Awokado zamiast masła

Awokado, inaczej smaczliwka lub owoc maślany, pochodzi z Ameryki Środkowej. Do Europy dotarło na przełomie XV i XVI wieku jako dar od Azteków, którzy uważali go za afrodyzjak. Obecnie ten smaczny i zdrowy owoc wykorzystywany jest nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce i medycynie. Miąższ owocu jest bowiem prawdziwą skarbnicą składników odżywczych.

Zdrowie na talerzu

Owoc awokado jest coraz chętniej wykorzystywany w kuchni, a ze względu na swoje właściwości również w kosmetyce i medycynie. Awokado jest prawdziwą skarbnicą cennych składników odżywczych. Największy udział (ok. 30%) przypada tłuszczom. Są to jednak w przeważającej części nienasycone kwasy tłuszczowe, które koniecznie muszą być dostarczane do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Odgrywają one istotną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia, wzmacniają układ odpornościowy i system nerwowy. Miąższ awokado jest doskonałą alternatywą dla margaryny czy masła. Sporządzona z niego pasta z powodzeniem zastąpi tłuszcz do smarowania kanapek, a dodatkowo jest pozbawiona cholesterolu. Zalecana jest szczególnie dla osób chorujących na nadciśnienie i miażdżycę.

Awokado zawiera także witaminy A, E i C, będące silnymi przeciwutleniaczami oraz witaminę K, B1, B2, B6, PP, kwas foliowy, magnez, wapń, fosfor. Owoc wyróżnia się dużą zawartością potasu, który ma decydujące znaczenie dla gospodarki wodnej organizmu, jest niezbędny do pracy mięśni, a także reguluje ciśnienie krwi. Awokado jest także źródłem luteiny, która pełni ważne funkcje w procesie widzenia i chroni przed chorobami oczu (zwyrodnieniem plamki żółtej, zaćmą). Zdaniem niektórych naukowców zawiera antybiotyki roślinne i substancje o działaniu antybakteryjnym, dlatego może służyć w profilaktyce infekcji jelit.

Owoc awokado prawie w ogóle nie zawiera cukrów, dlatego polecany jest diabetykom. Należy jednak pamiętać, że owoc jest wysokokaloryczny. 100 gram to 160-200 kalorii. Warto korzystać z jego dobroczynnych właściwości z umiarem :)

Właściwości prozdrowotne:

  • obniża poziom „złego cholesterolu”;
  • zapobiega chorobom układu krążenia;
  • reguluje ciśnienie tętnicze krwi;
  • lekko rozszerza naczynia krwionośne;
  • chroni serce;
  • łagodzi stres;
  • działa przeciwzapalnie;
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory;
  • chroni przed chorobami oczu;
  • zapobiega stłuszczeniu wątroby;
  • łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego;
  • usuwa z organizmu szkodliwe toksyny;
  • opóźnia procesy starzenia się komórek.
  • Awokado w kosmetyce

    Awokado ma również duże znaczenie na wygląd i zdrowie skóry. Bogactwo substancji czynnych neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia się skóry. Awokado redukuje zmarszczki, uelastycznia i wygładza skórę. Odbudowuje warstwę lipidową, chroniąc tym samym przed nadmierną utratą wilgoci, pobudza także syntezę kolagenu. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i łagodząco.

    Kosmetyki z awokado są szczególnie wskazane do pielęgnacji cery dojrzałej, suchej i wrażliwej. Jednak awokado dogłębnie odżywia i nawilża nie tylko skórę, ale również włosy.

    Jak wybrać dojrzałe awokado?

    Kupując awokado należy zwrócić uwagę na skórkę, która powinna być gładka, lśniąca, pozbawiona plamek. Owoce nie mogą być też uszkodzone. Skórka niektórych gatunków może być nieco pomarszczona. Najlepiej wybierać owoce, które są już miękkie. Można to sprawdzić naciskając skórkę palcem. Dojrzałe awokado powinno lekko uginać się u nasady ogonka. Gdy pozostanie wklęśniecie oznacza to, że awokado jest przejrzałe.

    Owoce twardsze można zawinąć w papier i odłożyć na kilka dni na kuchenną półkę.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-02-06]
    Ocena:
    Brak głosów.
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.