Jak można utrwalić przetwory?

Domowe przetwory są bezkonkurencyjne... Po pierwsze są znacznie tańsze od tych ze sklepu, a po drugie – zdrowsze, bo nie zawierają konserwantów i sztucznych barwników. Co prawda, przygotowanie niektórych z nich jest dość czasochłonne, ale metod konserwowania jest tak wiele, że każdy wybierze coś dla siebie.

Sposoby utrwalania przetworów:

  • Konserwowanie cukrem
  • to najpopularniejsza metoda konserwowania owoców. Wystarczy zasypać nim surowe owoce lub zalać syropem (wodą z cukrem). Owoce dzięki cukrowi zachowają barwę, smak i składniki odżywcze. Wysoka zawartość cukru zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Ilość cukru dla przetworu zależy przede wszystkim od ilości pektyn z owoców. Najwięcej cukru zawierają konfitury, które otrzymuje się przez długotrwałe wysmażanie owoców w syropie. Mniej cukru mają dżemy, marmolady, galaretki. Te ostatnie przyrządza się z soków wyciśniętych z owoców, które mają dużo pektyn (porzeczki, agrest, jabłka).

  • Kiszenie (konserwowanie solą)
  • to jedna z najstarszych metod przedłużania trwałości żywności. Polega na poddaniu produktów fermentacji mlekowej. Podczas kiszenia cukier zawarty w warzywach i owocach jest przekształcany przez bakterie w kwas mlekowy, który wykazuje właściwości konserwujące. Bakterie mlekowe rozwijają się w środowisku beztlenowym, dlatego produkty rozdrobnione (np. kapustę) należy dobrze uciskać. W początkowej fazie procesu fermentacji ważna jest także odpowiednia temperatura (15-20 stopni Celsjusza). Później kiszonki przechowujemy w chłodniejszym miejscu lub pasteryzujemy przez 10-15 minut, aby zahamować proces fermentacji.

  • Marynaty (konserwowanie octem)
  • ocet przedłuża trwałość produktów dzięki właściwościom bakteriobójczym. W zależności od stężenia octu, marynaty są ostre lub słodko-kwaśne. Co prawda nie jest to najzdrowsza metoda konserwowania żywności, ale marynaty są cenione przede wszystkim za swój smak. Konserwowanie octem polega na gotowaniu warzyw lub owoców w occie rozcieńczonym z wodą z dodatkiem soli i cukru. Przyprawami najczęściej stosowanymi do zalewy octowej są pieprz, gorczyca, ziele angielskie, liście laurowe. Do zalewy najlepiej użyć zdrowszego octu winnego zamiast spirytusowego. Marynować można niemal wszystkie warzywa, owoce pestkowe i jagodowe. Aby były mniej kwaśne i bardziej trwałe, należy je pasteryzować.

  • Marynowanie w oliwie
  • to metoda bardzo popularna w kuchni śródziemnomorskiej. W oliwie możemy marynować np. czosnek, pieczoną paprykę, suszone pomidory. Oliwa jest doskonałą marynatą do ziół - zalane oliwą delikatnie ją aromatyzują, a one same zachowują swoje walory smakowe. Później sprawdzą się jako dodatek do sosów i zup. Warzywa najlepiej obgotować w octowej marynacie, a później zalać oliwą z oliwek lub olejem.

  • Nalewki (konserwowanie alkoholem)
  • jest to bardzo prosta metoda konserwowania owoców. Wystarczy umyte owoce zalać alkoholem (najczęściej wódką, spirytusem, rumem) i dodać cukier lub miód. Owoce powinny być dojrzałe, soczyste i zdrowe. Miksturę najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych słojach typu twist, a później przelać do butelek. Nalewka jest zwykle gotowa do picia po 4-6 tygodniach. Na początku powinna stać w ciepłym, ale zacienionym miejscu. Później lepiej trzymać ją w chłodzie. Nalewki oprócz tego, że smaczne to w małych ilościach są również bardzo zdrowe. Chcąc ustrzec się grypy warto sporządzić nalewkę malinową, by poprawić krążenie - nalewkę z owoców głogu. Orzechówka jest natomiast pomocna w niestrawności i bólach brzucha.

  • Pasteryzacja (utrwalanie wysoką temperaturą)
  • wysoka temperatura niszczy drobnoustroje, pleśń i drożdże powodujące psucie się przetworów. Pasteryzacja to ogrzewanie przetworów w szczelnie zamkniętych słoikach do temperatury 85-95 stopni Celsjusza. Najczęściej pasteryzujemy przetwory na mokro, czyli w kąpieli wodnej. Słoiki z przetworami władamy wówczas do dużego garnka, na dnie którego znajduje się ściereczka. Dopiero na niej ustawiamy słoiki. Woda powinna sięgać do poziomu 2-3 cm poniżej zakrętek. Pasteryzować możemy również na sucho - gorące słoiki wstawiamy do nagrzanego piekarnika, a zimne do zimnego. Ustawiamy je na blaszce tak, żeby się nie stykały. Czas pasteryzacji liczymy od momentu zagotowania się wody w garnku lub nagrzania się piekarnika do właściwej temperatury.

  • Zamrażanie
  • to jedna z najprostszych i najzdrowszych metod długotrwałego przechowywania żywności. Dzięki niemu warzywa i owoce zachowują do 80% składników odżywczych. Ważne, by na mrożonki wybierać tylko w pełni zdrowe, nieuszkodzone, dojrzałe owoce i warzywa. Przed mrożeniem dokładnie je myjemy i czyścimy, a niektóre z nich także blanszujemy. Następnie osuszamy, porcjujemy i wkładamy do woreczków. W sklepach znajdziemy duży wybór torebek do mrożenia. Drobne owoce (np. jagody) najpierw mrozi się rozsypane luzem na tacce, a później przesypuje do woreczków. Zamrażać możemy także zioła (najwygodniej w pojemnikach na lód). Mrożonki możemy przechowywać nawet do 12 miesięcy.

  • Suszenie
  • to najstarsza metoda konserwowania żywności. Produkty zachowują trwałość dzięki odparowaniu większości wody (tj. Około 70%). Suszenie może odbywać się na wolnym powietrzu, ale produkty nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Można suszyć również w piekarniku (z uchylonymi drzwiczkami) lub w elektrycznych suszarkach - jest to najłatwiejszy sposób suszenia. Susz przechowujemy w szczelnie zamykanych pojemnikach w ciemnym pomieszczeniu.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-08-30]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 1]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.