenaż limfatyczny, ultradźwięki, endermologia, mezoterapia. Należy pamiętać, że świetnego wyglądu nie zapewni nam jednorazowa wizyta w gabinecie – skuteczność zabiegów jest równoznaczna z regularnością ich stosowania.

Podczas walki z cellulitem najważniejsza jest systematyczność i wytrwałość w codziennej pielęgnacji.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Agnieszka [2011-08-08]
Ocena:
5/5 [głosów: 2]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.