Jak spełnić noworoczne postanowienia?

Rzucić palenie, schudnąć, poprawić angielski, regularnie ćwiczyć, zmienić pracę, zakochać się... To chyba najczęstsze noworoczne postanowienia. Co roku powtarzane jak mantra i co roku powracające do nas jak bumerang. Szybko o nich zapominamy, często się zniechęcamy i realizacja planów pozostaje w sferze marzeń. Co więc możemy zrobić, aby w tym roku było inaczej?

Aby zrealizować noworoczne (i nie tylko noworoczne) postanowienia niezbędna jest:

  • Motywacja i pozytywne myślenie
  • Motywacja jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie. Najlepiej, kiedy pochodzi z wnętrza i nie jest narzucona przez innych. Najbardziej skutecznym czynnikiem motywującym jest nagroda. Dlatego dla każdego celu warto wyznaczyć odpowiednie nagrody - im atrakcyjniejsza nagroda tym łatwiej pracować nad danym postanowieniem.

    Warto także pamiętać o pozytywnym nastawieniu. Zakładając, że się nie uda i rysując wszystko w czarnych barwach - na pewno się nie uda. W chwilach zwątpienia warto pomyśleć o korzyściach, jakie przyniesie noworoczne postanowienie.

  • Ograniczenie liczby postanowień do minimum
  • Jeśli lista noworocznych postanowień to niekończąca się opowieść, warto wybrać kilka najważniejszych. W momencie, gdy uda się ich realizacja można wybrać kolejne. Im więcej chcemy zmienić naraz tym mniejsza szansa, że cokolwiek uda nam się zrealizować. Zrobienie wszystkiego naraz jest niemożliwe. Aby zrealizować cel, warto mieć plan działania, który będziemy krok po kroku realizować. Pamięć bywa ulotna, warto więc zapisać co, jak i w jakim czasie chcemy osiągnąć.

  • Realne cele
  • Cel musi być możliwy do osiągnięcia, mierzalny i zamknięty w ustalonych ramach czasowych. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka może już na starcie zniechęcić do jakiegokolwiek działania. Warto pamiętać o wyznaczeniu konkretnej daty osiągnięcia celu. To znacznie ułatwi sprawę. Presja czasu na wielu z nas działa mobilizująco. Najłatwiejsze do zrealizowania są cele krótkoterminowe. Jeśli coś trwa zbyt długo, wówczas łatwo odsuwać działanie w czasie i utracić motywację.

    Efekt, jaki chcemy osiągnąć dobrze jest także skonkretyzować. Na przykład zamiast mówić: „Schudnę 10 kilogramów” postanowić: „Schudnę 2 kilogramy w miesiąc”. Mniejszy cel to większe prawdopodobieństwo jego realizacji, a tym samym zadowolenie i wzrost motywacji do dalszego działania.

  • Wsparcie
  • Swoimi noworocznymi postanowieniami warto podzielić się z osobami, które udzielą wsparcia lub z osobami, którym trudno będzie się przyznać do zawalenia sprawy. Uważa się, że postanowienia upublicznione bardziej motywują do działania.

    Można także podjąć wyzwanie realizacji noworocznych postanowień w grupie. Bez problemu przychodzi nam bowiem wymyślanie wymówek dla samych siebie. Jeśli zapiszemy się na kurs angielskiego lub aerobik z przyjaciółką, trudniej będzie nam się wymigać od zobowiązania.

  • Wiara w siebie
  • Wiara w siebie pomaga osiągnąć zamierzone cele, ale także przebrnąć przez niepowodzenia i nie poddawać się na pierwszej lepszej porażce. Dla tych, którzy naprawdę wierzą w siebie porażka jest po prostu kolejną szansą.

  • Determinacja i ciężka praca
  • Ostatnim, a zarazem najważniejszym krokiem jest działanie. W końcu trzeba zakasać rękawy i zabrać się za realizację przygotowanego planu. Przychodzi bowiem moment, że po prostu trzeba zaryzykować. Najtrudniej zacząć, później już jakoś leci... ;)

    Pozostaje już tylko życzyć wytrwałości i powodzenia w realizacji noworocznych postanowień!

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-01-02]
    Ocena:
    Brak głosów.
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.