Kanie - grzybowa odmiana schabowego

Kania to popularny grzyb jadalny z rodziny pieczarkowatych, znany również jako czubajka kania. W Polsce występuje na terenie całego kraju, od lipca do października - listopada. Zarówno kapelusz jak i nóżka są jadalne, jednak w kuchni najczęściej zastosowanie znajduje kapelusz. Można je przyrządzać na różne sposoby, najczęściej są smażone i marynowane, często łączone z innymi produktami. Kanie nadają się również do suszenia i tutaj można również wykorzystać nóżki tych grzybów. Innym sposobem na dłuższe przechowywanie tych grzybów jest ich zamrożenie.

Zasady bezpieczeństwa

Ponieważ są to grzyby, który mogą budzić pewne emocje, z powodu podobieństwa do muchomora sromotnikowego, warto pokazać je komuś zaufanemu, kto zna się na grzybach, o ile sami nie mamy odpowiedniej wiedzy.

Poza tym obowiązują ogólne zasady dotyczące wszystkich grzybów:

  • nie powinno się ich zbierać i przechowywać w „reklamówkach”, ponieważ wytwarzają substancje szkodliwe dla organizmu człowieka;
  • powinny być jak najszybciej po zebraniu przyrządzane, a przechowywanie w lodówce należy ograniczyć do jednego dnia.

Jak rozpoznać, że to właśnie kania?

Kania ma taki specyficzny grzybowo-owocowy zapach. Na jej kapeluszu są charakterystyczne łuski. Cały kapelusz jest suchy, nie ma na nim nic lepkiego. U młodej kani kapelusz jest zamknięty (kulisty lub jajowaty), potem się otwiera przybierając stożkowy kształt, a już u dojrzałej kani kapelusz jest płaski. Miąższ w kapeluszu jest biały i nawet po uszkodzeniu nie ciemnieje.

Blaszki pod spodem kapelusza są gęste i szerokie. Na nóżce jest pierścień, który da się lekko przesunąć w dół lub w górę. Nóżka dojrzałej kani jest pusta w środku (tzw. rurkowata).

Kanie można najczęściej spotkać na łąkach, polach, miedzach, polanach leśnych, a nawet w parkach.

Smażenie kani

Smażenie to najczęstszy sposób na przygotowanie kani do dalszego wykorzystania w przepisach kulinarnych. Bez względu na to jaka potrawa będzie z jej udziałem wykonana, zwykle najpierw jest smażona. Dotyczy to zarówno marynowania w zalewie, jak również przygotowania konkretnych dań, np. jajecznicy z kanią, kania w cieście naleśnikowym, rolady z kanią, flaczki z kani czy zupa z kanią i wielu innych potraw.

Kanie należy do smażenia przygotować

Po oczyszczeniu grzyba i odcięciu nóżki można przystąpić do podzielenia na wymagane kawałki (o ile wymaga tego przepis). Następną czynnością jest panierowanie, do którego można użyć np. bułki tartej i mąki lub mleka i jajka. Smażenie odbywa się na niewielkim ogniu, aż do momentu uzyskania złotego koloru. Do smażenia można użyć oleju, masła albo smalcu. Po usmażeniu grzyb jest gotowy do przygotowania potrawy.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Smaczny.pl [2014-09-17]
Ocena:
4.33/5 [głosów: 3]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.