Kiedy unikać słońca?

Nadmierna ekspozycja na słońce jest szkodliwa... to już wiemy. Czasem jednak bywa tak, że krótki seans opalania kończy się poparzeniami, wysypką i przebarwieniami. Dzieje się tak, gdy przyjmujemy niektóre leki, które uwrażliwiają skórę na działanie promieniowania słonecznego. Jakie to leki i kiedy jeszcze unikać słońca?

Niektóre leki nie lubią słońca...

Okazuje się, że leków, które uwrażliwiają skórę na działanie promieniowania słonecznego jest całkiem sporo. Niektóre z nich sprawiają, że skóra staje się bardziej podatna na oparzenia, inne natomiast sprzyjają uczuleniom i powstawaniu przebarwień.

Skutkiem opalania i przyjmowania leków mogą być:

  • odczyny fototoksyczne, które pojawiają się, gdy w zażytym preparacie znajduje się substancja zwiększająca wrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe. Zmiany te pojawiają się bezpośrednio po opalaniu i na ogół mijają po odstawieniu leku. Przypominają one mocne oparzenie słoneczne. Dlatego może pojawić się rumień, pęcherze i pieczenie skóry;
  • reakcje fotoalergiczne, do których dochodzi tylko u niektórych osób stosujących fotouczulające leki. Zmienione pod wpływem słońca cząsteczki leków, łączą się z białkami skóry i tworzą uczulające alergeny. Skutkiem jest ostry miejscowy stan zapalny skóry w postaci pokrzywki i obrzęków. Zmiany mogą pojawić się po 1-2 dniach od opalania i mogą dotyczyć także miejsc niewystawionych na bezpośrednie działanie słońca.
  • Do grupy leków, które uwrażliwiają skórę na słońce należą m.in.:

  • leki przeciwbólowe (na bazie ibuprofenu);
  • antybiotyki (zwłaszcza doksycyklina);
  • leki moczopędne;
  • beta-blokery, czyli leki stosowane w leczeniu schorzeń układu krążenia;
  • leki przeciwcukrzycowe;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane np. w chorobach stawów;
  • leki obniżające stężenie cholesterolu;
  • antydepresanty;
  • leki hormonalne z estrogenem (tabletki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza).
  • Uczulenie może pojawić się również podczas przyjmowania preparatów dermatologicznych - leków przeciwgrzybicznych, przeciwtrądzikowych, a nawet przeciwłupieżowych.

    By uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych wywołanych działaniem promieni słonecznych, warto dokładnie przestudiować ulotkę leku. Na czas kuracji niektórymi lekami najlepiej w ogóle zrezygnować z opalania, a jeśli to niemożliwe stosować kremy z wysokimi filtrami UV.

    Zdradliwe zioła

    Na pozór bezpieczne preparaty roślinne mogą również uczulać. Należy uważać przede wszystkim na dziurawiec i arcydzięgiel, ale reakcję alergiczną może także wywołać mniszek lekarski i nagietek.

    Dziurawiec i arcydzięgiel są składnikami wielu preparatów, które pobudzają pracę wątroby, ułatwiają zasypianie i działają antydepresyjnie. Podczas przyjmowania tych preparatów należy unikać kąpieli słonecznych i opalania w solarium. Substancje w nich zawarte, pod wpływem promieniowania słonecznego, zwiększają wrażliwość skóry na słońce i ryzyko oparzeń słonecznych, a także mogą spowodować reakcje fototoksyczne.

    Warto także sprawdzić czy dziurawiec nie wchodzi w skład leków ziołowych, które aktualnie stosujemy. Jest bowiem bardzo popularnym składnikiem preparatów złożonych (nasennych i łagodzących migrenę).

    Uwaga na kosmetyki i zabiegi dermatologiczne

    Odrębną grupę środków, które uwrażliwiają skórę na działanie promieniowania UV stanowią kosmetyki. Uwaga na perfumy, wody toaletowe, dezodoranty i wszystkie kosmetyki zawierające alkohol. Mogą one bowiem wywołać reakcje alergiczne, podrażnienia i przyczyniać się do powstawania przebarwień.

    Podczas opalania należy także zrezygnować z kolorowych kosmetyków (różów, cieni, szminek). Zawarte w nich barwniki i środki konserwujące mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce i powodować podrażnienia, a nawet poparzenia. Należy także uważać stosując preparaty przeciwtrądzikowe, ponieważ zawierają one aktywne substancje, które powodują nadwrażliwość na światło słoneczne.

    Na słońce muszą szczególnie uważać osoby, które stosowały zabiegi dermatologiczne. Skóra jest wówczas znacznie bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego możemy narazić się na rozległe i trudne do usunięcia przebarwienia, a nawet poparzenia. Warto pamiętać, że zabiegi takie jak: depilacja laserowa, złuszczanie naskórka kwasami owocowymi, dermabrazja wiążą się z zakazem opalania minimum przez miesiąc... Lato nie jest więc odpowiednią porą na tego typu zabiegi.

    Z opalania lepiej także zrezygnować podczas menstruacji, ponieważ słońce i wysoka temperatura mogą spowodować bardzo obfite krwawienie, a nawet krwotok.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-07-06]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 1]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.