Walentynki - skąd ten zwyczaj

Walentynki to Święto zakochanych - jeden z ulubionych dni w roku dla młodych ludzi, choć i starsi chętnie wyznają sobie miłość 14 lutego, gdyż właśnie wtedy wspomina się Św. Walentego - patrona zakochanych.

Św. Walenty był lekarzem i duchownym, żył w Cesarstwie Rzymskim za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który to zakazał młodym mężczyznom żenić się, by byli lepszymi żołnierzami. Nie spodobało się to biskupowi Walentemu, który potajemnie udzielał młodym ślubu. Za łamanie zakazu dostał się do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej dziewczynie, która ponoć pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Rozzłoszczony cesarz wyznaczył datę egzekucji, zanim jednak biskup został stracony wysłał swej ukochanej list podpisany "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.

Jako, że Św. Walenty młodym miłującym się ludziom błogosławił i nierzadko udzielał im ślubu, w tradycji uznaje się go za patrona zakochanych, a wspomina się go w kościele katolickim właśnie 14 lutego, w dniu jego śmierci. Św. Walentego. W Polsce czci się również jako patrona ciężkich chorób, głównie nerwowych i epilepsji, gdyż za życia zajmował się właśnie takimi chorymi, a jednego chłopca nawet uzdrowił z padaczki.

Choć w kalendarzu kościelnym od lat wspomina się Św. Walentego to jednak tradycja Dnia Zakochanych do Polski trafiła dopiero w latach 90-tych XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich.

Symbolem Walentynek jest czerwone serce, a zwyczajem w tym dniu jest przede wszystkim wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, ale obecnie Dzień Zakochanych jest świetną okazją do obdarowywania drobnymi upominkami tych których kochamy, włączając w to wszystkich najbliższych, nie tylko osobę ukochaną.

Artykuł pochodzi z portalu superdomek.pl

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
ania [2011-02-04]
Ocena:
Brak głosów.
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.