Melon - smacznie i zdrowo na okrągło

Melon znany jest przede wszystkim z tego, że doskonale gasi pragnienie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że melon to także bardzo smaczne źródło wielu cennych składników odżywczych m. in. witaminy A i C, potasu czy beta-karotenu.

Melon dla zdrowia

Melony w 90% składają się z wody. Ponadto są cennym źródłem witaminy A i C oraz potasu, który reguluje gospodarkę wodną, obniża ciśnienie krwi i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego. Melony o pomarańczowej barwie dostarczają organizmowi również beta-karotenu, który chroni przed nowotworami i chorobami serca.

Melony zalecane są w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz schorzeń układu moczowego. Mają działanie moczopędne i przeczyszczające. Melony są stosowane również jako środek przeciwgorączkowy. W medycynie ludowej melony zalecane były w okresach rekonwalescencji po przebytych chorobach.

Zdaniem francuskich naukowców melony są skutecznym sposobem walki ze stresem i przemęczeniem. A to za sprawą zawartego w nich przeciwutleniacza – dysmutazy ponadtlenkowej.

Uwaga! Melony nie dla wszystkich. Ze względu na sporą zawartość cukru melonów powinny unikać osoby z zaburzeniami trawiennymi oraz chorzy na cukrzycę.

Melon dla urody

Melon (podobnie jak należący do tej samej rodziny ogórek czy arbuz) bardzo korzystnie wpływają na urodę i stan naszej skóry. Sok z melona świetnie nawilża suchą cerę, działa kojąco, usuwa zanieczyszczenia i łagodzi podrażnienia. Miąższ melona można stosować także w leczeniu wyprysków i stanów zapalnych skóry. Oprócz tego melon doskonale chłodzi i na długo pozostawia uczucie świeżości.

Melonowa dieta

Melonowa dieta to propozycja nie tylko na wakacyjne upały. Przemawia za tym kilka argumentów...

  • melony są niskokaloryczne: 100 gram owocu to 40 kalorii;
  • zawierają cytrulinę – aminokwas wspomagający odchudzanie, a także uczestniczący w detoksykacji organizmu;
  • surowe owoce melonów są bogate w błonnik, który reguluje procesy trawienne i korzystnie wpływa na pracę jelit;
  • melony dzięki dużej zawartości wody oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych substancji przemiany materii.
  • Odmiany melonów

    Występują liczne odmiany melonów, które różnią się kształtem, wielkością, kolorem skórki i miąższu, a przede wszystkim smakiem. Trzy podstawowe odmiany melonów to: zimowe, kantalupa i siatkowe.

    Najbardziej popularną odmianą jest melon zimowy nazywany również miodowym. Wyróżnia się żółtym kolorem skórki i owalnym kształtem. Melon miodowy ma delikatny, słodki i soczysty miąższ o jasnozielonej barwie. Jest dostępny w sklepach przez cały rok.

    Melon kantalupa to melon o bardzo słodkim i aromatycznym pomarańczowym miąższu. Owoce mają lekko podłużny kształt i chropowatą skórkę. Są odmianą bardzo delikatną i nietrwałą. Melon kantalupa jest niezwykle bogaty w witaminę C i wspomaga działanie systemu immunologicznego.

    Melon siatkowy (siateczkowy) o złoto-zielonej barwie skórki, pokrytej charakterystyczną białą siateczką – stąd nazwa odmiany. Miąższ ma intensywny aromat oraz zazwyczaj pomarańczową barwę.

    Gorzki melon – co to takiego?

    Gorzki melon to odmiana, która kształtem przypomina ogórka, a smakiem przyprawę curry. Od wieków stosowana jest w medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu w leczeniu m. in. malarii, trudno gojących się ran, zaparć czy niestrawności. Ostatnie badania naukowców dowodzą, że gorzki melon może okazać się pomocny w leczeniu cukrzycy typu II.

    Gorzki melon zawiera substancje o właściwościach hipoglikemicznych, czyli obniżających poziom cukru we krwi. Dodatkową jego zaletą jest brak skutków ubocznych podczas stosowania.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2011-07-05]
    Ocena:
    Brak głosów.
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.