Gdzie pieprz rośnie?

W średniowieczu pieprz był przyprawą królów i magnatów. Kupowano go na wagę złota. Lizbona swe bogactwo i wspaniały rozwój w pierwszej połowie 15 wieku zawdzięcza właśnie handlowi pieprzem. Ale już pod sam koniec 15 wieku cena pieprzu spadła tak, iż nawet ludzie niezamożni mogli sobie pozwolić na używanie go.

Pieprz pochodzi z Indii. Uprawiany jest na szeroką skalę głównie na Archipelagu Malajskim. Dzisiaj używa go niemal każda gospodyni. Roczna konsumpcja pieprzu osiąga blisko 40 tysięcy ton. W kuchni używamy pieprzu czarnego lub białego - oba wytwarzane są z rośliny o nazwie pieprz czarny.

Najczęściej używany jest pieprz czarny – bardziej aromatyczny i o zastosowaniu uniwersalnym. Pieprz biały rzadko spotykany jest u nas w handlu – ma smak nieco ostrzejszy i stosuje się go do ryb i białych sosów.

Pieprz działa drażniąco na śluzówkę w jamie ustnej i w przewodzie pokarmowym i w ten sposób sprzyja wydzielaniu soków trawiennych. Dlatego opinia, iż ułatwia trawienie potraw ciężkich, jest w pewnym stopniu uzasadniona. Używany w małych ilościach i od czasu do czasu przez osoby cieszące się dobrym zdrowiem, jest przyprawą godna uwagi, natomiast nadużycie pieprzu wywołuje charakterystyczne palenie w żołądku, zwłaszcza u osób cierpiących na nadkwasotę. W niektórych dietach pieprz jest surowo zakazany.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Dorota [2003-12-09]
Ocena:
3.27/5 [głosów: 1633]
Komentarze do artykułu:
slyszalam ze cayenne dziala zdrowotnie - dietetyczka mi powiedziala, ze nawet wspomaga w odchudzaniu! (oczywiscie CAYENNE a nie zwylky czarny)
emilllene [2008-10-29 12:55:28]
Jak to rzadko?Ja uzywam tylko bialego pieprzu.Jest w LIDL-u.Aromatyczniejszy i ostrzejszy przez co nietrzeba go tyle sypac do danej potrawy.
Jola [2007-09-30 21:25:42]
Nie odnotowano jeszcze w historii przypadku w którym pieprz zaszkodził człowiekowi
SilnyXL [2007-07-06 12:54:01]
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.