Skóra jak aksamit, czyli skuteczne sposoby na depilację

Woskiem, kremem, pianką, depilatorem, maszynką do golenia, a może laserem... Metod na pozbycie się niechcianego owłosienia jest całkiem sporo. Jak zatem wybrać odpowiednią dla siebie? Która z nich jest najlepsza? O czym warto pamiętać podczas depilacji? Odpowiedzi w artykule...

Maszynki do golenia - wyjście awaryjne

Golenie jest bardzo szybkim, łatwym i całkowicie bezbolesnym sposobem depilacji. Niestety efekt jest krótkotrwały i włoski bardzo szybko odrastają, nawet po 1-2 dniach. Obecnie rynek oferuje mnóstwo maszynek, stworzonych z myślą o kobietach. Maszynki te mają np. ruchome rączki, które dopasowują się do kształtu ciała, paski nawilżające, dodatkowe ostrza itp.

Przed goleniem należy zwilżyć skórę i rozprowadzić na niej warstwę pianki lub po prostu zwykły żel pod prysznic. Kosmetyk zmiękcza bowiem włoski i zapewnia maszynce poślizg, co znacznie zmniejsza ryzyko podrażnień. Po goleniu pach należy pamiętać, by w następnym dniu nie używać dezodorantu. Dobrze jest natomiast zastosować kojący krem z alantoiną. Skóra podrażniona goleniem (gdy swędzi, piecze, jest zaczerwieniona) wymaga starannej pielęgnacji. Warto wówczas użyć żelu z aloesem, maści z d-panthenolem lub wody nagietkowej.

Kremy do depilacji - sposób na bezbolesną depilację

Depilacja za pomocą kremów jest bardzo prostą i bezbolesną metodą usuwania niechcianych włosków. Gładką skórą można cieszyć się 3-5 dni, czyli dłużej niż po tradycyjnym goleniu. Przy systematycznym stosowaniu włosy stają się coraz cieńsze.

Żele i kremy wymagają przetestowania na skórze. W większości z nich wykorzystuje się pochodne kwasów, które rozpuszczają keratynę (białka budulcowe włosa). Mogą one podrażniać skórę, szczególnie u osób z jasną karnacją. Preparat nakłada się szpatułką na suchą, oczyszczoną skórę na około 5-10 minut. Nie należy przekraczać czasu podanego przez producenta. Wcześniej na małym fragmencie skóry (za pomocą specjalnej szpatułki dołączonej do zestawu) warto sprawdzić czy włoski można bez problemu usunąć. Podczas usuwania preparatu nie należy przyciskać szpatułki zbyt mocno, by nie podrażnić skóry. Resztki preparatu spłukuje się letnią wodą. Preparatu nie można nakładać częściej niż co 3 dni. Metoda ta sprawdza się również w depilacji bikini oraz pach.

Taki rodzaj depilacji jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób wrażliwych na ból, a także osób, które mają żylaki i problemy z pękającymi naczynkami.

Wosk do depilacji dla odważnych

Depilacja za pomocą wosku jest zabiegiem bolesnym, ale skóra pozostaje gładka nawet przez kilka tygodni. Dzieje się tak, bo wosk usuwa włosy wraz z większością cebulek. Metoda stosowana regularnie sprawia, że włoski odrastają coraz słabsze. Poza tym, po kilku takich zabiegach, ból nie jest tak mocno odczuwalny jak na początku.

W domowych warunkach lepiej zrezygnować z wosku, który trzeba podgrzewać, by go rozpuścić. Łatwo się nim bowiem poparzyć. Bezpieczne są natomiast gotowe plastry z woskiem. Przed woskowaniem można zrobić peeling. Warto także skórę posypać talkiem - wówczas wosk będzie lepiej przylegał. Plastry z woskiem wystarczy ogrzać, pocierając w dłoniach i przykleić zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. A później pozostaje już „tylko” wygładzenie plastra i energiczne jego zerwanie (w stronę przeciwną do wzrostu włosa). Pozostałości wosku usuwa się specjalną oliwką dołączoną do zestawu lub zwykłą oliwką dla dzieci.

Z depilacji woskiem należy zrezygnować przed miesiączką i w czasie jej trwania. Zabieg jest wtedy jeszcze bardziej bolesny. Przeciwwskazaniem są także żylaki i popękane naczynka.

Depilatory elektryczne - gładkość na dłużej

Na pierwszy rzut oka depilator jest dość sporym wydatkiem, ale co ważne - jednorazowym. W dłuższej perspektywie okazuje się jednak tańszy niż zakup kremów, plastrów, maszynek do golenia. Usuwanie włosków depilatorem jest bolesne, ale jego zdecydowaną zaletą jest to, że włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. Poza tym ból można złagodzić, masując skórę kostkami lodu w foliowej torebce. Można także zaopatrzyć się w depilator z funkcją masowania lub chłodzenia.

Depilator wyposażony jest w ruchome pęsety, które chwytają i usuwają włoski wraz z cebulkami. Zabieg najlepiej przeprowadzać wieczorem, by przez noc skóra odpoczęła. Skóra powinna być odtłuszczona i całkowicie sucha. Po zabiegu warto wmasować kojący balsam nawilżający.

Częstym problemem po takim zabiegu jest wrastanie włosków. Osłabionym i miękkim włoskom trudniej się przebić przez naskórek, dlatego wrastają pod skórę. Często tworzy się wtedy stan zapalny. Jednak regularny masaż gąbką lub peeling zapobiega takim sytuacjom. Usuwanie włosków depilatorem jest niewskazane przy żylakach i skłonności do pękających naczynek.

Depilacja laserowa, czyli trwałe usunięcie problemu

Depilacja laserowa (tzw. epilacja) to nic innego jak trwałe usuwanie włosków za pomocą lasera. Światło lasera jest pochłaniane przez melaninę (pigment mieszków włosowych), która zmienia je w energię cieplną i trwale niszczy mieszek i cebulkę włosa. Zabieg laserowej depilacji trwa dość długo i wymaga kilkukrotnego powtórzenia, a co za tym idzie jest drogi. Laser działa bowiem tylko na włosy w fazie wzrostu.

Przed każdym zabiegiem wymagana jest konsultacja z lekarzem, który będzie go przeprowadzał, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania (ciąża, uczulenie na światło, choroby skóry itp.).

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Agnieszka [2012-06-28]
Ocena:
Brak głosów.
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.