Jak zastępować produkty w diecie odchudzającej?

Wbrew powszechnym opiniom skuteczna dieta odchudzająca to dieta różnorodna. Są jednak produkty, które powinniśmy wykluczyć albo przynajmniej ograniczyć. Jakie to produkty? Czym je zastępować? Warto dowiedzieć się jak odchudzać się z głową.

Pieczywo i produkty zbożowe

W diecie odchudzającej zalecane jest spożywanie węglowodanów złożonych (nieoczyszczonych), które są dłużej trawione, a energia z nich uwalniana jest stopniowo.

Należy unikać: białego pieczywa pszennego, pieczywa z ziarnami (słonecznika, soi, sezamu, dyni) i pieczywa tostowego. Należy także unikać pieczywa z dodatkiem słodu i miodu.

Warto wybierać: bogate w błonnik pieczywo razowe, żytnie, orkiszowe czy graham. Zaleca się także spożywać: ryż brązowy, nie łuskany, makaron razowy, otręby, kaszę gryczaną i jęczmienną.

Mięso i wędliny

Należy unikać: mięsa i wędlin wieprzowych, baraniny, kaczki, gęsi ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Należy także stronić od pasztetów, parówek i mielonek. Jeśli niektóre dania wymagają użycia mięsa mielonego warto kupić chudą porcję mięsa i zmielić ją samodzielnie. Kupione mięso mielone (również drobiowe) jest tłuste.

Warto wybierać: mięso drobiowe (kurczak, indyk), chudą wołowinę, cielęcinę, dziczyznę, mięso z królika.

Ryby

Ryby są źródłem pełnowartościowego białka, zawierają cenne sole mineralne i witaminy. Ponadto ryby morskie są bogatym źródłem kwasów omega-3, które przyczyniają się do obniżenia trójglicerydów we krwi i pozytywnie wpływają na kondycję serca. Warto przynajmniej 2-3 razy w tygodniu sięgać po ryby.

W diecie odchudzającej należy jednak unikać tłustych ryb typu: makrela, śledź, łosoś, halibut, węgorz. Niewskazane są także konserwy rybne, ryby w oleju czy sosie pomidorowym.

Warto wybierać: dorsza, morszczuka, mintaja, pstrąga, solę, szczupaka, sandacza i owoce morza.

Mleko i przetwory mleczne

Mleko i przetwory mleczne dostarczają lekkostrawne białka, dobrze przyswajalne tłuszcze, witaminy (A, D, E, witaminy z grupy B) i wapń. Oprócz tego, jogurty i kefiry zapobiegają zaparciom, łagodzą problemy trawienne i wspomagają regenerację śluzówki jelita.

Należy unikać: śmietany, jogurtów owocowych i naturalnych o kaloryczności powyżej 65 kcal/100 gram.

Warto wybierać: mleko, jogurty, kefiry o maksymalnej zawartości tłuszczu 2%. Całkowite usunięcie tłuszczu z produktów mlecznych pozbawia je witaminy D, niezbędnej do prawidłowego wchłaniania wapnia. Można także wybierać maślanki i jogurty owocowe, jeśli ich kaloryczność nie przekracza 65 kcal/100 gram.

Sery

Należy unikać: tłustych i półtłustych serów białych, serków topionych i homogenizowanych, żółtych i pleśniowych serów, a także oscypków, bryndzy. Serki z owocami zawierają cukier i dostarczają pustych kalorii.

Warto wybierać: chude białe sery, ziarniste (wiejskie typu light), sery o zawartości tłuszczu do 10 g na 100 g produktu.

Owoce

Owoce zawierają sporą ilość cukrów prostych. Dlatego w początkowej fazie diety odchudzającej należy ograniczyć ilość spożywanych owoców lub przynajmniej wybierać niskokaloryczne.

Należy unikać: bananów, winogron, mango, kaki, awokado, kandyzowanych i suszonych owoców (moreli, fig, daktyli).

Tłuszcze

W diecie odchudzającej należy ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów, nie można ich jednak całkiem wyeliminować. Tłuszcze są bowiem źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).

Całkowicie należy zrezygnować z tłuszczów nasyconych: smalcu, boczku, słoniny. Należy także unikać jedzenia majonezu.

Warto natomiast wybierać tłuszcze pochodzenia roślinnego: olej roślinny (słonecznikowy, rzepakowy, sojowy, kukurydziany itp.) lub oliwę z oliwek.

Napoje

Sprzymierzeńcem w dietach odchudzających jest woda mineralna, która reguluje metabolizm, usuwa toksyny, daje uczucie sytości, nie dostarczając przy tym zbędnych kalorii. Wskazane jest wypijanie około 2 litrów wody mineralnej dziennie.

Należy unikać: napojów słodzonych, soków owocowych, słodkich wód mineralnych, alkoholu.

Warto wybierać: wodę mineralną gazowaną i niegazowaną, napoje bez dodatku cukru, miodu, soków zagęszczonych, zieloną herbatę.

Zupy

Zamiast: tłustych zup (gotowanych na porcjach rosołowych, udkach drobiowych) z dodatkiem zasmażki, śmietany...

Warto wybierać: wywary warzywne bez węglowodanów, zasmażek i śmietany. Śmietanę należy zastępować kefirem lub jogurtem naturalnym.

Obróbka termiczna

W diecie odchudzającej należy wykluczyć smażenie i pieczenie z dodatkiem tłuszczu.

Wskazane jest natomiast: gotowanie na parze, pieczenie w piekarniku (bez dodatku tłuszczu), w folii aluminiowej, na grillu.

Zasadą każdej racjonalnej diety jest regularność, zachowanie podstaw zdrowego żywienia i przede wszystkim konsekwencja.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Agnieszka [2011-08-30]
Ocena:
4/5 [głosów: 1]
Komentarze do artykułu:
Jestem własnie w trakcie takiej diety i ten artykuł utwierdził mnie w tym co staram się teraz zjadać. Szkoda tylko, że polecane produkty sa mniej smaczne od tych niezdrowych...
Marika [2012-02-26 20:44:47]
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.