Sezon na rower

Jazda na rowerze zwiększa sprawność układu oddechowego, usprawnia pracę serca, wzmacnia mięśnie, redukuje cellulit, poprawia samopoczucie. Należy także do najbardziej przyjemnych form rekreacji i najbardziej skutecznych ćwiczeń odchudzających. A co ważne, nie obciąża układu kostnego i stawów, a także minimalizuje ryzyko kontuzji i nadwyrężeń.

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze jest świetnym treningiem kondycyjnym i wytrzymałościowym. Co ważne, taka forma aktywności fizycznej nie obciąża układu kostnego ani stawów. Nie dochodzi także do nadwyrężenia ścięgien i wiązadeł.

Jazda na rowerze polecana jest niemal każdemu, ponieważ:

  • poprawia funkcjonowanie układu oddechowego;
  • sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu;
  • pobudza krążenie krwi;
  • obniża poziom „złego” cholesterolu;
  • chroni przed miażdżycą;
  • zapobiega powstawaniu żylaków i zakrzepów w żyłach;
  • poprawia ogólną wydolność organizmu;
  • wzmacnia mięśnie ud, łydek, ramion i brzucha;
  • poprawia stan stawów, zwłaszcza kolanowych i biodrowych;
  • redukuje cellulit z ud i pośladków;
  • modeluje sylwetkę;
  • spala tkankę tłuszczową;
  • zmniejsza napięcie i rozładowuje stres;
  • poprawia samopoczucie.
  • Rowerowe odchudzanie

    Jazda na rowerze pomaga spalić tkankę tłuszczową i pozbyć się zbędnych kilogramów. W zależności od tempa jazdy, w ciągu godziny można spalić od 300 do 600 kalorii. Podczas jazdy na rowerze najintensywniej pracują mięśnie nóg, a to świetnie kształtuje i wyszczupla łydki i uda. Oprócz tego pracują również mięśnie brzucha, grzbietu i ramion. Dzięki regularnym ćwiczeniom sylwetka nabiera odpowiednich proporcji. Rower jest niezwykle pomocny w walce z cellulitem. Redukuje tkankę tłuszczową na udach i pośladkach. Sprawia, że sylwetka staje się bardziej smukła, a ciało jędrne.

    Ogromną zaletą jazdy na rowerze jest także to, że w przeciwieństwie np. do biegania nie jest tak męczącym i obciążającym sportem, a co za tym idzie trening może trwać dłużej. Wielu trenerów twierdzi, że lekki, ale długotrwały wysiłek jest znacznie korzystniejszy niż intensywny, ale krótki.

    Aby schudnąć ważna jest systematyczność. Najlepiej jeździć na rowerze 2-3 razy w tygodniu przynajmniej przez godzinę. Przygodę z rowerem warto zaczynać od krótkich tras, stopniowo zwiększając dystans i tempo. Dzięki temu unikniemy zakwasów. Podczas jazdy na rowerze należy utrzymywać stałe tempo pedałowania. Dobrze jest także zacząć od krótkiej rozgrzewki, która powinna trwać około 15 minut.

    Rower dla każdego!

    Jazda na rowerze zwiększa sprawność układu mięśniowego, oddechowego i krwionośnego. Jest sportem, który mogą uprawiać niemal wszyscy. Jest szczególnie wskazana dla osób z dużą nadwagą, ponieważ odciąża układ kostno-stawowy, a tym samym minimalizuje ryzyko kontuzji i nadwyrężeń. Polecana jest także osobom mającym problemy z kręgosłupem i osobom, które mają siedzący tryb pracy. Jazda na rowerze bowiem korzystnie wpływa na kręgosłup, wzmacnia mięśnie pleców, które podtrzymują lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

    Przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze są poważne schorzenia układu krążenia, stawów i kręgosłupa, a także problemy z błędnikiem.

    Przygotowanie do jazdy na rowerze

    Rekreacyjna jazda na rowerze ma niemal same zalety. Należy się do niej jednak wcześniej odpowiednio przygotować. Po długiej przerwie w uprawianiu sportu jakiekolwiek zrywy nie są wskazane. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji i zakwasów zaleca się ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni nóg (przysiady, skłony, szybki marsz, ćwiczenia rozciągające itp.). Rozpoczynając sezon rowerowy warto zachować umiar i rozpocząć od krótkich dystansów. Zbyt intensywny trening może przynieść zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego.

    Rower jest wspaniałą formą rekreacji - poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, zwiększa wydolność serca i płuc, poprawia samopoczucie, a oprócz tego... jest ekologicznym i ekonomicznym środkiem transportu.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-05-07]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 1]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.