Kaki - czyli owocowa nowość

Ostatnio na naszych półkach sklepowych pojawia się coraz więcej nowych owoców. Te egzotyczne owoce kuszą nas swoimi bogatymi kolorami i ciekawymi kształtami. Pytanie czy nam zasmakują i przypadną do gustu?

Kaki nazywane również persymona lub szaron pochodzi z Chin i Japonii. Obecnie są uprawiane również w Korei Południowej, USA, Europie i cieplejszych rejonach Azji Środkowej. Do naszego kraju owoce te dostarczane są przez cały rok z różnych krajów.

Owoce kaki przypominają wyglądem pomidora. Są żółtoczerwonego lub pomarańczowego koloru z czterema szerokimi, ciemnozielonymi liśćmi przy ogonku. Ich miąższ jest lekko twardy, słabo aromatyczny, bardzo słodki i ma galaretowatą konsystencję. Skórkę mają gładką i cienką, jak skórka pomidora.

Owoce kaki spożywa się na surowo, suszone, gotowane i kandyzowane. W postaci dżemów, marmolad, galaretek, lodów, deserów, słodko-kwaśnych sosów i sałatek owocowych. Można je zjadać ze skórką bądź obierać ze skórki. Można je pokroić w poziome plastry lub w kostkę, można też wyjeść miąższ łyżeczką z połówek owocu. Najlepiej owoce kaki smakują z dodatkiem soku pomarańczowego lub cytrynowego, jako dodatek do bitej śmietany lub gałek lodów. Miękkie owoce kaki jada się także lekko zamrożone w całości, w postaci sorbetu.

Kaki można kupić jak są jeszcze twarde, a degustować dopiero jak dojrzeją. A dojrzewają one bardzo szybko, w temperaturze pokojowej dojrzeją w ciągu 2-3 dni. Dojrzałe owoce są miękkie, szkliste i soczyste. W lodówce można je przechowywać do 2 dni. Natomiast niedojrzałe kaki charakteryzują się zielonym przebarwieniem, są twarde i mają charakterystyczny cierpki smak.

Smak owocu określa się jako smak „pomiędzy pomidorem, a morelą”. Niektórym kaki przypomina smakiem gruszki, śliwki, dynię, a jeszcze innym brzoskwinię z lekkim posmakiem wanilii.

Kaki są źródłem witamin: A i C, cukrów, karotenów, żelaza, potasu, fosforu oraz wapnia, i z tego względu polecane są chorym na osteoporozę, a także kobietom, które wkraczają w okres menopauzalny. Dodatkowo zawierają mało kalorii, 100 gram kaki ma 73 kalorie.

Występują dwie główne odmiany kaki:

  • jedna z dużą ilością taniny – garbnika o właściwościach ściągających i przeciw zapalnych. Dlatego owoc ten gdy jeszcze nie jest dojrzały ma cierpki smak, natomiast cierpkość znika, gdy owoc dojrzeje. Ich miąższ jest podzielony na przegródki z ośmioma jadalnymi pestkami;
  • druga bez taniny – owoc ten jest słodki i w dodatku nie zawiera pestek. Owoce tej odmiany nawet jak są niedojrzałe to są smaczne. Tę odmianę można najczęściej znaleźć na półkach sklepowych.
  • Owoce kaki niestety źle znoszą transport i dlatego na rynkach europejskich są mniej znane. Ale ostatnio coraz częściej możne je spotkać w naszych sklepach. I to bardzo dobrze, gdyż owoce kaki są bogate w witaminy i składniki mineralne, cenne dla naszego zdrowia. Dlatego, jeśli mamy możliwość kupienia tego owocu, skuśmy się na niego i przekonajmy się jak smakują, a na pewno na tym nie stracimy.

    Zachęcam więc do skosztowania tych egzotycznych owoców i życzę smacznego :)

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Dorota [2010-11-15]
    Ocena:
    4.93/5 [głosów: 14]
    Komentarze do artykułu:
    Jeżeli chodzi o owoce kaki,to są bardzo dobre w smaku i mają , taki słodki smak przypominający do miodu !Są bardzo pożywne i mają dużo witamin - A i C można z nich,zrobić różne przetwory z tego dobrego owocu . Ja ten owoc,już jadłam i jest bardzo dobry .
    Beata. [2011-01-06 00:22:38]
    Jeżeli chodzi o owoce kaki,to są bardzo dobre w smaku i mają , taki słodki smak przypominający do miodu !Są bardzo pożywne i mają dużo witamin - A i C można z nich,zrobić różne przetwory z tego dobrego owocu . Ja ten owoc,już jadłam i jest bardzo dobry .
    Beata. [2011-01-06 00:17:59]
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.