Piernik to taki specyficzny rodzaj ciasta. Charakterystyczny przekrój oraz brązową barwę i co najważniejsze smak i zapach, uzyskano dzięki dużej zawartości aromatycznych przypraw korzennych oraz słodkiego miodu. Ponadto ciasto piernikowe nadaje się do długiego przechowywania. Tę cechę, która jest niewątpliwie jego zaletą, piernik również zawdzięcza przyprawom, oraz temu, że jest stosunkowo twardy i suchy. Czytaj więcej
Zamieszczony tutaj przepis na piernik to taka zmodyfikowana wersja oryginału. Zastosowano w nim mąkę gryczaną oraz drobno potartą dynię, a także dodano mielony len. Składniki te zastosowano w celu podniesienia wartości odżywczych piernika. Pomimo takiego składu, piernik upieczony wg tej receptury nadal smakuje i wygląda jak tradycyjny wypiek. Zachęcamy do wypróbowania tego przepisu, bo warto.
Dynię obrać, oczyścić z pestek, opłukać, osuszyć i zetrzeć na tarce o małych oczkach.
Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i dalej ubijać. Następnie dodać żółtka i ubijać, aż masa podniesie swoją objętość. Mąkę gryczaną wymieszać z mielonymi orzechami włoskimi, mielonym lnem, przyprawą do piernika, imbirem, sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia. Do ubitej masy jajecznej dodać miód naturalny, sypkie produkty, olej z pestek winogron, mleko, kilka kropel aromatu pomarańczowego oraz kandyzowaną skórkę pomarańczową. Wszystko razem wymieszać i wylać do tradycyjnej prostokątnej formy o wymiarach 25 na 36 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec przez około 50 minut w temperaturze 170 °C.
Na ostudzony piernik z dynią wyłożyć dżem brzoskwiniowy.
Do rondelka przełożyć połamaną na kostki gorzką czekoladę, dodać masło, wodę, cukier oraz kilka kropel aromatu pomarańczowego. Całość podgrzewać na małym ogniu i mieszać, aż masa się połączy. Gotową i lekko ostudzoną polewą czekoladową polać piernik. Na suchej patelni zrumienić wiórki kokosowe i udekorować wierzch piernika.
Piernik można też podawać w wersji niskokalorycznej – bez dżemu, polewy czekoladowej i wiórków.
Smacznego.