Przepisy Extra

Golonka pieczona w ziemniakach

To nowy pomysł na smaczne danie z udziałem przesmacznej i zdrowej golonki :) Tak, tak zdrowej, nie pomyliłam się, ale o tym napiszę później...

Jest to dosyć szybki do przygotowania przepis, jeśli chodzi o golonkę, bo nie trzeba jej tutaj marynować i tym samym długo na nią czekać, bo jeśli sobie rano umyślimy, że dzisiaj na obiad będzie golonka - to ona będzie!

Wystarczy ją tylko oczyścić, wrzucić do garnka z wodą i przyprawami, i podgotować, a potem przełożyć do żaroodpornego naczynia, a obok niej ułożyć warzywa: ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, seler, cebulę, i inne dodatki np. suszone grzybki - tak jak u mnie. Potem całość zalewamy przecedzonym wywarem, w którym gotowała się golonka i razem zapiekamy - mmm... co za zapach jak wszytko razem się zapieka?!

A jak smakuje?? Rewelacyjnie! Świetnie komponuje się z dodatkiem kiszonej kapusty - jak dla mnie obiad pierwsza klasa - całość razem idealnie do siebie pasuje i wyśmienicie smakuje :)

Pozostały wywar, w którym gotowała się golonka, można użyć jako bazę do przygotowania zupy krem, np. z dyni. I obiad mamy pycha! Czytaj więcej

Golonka - tak jak inne produkty ma swoje wady i zalety… bo wiadomo jest tłusta, kaloryczna i ma też sporo cholesterolu… Ale jej dużym plusem i zaletą jest to, że jest ona dobrym źródłem kolagenu i elastyny, które to korzystnie wpływają na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Jest ona też dobrym źródłem żelaza.

Odpowiedni poziom kolagenu odpowiada za jędrność i elastyczność naszej skóry. Dzięki kolagenowi komórki skóry się odnawiają, a jeśli nie dostarczamy kolagenu organizmowi, to powstają nam za szybko zmarszczki i różne problemy skórne...

Kolagen zapewnia naszemu ciału elastyczność. Bez odpowiedniej ilości kolagenu mogą pojawiać się tętniaki, żylaki i choroby stawów.

Generalnie słaby kolagen ustrojowy pozwala na rozwijanie się stanów zapalnych w naszym w organizmie, a natomiast posiadacze silnego kolagenu szybciej dochodzą do siebie po różnych przebytych chorobach i kontuzjach.

I wiadomo: organizm im jest starszy tym ma mniejsze możliwości produkcji kolagenu - więc trzeba go dostarczać, np. od czasu do czasu - właśnie golonką :)

Smacznego!

Składniki:

Golonka z wywarem:
1 kg golonki (1 tylna)
ok. 2 ½ litra wody
10 ziarenek czarnego pieprzu
3 ziarenka ziela angielskiego
3 ziarenka jałowca
1 liść laurowy
10 suszonych grzybków
1 łyżeczka Vegety (bez konserwantów)
Warzywne dodatki:
1 kg ziemniaków (waga po obraniu)
30 dag cebuli
10 dag marchwi (waga po obraniu)
5 dag pietruszki (waga po obraniu)
5 dag selera (waga po obraniu)
ostra papryka w proszku
zioła prowansalskie
rozmaryn
majeranek
sól
pieprz
3 łyżki oleju
500 ml wywaru (w którym gotowała się golonka)

Sposób wykonania:

Golonkę oczyścić, opłukać i przełożyć do dużego garnka. Wlać wodę, dodać ziarenka czarnego pieprzu, ziela angielskiego, jałowca, liść laurowy, opłukane suszone grzybki oraz Vegetę. Razem zagotować i gotować pod przykryciem na średnim ogniu przez około 70 minut. Następnie golonkę wyciągnąć z wody, ostudzić i lekko naciąć ostrym nożem. Suszone grzybki także wyciągnąć z wody, ostudzić i pokroić.

Ziemniaki obrać ze skórki, opłukać, osuszyć i pokroić - małe w ósemki, a większe na mniejsze kawałki. Cebulę obrać z łusek, opłukać, osuszyć i pokroić w półplasterki. Marchew, pietruszkę i seler obrać ze skórki, opłukać, osuszyć i pokroić w półplasterki.

Do miski przełożyć ziemniaki, cebulę, marchew, pietruszkę i seler. Dodać szczyptę ostrej papryki w proszku, ziół prowansalskich, rozmarynu, rozgniecionego w palcach majeranku, soli, pieprzu i całość razem wymieszać.

Żaroodporne naczynie posmarować olejem (1 łyżką), przełożyć golonkę i obłożyć ją wokoło warzywami. Polać pozostałym olejem, a następnie wlać przecedzony wywar, w którym gotowała się golonka. Naczynie przykryć pokrywką, włożyć do nagrzanego piekarnika i zapiekać przez około 90 minut w temperaturze 175 °C.

Podawać na gorąco z dodatkiem kiszonej kapusty.

Podane składniki wystarczą na około 6 porcji.

Smacznego.

Dodane przez Dorota w dniu
Wyraź opinię
Podobne przepisy:
Przepisy EXTRA *
Przepisy oznaczone symbolem EXTRA są dostępne bez reklam, za to z tabelami wartości odżywczych.
Koszt dostępu do przepisów EXTRA wynosi od 10,75 zł miesięcznie (zależnie od wybranego okresu abonamentu).
extra.smaczny.pl możesz przetestować za darmo przez 7 dni!
Komentarze do przepisu:
Ten przepis nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.