Jak suszyć warzywa i owoce?

Suszenie jest jedną z najstarszych metod utrwalania i przechowywania warzyw, owoców, ziół, a przede wszystkim grzybów. Warto więc skorzystać z pełni sezonu i w ten prosty sposób zachować smaki i zapachy lata. Oto kilka porad jak suszyć owoce i warzywa, a także jak przechowywać przygotowany susz.

Dlaczego warto?

Suszenie warzyw i owoców to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych metod utrwalania żywności. Suszenie pozwala na przedłużenie trwałości i umożliwia przechowywanie produktów. Dzięki suszeniu odparowana zostaje woda, która jest naturalnym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów i bakterii.

Suszone owoce są dość kaloryczne. A to dlatego, że zawierają dużo mniej wody niż świeże (suszone 15-30%, świeże 90% wody). Przez to są bardziej skoncentrowanym źródłem składników odżywczych.

Zawierają całkiem sporo:

  • składników mineralnych, głównie potasu, magnezu, żelaza, miedzi;
  • witamin (witaminy E, K i witamin z grupy B);
  • błonnika pokarmowego, który poprawia procesy trawienia, wiąże toksyny i obniża poziom cholesterolu;
  • cukrów prostych, będących źródłem energii.
  • Suszone owoce dostarczają także przeciwutleniaczy, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a tym samym opóźniają procesy starzenia się organizmu i zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

    Warzywa i owoce najlepiej suszyć samodzielnie. Producenci często stosują bowiem dwutlenek siarki - środek konserwujący, który pozwala przedłużyć trwałość i zachować kolor dostępnego w sklepach suszu. Jednocześnie jest związkiem, który może silnie uczulać. Dlatego przed zakupem warto zwrócić sprawdzić skład.

    Co suszyć?

    Do suszenia należy używać wyłącznie zdrowych, świeżych i w pełni dojrzałych warzyw i owoców. Nie nadają się obite, nadpsute i popękane.

    Suszyć możemy:

  • owoce - np. jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie, banany, żurawina.
  • Do suszenia nadają się niemal wszystkie owoce. Wykluczyć należy jednak te, które zawierają duże ilości witaminy C, ponieważ podczas suszenia tracą cenne właściwości. Przed suszeniem owoce dokładnie myjemy, a jeśli zachodzi taka konieczność obieramy z łupin lub drylujemy. Prawidłowo wysuszone owoce powinny być elastyczne, nie mogą się łamać, kruszyć ani kleić. Najlepiej przechowywać je w szczelnych słoikach. Suszone owoce możemy wykorzystać do robienia kompotów, jako dodatek do ciast i deserów, ale także same w sobie będą świetną przekąską;

  • warzywa - np. marchew, por, seler, pomidory, buraki, cebula, a nawet fasolka szparagowa.
  • Przed suszeniem warzywa warto zblanszować, czyli wrzucić do wrzątku na 3-5 minut, po czym opłukać zimną wodą. Susz można przechowywać w szczelnie zamykanych pojemnikach lub lnianych woreczkach w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu;

  • grzyby - np. borowiki, podgrzybki, kozaki.
  • Grzyby możemy suszyć w całości lub same kapelusze czy nóżki. Kapelusze można suszyć w całości, natomiast trzonki warto pokroić w talarki. Przed suszeniem grzyby należy dokładnie oczyścić z resztek ściółki, ziemi i innych zanieczyszczeń. Dobrze wysuszony grzyb jest elastyczny, można go jednak złamać, jeśli mocno go zegniemy. Grzybowy susz przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach, by nie pochłaniał wilgoci i nie pleśniał;

  • zioła - np. lubczyk, bazylia, cząber, natka pietruszki, tymianek.
  • Zioła najlepiej suszyć zaraz po zebraniu. Najpierw należy je oczyścić i usnąć zniszczone części. Zioła suszymy w całości. Nie należy ich kruszyć. Wysuszone najlepiej przechowywać w ciemnych i szczelnych słojach.

    Metody suszenia

    Początkowo owoce i warzywa suszono poddając je działaniu promieni słonecznych. Dziś coraz większą popularność zdobywają specjalne elektryczne suszarki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tych urządzeń w szerokim wachlarzu cen. Suszarki różnią się mocą, ilością sit, na których układamy produkty do suszenia, wykorzystanym materiałem. Wygodne są te z przezroczystego tworzywa, ponieważ umożliwiają nam obserwację produktu podczas suszenia.

    Do suszenia możemy również posłużyć się piekarnikiem. Temperatura nie powinna być wyższa niż 40-50 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie zewnętrzna warstwa owoców szybko się przypiecze i uniemożliwi stopniowe odparowanie wody z głębi miąższu. Produkty, które zamierzamy wysuszyć rozkładamy równomiernie na blaszce wyłożonej pergaminem. Ważne, by nie były ułożone zbyt ciasno obok siebie. Podczas suszenia w piekarniku warto zostawić delikatnie uchylone drzwiczki, by umożliwić wymianę powietrza.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-08-17]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 3]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.