Imbir - panaceum Wschodu

Imbir jest jedną z najstarszych roślin leczniczych i przyprawowych na świecie. Znany był 3000 lat temu. Już wtedy ceniony był jako przyprawa nadająca potrawom wyrazistości, ale także jako afrodyzjak i uniwersalny lek na wiele dolegliwości, od wzdęć aż po ukąszenie węża. Obecnie imbir nie występuje w stanie dzikim, a jest jedynie uprawiany.

Imbir na kaca i chorobę lokomocyjną

Imbir zawiera całe mnóstwo substancji czynnych, zwłaszcza olejków eterycznych. Dostarcza cennych witamin z grupy B (głównie witaminy B6) oraz minerałów: magnezu, miedzi, manganu, wapnia. Na szczególną uwagę zasługuje jednak gingerol, który pod względem struktury chemicznej i działania do złudzenia przypomina kwas acetylosalicylowy (aspiryna). Hamuje agregację płytek krwi, przez co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i miażdżycy. Oprócz tego, gingerol ma działanie przeciwbólowe.

Imbir zaliczany jest do grupy środków skutecznych w bólach głowy występujących przy wietrznej pogodzie czy w nadwrażliwości na zmiany warunków atmosferycznych. Jest pomocny w usuwaniu nieprzyjemnych dolegliwości, które towarzyszą kacowi po nadmiernym spożyciu alkoholu. Imbir jest również często składnikiem leków zmniejszających dolegliwości choroby lokomocyjnej (zmniejsza mdłości, zapobiega wymiotom). Imbir zalecany jest osobom cierpiącym na reumatyzm. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, łagodzącym dolegliwości reumatyczne jest składnikiem preparatów wspomagających leczenie reumatyzmu.

Imbir jest naturalnym afrodyzjakiem. Przypisuje mu się działanie pobudzające ukrwienie narządów płciowych. W medycynie azjatyckiej uchodzi za przyprawę wzniecającą ogień w ciele. Jego zalety docenił także przemysł kosmetyczny. Imbir jest składnikiem produktów wyszczuplających, modelujących i wspomagających zwalczanie cellulitu.

Właściwości lecznicze:

  • działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo;
  • pobudza krążenie krwi;
  • działa lekko moczopędnie;
  • obniża poziom cholesterolu we krwi;
  • zmniejsza bóle mięśniowe i usuwa zmęczenie;
  • usprawnia koncentrację;
  • łagodzi mdłości;
  • leczy objawy przeziębienia;
  • pobudza wydzielanie soków żołądkowych;
  • zapobiega wzdęciom;
  • poprawia trawienie;
  • łagodzi bóle miesiączkowe;
  • ma działanie rozgrzewające;
  • odświeża oddech.
  • Imbir w kuchni

    Imbir należy do najważniejszych przypraw kuchni indyjskiej i azjatyckiej. W sklepach dostępny jest imbir świeży, suszony i mielony, marynowany oraz kandyzowany. Wszystkie różnią się intensywnością aromatu, smakiem i zakresem zastosowania. Imbir świeży nadaje potrawom pikantności i świeżości. Ma specyficzny, zdecydowany i wyraźny aromat z odświeżającą cytrusową, nieco słodką nutą, w smaku jest natomiast pikantny i lekko gorzki. Najlepiej komponuje się z rybami i pieczonymi mięsami (kaczką, wieprzowiną), suszonym doprawia się dania słodkie: ciasta, sałatki owocowe, natomiast marynowany jest dodatkiem do sushi.

    Imbir dodawany jest zarówno do potraw pikantnych i słodkich. Wzbogaca smak mięs i sosów, ale także pierników, herbatników, ciast, ciasteczek i deserów. Jest składnikiem indyjskiego curry, a w krajach azjatyckich dodawany jest do wielu potraw warzywnych i mięsnych. Jest doskonałym dodatkiem do marynat z dyni i ogórków.

    Imbir służy także do aromatyzowania kompotów, kawy, grzanego piwa czy wina. Wykorzystuje się go także do produkcji likierów oraz angielskiego piwa imbirowego.

    Imbir często występuje w towarzystwie czosnku. Dobrze smakuje także w połączeniu z przyprawami korzennymi: chili, pieprzem, goździkami, anyżem, cynamonem, kardamonem czy kurkumą.

    Przeciwwskazania

    Imbiru powinny unikać kobiety w ciąży, osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowy. Może bowiem powodować podrażnienia przewody pokarmowego i nasilać dolegliwości.

    Kupując świeży imbir należy zwrócić uwagę na skórkę, która powinna być gładka.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-01-26]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 3]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.