Jak szybko i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów?

O zrzuceniu zbędnych kilogramów i odpowiednich dietach zaczynamy myśleć wczesną wiosną. A co wówczas, gdy prześpimy ten okres? Dieta cud niestety nie istnieje. Jest natomiast kilka sztuczek, które mogą przyspieszyć odchudzanie, jednocześnie nie szkodząc zdrowiu.

Zasady mądrego i skutecznego odchudzania

Chęć i motywacja

Aby osiągnąć cel musimy mieć odpowiednie nastawienie, być zmotywowani i przede wszystkim nie poddawać się. Bez tego ani rusz. Dieta jest jedynie narzędziem w naszych rękach i tylko od nas zależy jak go użyjemy.

Metoda na głoda – woda

Woda reguluje procesy trawienne, przyspiesza metabolizm, usuwa z organizmu toksyny i szkodliwe substancje przemiany materii. Ponadto, woda nie ma kalorii. W momencie pojawienia się głodu warto na początku sięgnąć po szklankę wody. Często mylimy bowiem uczucie pragnienia z głodem. Woda sprawia, że stajemy się syci i jesteśmy w stanie zjeść mniej. Dlatego właśnie niektórzy zalecają wypijanie szklanki wody bezpośrednio przed posiłkiem.

Uprawianie sportu – ruch to zdrowie!

Dieta pomaga schudnąć, aktywność fizyczna nadać sylwetce pożądane kształty. Regularne uprawianie sportu pomaga przyspieszyć metabolizm, poprawia kondycję, spala tłuszcz, a zwiększa masę mięśniową. Na dobry początek może być godzinny, energiczny spacer. Najważniejszą zasadą jest, aby ćwiczyć w miarę swoich możliwości, nie przeforsowywać się, a tym samym nie zniechęcać.

Rezygnacja z kalorycznych przekąsek

Przekąski nie muszą wcale być zgubą dla nas i naszego misternego planu odchudzania. Ważne jednak, aby zrezygnować z podjadania słodyczy i wszelkiego rodzaju wysokokalorycznych przekąsek (chipsów, solonych orzeszków, krakersów, paluszków). Możemy zastąpić je owocami i warzywami. Należy jednak unikać owoców suszonych i kandyzowanych.

Regularne posiłki

Mylne jest myślenie, że ograniczenie posiłków w ciągu dnia pozwoli nam schudnąć. W ciągu dnia powinniśmy spożyć 5 posiłków, co 3-4 godziny.

Mniejsze porcje częściej

Przerwy między kolejnymi posiłkami nie powinny przekraczać 6 godzin. Długie przerwy organizm traktuje jak ostrzeżenie i zaczyna magazynować zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Poza tym żołądek jest narządem, który się rozciąga. Dostarczając mu duże porcje sprawiamy, że powiększa się i potrzebuje coraz to więcej, aby zaspokoić głód.

Przerwa nocna nie dłuższa niż 12 godzin

Pora kolacji powinna być uzależniona od indywidualnego rytmu dobowego. Przerwa pomiędzy kolacją a śniadaniem następnego dnia nie powinna być dłuższa niż 12 godzin. Kolacji nie powinno się także spożywać bezpośrednio przed snem (najlepiej jeść 2-3 godziny przed snem), a posiłki powinny być lekkostrawne.

Ograniczenie tłuszczów

Dla naszego zdrowia lepiej jest wybierać produkty chude. Nie można jednak całkiem wykluczyć tłuszczów z diety. Odpowiadają one m. in. za rozpuszczanie i wchłanianie niektórych witamin (A, D, E, K), a tłuszcze roślinne dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto margarynę czy smalec zastąpić zdrowszą oliwą z oliwek czy olejem rzepakowym.

Dieta bogata w błonnik

Błonnik przyspiesza perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom, przyczynia się do mniejszego wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów, a także zmniejsza uczucie głodu.

Skuteczne i szybkie odchudzanie wymaga nie tyle głodówek, strasznych katorg i poświęceń, co zmiany swoich nawyków – żywieniowych, ale także organizacyjnych.

Życzymy powodzenia! :)

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Agnieszka [2011-06-22]
Ocena:
5/5 [głosów: 3]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.