Jak kupić żelazko?

Mało kto lubi prasować, no ale tak się składa, że żelazko w domu musi być. A im lepsze, tym łatwiejsze prasowanie. Zatem zanim je kupisz, przeczytaj...

Najważniejsza w żelazku jest stopa, czyli podstawa. To od niej zależy, jak będzie przesuwało się żelazko po materiale. Musi być trwała, odporna na zarysowania i nie powodować wyświecania materiału. Producenci szukają coraz lepszych materiałów do wykonywania stóp, tak by dobrze sprawowały się z każdym typem materiału.

Kupując żelazko, zwróć uwagę na kształt i rozmieszczenie otworów w stopie, przez które wydobywa się para ułatwiająca prasowanie. Najlepiej, gdy są one ułożone wzdłuż boków, w dwóch grupach. Prasowanie materiału wokół guzików ułatwi rowek wzdłuż krawędzi stopy.

Wszystkie żelazka mają regulację temperatury, bo jak wiadomo, różne materiały należy prasować różnie rozgrzanym żelazkiem (najlepiej zawsze przed rozpoczęciem prasowania sprawdzić temperaturę na wewnętrznej stronie materiału, jeśli nic nie przywiera, temperatura nie jest za wysoka). Niektóre modele mają ekraniki z wyświetlaną informacją o poziomie wody, ilości pary i temperaturze stopy.

Równie istotne w żelazku jest wytwarzanie pary wodnej, która zdecydowanie ułatwia prasowanie. Najlepiej wybrać żelazko, które ma regulowaną ilość wytwarzania pary, ponadto dobrze, gdy żelazko ma funkcję uderzenia pary (jednorazowe silne uderzenie pary) przydającą się przy opornych zagnieceniach. Warto poszukać też żelazka, które wytwarza parę w pozycji pionowej, można wtedy zaprasować np. zagniecenie na firance, bez zdejmowania jej z karnisza. No i funkcja zimnej stopy - przy minimalnym nagrzaniu stopy prasuje się praktycznie samą parą delikatne materiały, np. rajstopy.

Do prasowania nowoczesnymi żelazkami niezbędna jest woda. Warto wybrać żelazko z dużym zbiornikiem na wodę (np. 350 ml), aby co chwilę go nie zapełniać. Prócz pary, zużywa się ona na spryskiwanie materiału. Zwróć uwagę, by żelazko miało "blokadę kapania", wtedy para nie będzie skraplać się przy niskich temperaturach powodując zacieki na materiale. Natomiast im wyższa moc żelazka (od 350 do 2400 W), tym szybciej się rozgrzewa.

Artykuł pochodzi z portalu superdomek.pl

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
ania [2011-01-10]
Ocena:
5/5 [głosów: 1]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.