Zadbane stopy

Wbrew pozorom skóra stóp jest bardzo wrażliwa i delikatna. Szybko ulega przesuszeniu, a w konsekwencji traci elastyczność i rogowacieje. Wówczas może pękać, tworząc bolesne ranki, które mogą stać się źródłem infekcji. Co zrobić, by temu zapobiec i jak dbać o stopy?

Kilka kroków do pięknych stóp...

Brak gruczołów łojowych w obrębie stóp sprawia, że skóra szybko staje się szorstka, łuszczy się, a w okolicach pięt tworzą się zgrubienia. Mocno przesuszona łatwo pęka, tworząc bolesne ranki.

By temu zapobiec, należy stosować następujące zabiegi pielęgnacyjne:

  • kąpiele
  • Starym i sprawdzonym sposobem, by zmiękczyć zrogowaciałą skórę jest codzienne moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą, ziołami lub płatkami mydlanymi. Dodatek soli polecany jest osobom ze zgrubiałym naskórkiem, natomiast zioła osobom z problemem pocących się stóp lub z popękanymi piętami. Tymianek, szałwia i pokrzywa odkażają i regulują pracę gruczołów potowych. Fiołek trójbarwny i nagietek regenerują skórę i przyspieszają gojenie się ranek, a olejek eukaliptusowy usuwa zmęczenie i obrzęk. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut, później stopy należy dokładnie osuszyć, szczególnie między palcami;

  • usuwanie zgrubiałego naskórka
  • Miejsca o zgrubiałym naskórku należy zetrzeć pumeksem lub specjalną dwustronną tarką. Uwaga! Należy wymieniać je dość często, ponieważ zalegające w nich resztki naskórka są świetną pożywką dla bakterii i grzybów. Stosując tarkę, najpierw naskórek należy zetrzeć gruboziarnistą stroną, a następnie wygładzić pięty powierzchnią drobnoziarnistą. Skórę należy ścierać tylko wówczas, gdy pojawią się zrogowacenia;

  • peeling
  • Przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać peeling, który usunie martwe komórki, dzięki czemu skóra będzie lepiej oddychać i chłonąć nakładane kosmetyki. Do bardzo delikatnej skóry polecane są peelingi cukrowe lub kremy złuszczające;

  • nawilżanie
  • Skóra stóp łatwo się przesusza, staje się szorstka i zgrubiała na piętach. Dlatego codziennie po myciu należy wcierać w stopy krem zawierający np. mocznik, glicerynę, które mają właściwości nawilżające i zmiękczające. Latem sprawdzą się kosmetyki odświeżające z dodatkiem mięty. Gdy pięty są bardzo suche, warto pomyśleć o zabiegu odżywczym. W tym celu (na noc) należy nasmarować stopy grubą warstwą tłustego kremu z witaminą A i nałożyć bawełniane skarpetki;

  • kąpiel parafinowa
  • Kąpiel parafinowa zmiękcza zgrubiały naskórek, natłuszcza skórę, zapobiega utracie wilgoci, poprawia krążenie, a nawet opóźnia naturalne procesy starzenia. Po zabiegu skóra jest miękka i elastyczna. Kąpiele parafinowe polecane są dla skóry przesuszonej, szorstkiej i popękanej. Ponadto są pomocne w leczeniu niektórych chorób skóry (np. łuszczycy).

    Kosmetyczna kropka nad i

    Niemniej ważne dla wyglądu stóp są zadbane i wypielęgnowane paznokcie. Należy obcinać je w linii prostej, bez zaokrąglania i niezbyt krótko. Powinny być równe z opuszkami palców. Głębokie obcinanie po bokach sprzyja ich wrastaniu. Po obcięciu paznokcie warto wygładzić pilnikiem (papierowym lub szklanym), a skórki odsunąć drewnianym patyczkiem. Gdy są zgrubiałe i mocno zarastają płytkę, konieczne może być zastosowanie specjalnych preparatów zmiękczających i usunięcie ich cążkami. Następnie na paznokcie warto nałożyć odżywkę w postaci bezbarwnego lakieru, a później dopiero pokrywać je kolorem.

    Gdy skóra pęka

    Gdy skóra nadmiernie wysycha i twardnieje, wówczas może zacząć pękać. Przypadłość ta może mieć również związek z noszeniem niewłaściwego obuwia i niedoborem witaminy A w organizmie. By pomóc stopom, trzeba przynajmniej raz w tygodniu wykonać peeling i zetrzeć zrogowaciałą skórę tarką. Skórę należy także smarować specjalnym kremem. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pękającą skórę pięt są ciepłe okłady z rozgotowanego siemienia lnianego. Siemię lniane bowiem bardzo skutecznie zmiękcza i uelastycznia skórę.

    Odciski i nagniotki

    To prawda, że niektórzy mają szczególną skłonność do powstawania odcisków. Jednak często są one po prostu konsekwencją noszenia zbyt ciasnych i niewygodnych butów. Nagniotki można ścierać samodzielnie tarką lub pumeksem. Czasem martwych komórek gromadzi się tak dużo, że zaczynają wrastać w głąb skóry, tworząc bolesne odciski. Aby je usunąć, można stosować specjalne kremy, maści, żele lub plastry.

    Jeśli chcemy mieć zdrowe i zadbane stopy, musimy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji przez cały rok.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-06-12]
    Ocena:
    Brak głosów.
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.