Świąteczne dekoracje stołu

W przedświątecznej krzątaninie - zakupach, porządkach i kucharzeniu, nie możemy zapomnieć o dekoracji wigilijnego stołu, który będzie centralnym punktem wieczerzy. Świąteczny stół można udekorować na wiele sposobów. Wystarczy kilka dodatków: świece, choinkowe gałązki, świąteczne ozdoby, aby stół prezentował się odświętnie i uroczyście. Pięknie ustrojony stół, zapełniony smakołykami będzie niezwykłą ucztą dla podniebienia i... oczu!

Kilka ogólnych zasad:

  • dekoracja stołu powinna stanowić spójną całość z wystrojem wnętrza;
  • wszystkie dodatki powinny mieć wspólny element, np. kolor czy deseń;
  • dodatków nie może być zbyt dużo, aby nie przeszkadzały biesiadnikom i nie zdominowały stołu;
  • kompozycja w centralnym punkcie stołu powinna być niska, aby wszyscy goście mogli się widzieć i swobodnie rozmawiać;
  • niezależnie od panujących trendów zawsze modne pozostają dodatki w kolorze czerwieni, złota i bieli.
  • Otuleni ciepłem czerwieni...

    Kolor czerwony nieodłącznie kojarzy się ze świąteczną atmosferą, dodaje ciepła, tworzy domowy i przytulny klimat. Biały obrus zestawiony z czerwonymi dodatkami jest propozycją dla wszystkich osób ceniących sobie tradycję i klasyczne rozwiązania. Czerwone dodatki doskonale komponują się ze starym złotem, z zielenią świerkowych gałązek oraz bielą obrusa i świec.

    W centralnym punkcie można ustawić gwiazdę betlejemską lub świąteczny stroik ze świecami i bombkami. Jako elementy ozdobne można wykorzystać: rajskie jabłuszka, pomalowane na złoto szyszki lub orzechy włoskie, czerwone wstążeczki, pojedyncze gałązki choinki, czerwone lub złote bombki. Chcąc dodać nieco elegancji można płócienne serwetki zwinąć w rulon i związać złotą wstążką.

    W złotej oprawie

    Stół możemy udekorować także w eleganckim stylu, który zagwarantują złote dodatki. Złoty jest kolorem, który buduje jasną, ciepłą i przytulną atmosferę. Symbolizuje dostojność i bogactwo. W kulturze jest jasnością, która przeciwstawia się ciemności, czyli złu.

    Zasadą jest, że dekorując stół w tym stylu należy pamiętać o umiarze. Złote dodatki najlepiej zestawić z białym obrusem i białą zastawą stołową. Biel z elementami złota podkreślą odświętność chwili i uroczysty charakter wieczerzy. Do dekoracji można użyć matowych i błyszczących złotych bombek, których kompozycje można umieścić w wysokich kielichach, szyszek lub orzechów włoskich pomalowanych na złoto, miniaturowych, brokatowych choinek, złotych gałązek jemioły czy koralikowych łańcuchów na choinkę. Białe świece i serwetki można opasać złotymi wstążkami.

    Zimowe inspiracje

    Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne białe święta pozostaną tylko w sferze marzeń. Zimowy klimat możemy stworzyć na wigilijnym stole. I taka też jest nasza kolejna propozycja świątecznej dekoracji stołu... dekoracja w kolorach zimy - bieli z iskrzącymi, niczym mróz na śniegu, elementami srebra. Jest to pomysł dla tych, którzy preferują chłodne aranżacje.

    Kiedy zdecydujemy się na taką propozycję niezbędny będzie śnieżnobiały obrus, biała zastawa stołowa i srebrne sztućce. Elementami dekoracyjnymi mogą być białe i srebrne bombki, białe świece w kryształowych kielichach, szklane kamyczki, kryształki, szyszki oprószone sztucznym śniegiem, metalowe choineczki czy posrebrzone gałązki ostrokrzewu.

    Ekologiczne i pachnące święta

    Na koniec mamy jeszcze jedną propozycję. Tym razem będzie to dekoracja, która oprócz tego, że wspaniale wygląda to jeszcze pięknie pachnie. Nic bowiem tak nie przywołuje świątecznego nastroju jak zapach korzennych przypraw, pomarańczy i świeżej choinki.

    Świąteczny stół w stylu eko możemy udekorować korą cynamonu, suszonymi plasterkami pomarańczy, czerwonymi, lśniącymi jabłkami, szyszkami, świątecznymi pierniczkami, gwiazdkami anyżu. Oprócz tego każdą serwetkę można ozdobić gałązką choinkową, a całość przewiązać rafią. W kilka minut możemy także przygotować efektowną i pachnącą dekorację ze świeżych pomarańczy i goździków. Jest ona na tyle prosta, że mogą ją wykonać nawet maluchy. Wystarczy powbijać goździki w skórkę owocu według wymyślonych wzorów (paski, serca, gwiazdy, esy-floresy). Na koniec można ułożyć je na misce usłanej choinkowymi gałązkami, dodać kilka szyszek i stroik na stół gotowy.

    Bez względu, na jaką dekorację się zdecydujemy pod obrus należy włożyć sianko - symbol stajenki, w której urodził się Jezus.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2011-12-21]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 2]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.