Zasady bezpieczeństwa
Ponieważ są to grzyby, który mogą budzić pewne emocje, z powodu podobieństwa do muchomora sromotnikowego, warto pokazać je komuś zaufanemu, kto zna się na grzybach, o ile sami nie mamy odpowiedniej wiedzy.
Poza tym obowiązują ogólne zasady dotyczące wszystkich grzybów:
- nie powinno się ich zbierać i przechowywać w „reklamówkach”, ponieważ wytwarzają substancje szkodliwe dla organizmu człowieka;
- powinny być jak najszybciej po zebraniu przyrządzane, a przechowywanie w lodówce należy ograniczyć do jednego dnia.
Jak rozpoznać, że to właśnie kania?
Kania ma taki specyficzny grzybowo-owocowy zapach. Na jej kapeluszu są charakterystyczne łuski. Cały kapelusz jest suchy, nie ma na nim nic lepkiego. U młodej kani kapelusz jest zamknięty (kulisty lub jajowaty), potem się otwiera przybierając stożkowy kształt, a już u dojrzałej kani kapelusz jest płaski. Miąższ w kapeluszu jest biały i nawet po uszkodzeniu nie ciemnieje.
Blaszki pod spodem kapelusza są gęste i szerokie. Na nóżce jest pierścień, który da się lekko przesunąć w dół lub w górę. Nóżka dojrzałej kani jest pusta w środku (tzw. rurkowata).
Kanie można najczęściej spotkać na łąkach, polach, miedzach, polanach leśnych, a nawet w parkach.
Smażenie kani
Smażenie to najczęstszy sposób na przygotowanie kani do dalszego wykorzystania w przepisach kulinarnych. Bez względu na to jaka potrawa będzie z jej udziałem wykonana, zwykle najpierw jest smażona. Dotyczy to zarówno marynowania w zalewie, jak również przygotowania konkretnych dań, np. jajecznicy z kanią, kania w cieście naleśnikowym, rolady z kanią, flaczki z kani czy zupa z kanią i wielu innych potraw.
Kanie należy do smażenia przygotować
Po oczyszczeniu grzyba i odcięciu nóżki można przystąpić do podzielenia na wymagane kawałki (o ile wymaga tego przepis). Następną czynnością jest panierowanie, do którego można użyć np. bułki tartej i mąki lub mleka i jajka. Smażenie odbywa się na niewielkim ogniu, aż do momentu uzyskania złotego koloru. Do smażenia można użyć oleju, masła albo smalcu. Po usmażeniu grzyb jest gotowy do przygotowania potrawy.