Orzechy włoskie do zadań specjalnych

Orzechy włoskie chronią serce, gwarantują spokojny sen, wpływają na dobre samopoczucie, poprawiają pamięć, traktowane są jako „żywność dla mózgu”. Zmniejszają także ryzyko wielu chorób. Są prawdziwą kopalnią cennych składników. Dlatego bez wątpienia powinny stać się stałym elementem naszej diety.

Wartości odżywcze

Orzechy włoskie mają wysoką wartość odżywczą. Głównym ich składnikiem są łatwo przyswajalne tłuszcze (60-70%), w większości z rodziny omega-3. Dlatego mogą po nie sięgać także osoby z miażdżycą i zaburzeniami przemiany tłuszczowej. Już kilka orzechów zapewnia organizmowi niezbędną dzienną dawkę tych kwasów.

Oprócz tego, orzechy włoskie dostarczają także wartościowego białka, znacznych ilości witaminy E i witamin z grupy B, soli mineralnych (potasu, fosforu, magnezu, żelaza) i błonnika.

Orzechy włoskie są źródłem fitosteroli, czyli roślinnych sterydów, które obniżają poziom cholesterolu i chronią przed chorobami serca. Spośród wszystkich odmian to właśnie orzechy włoskie zawierają najwięcej antyoksydantów, czyli związków, które neutralizują działanie wolnych rodników i hamują procesy starzenia się komórek.

Co ważne, orzechy są produktem bezglutenowym. Są więc zalecane w diecie osób cierpiących na celiakię. Orzechy włoskie mogą także pomóc osobom mającym problemy z bezsennością. Odkryto bowiem, że zawierają melatoninę – hormon biorący udział w regulacji snu.

Surowiec leczniczy

Właściwości lecznicze orzecha włoskiego znane były już w starożytności. W celach leczniczych wykorzystuje się niedojrzałe owoce, jak i świeże liście. W medycynie ludowej stosowano je w nieżytach żołądka, wrzodach, schorzeniach skóry i niedokrwistości.

Liście i niedojrzałe owoce orzecha włoskiego wykazują silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, a także:

  • mają właściwości przeciwkrwotoczne;
  • działają ściągająco na błony śluzowe;
  • pobudzają wydzielanie soków żołądkowych;
  • obniżają poziom cukru we krwi;
  • oczyszczają organizm z toksyn;
  • przeciwdziałają biegunkom u małych dzieci.
  • Odwary z liści stosuje się do płukania gardła, natomiast nalewkę z niedojrzałych owoców przy zaburzeniach żołądkowych.

    Zdrowie w łupinie...

    Pomimo tego, że orzechy włoskie są bardzo kaloryczne (100 gram to 645 kalorii) są wskazane w codziennej diecie. Regularne spożywanie niewielkich ilości orzechów korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i zmniejsza ryzyko wielu chorób:

  • obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi;
  • zapobiegają powstawaniu zakrzepów w tętnicach i żyłach;
  • zapobiegają chorobom serca;
  • poprawiają koncentrację i pamięć;
  • wzmacniają układ nerwowy;
  • łagodzą stany depresyjne;
  • ułatwiają zasypianie;
  • zmniejszają ryzyko nowotworów.
  • Orzechy włoskie warto także chrupać dla urody. Poprawiają bowiem stan cery, paznokci i włosów. Są chętnie wykorzystywane jako składnik kremów, maseczek i peelingów oczyszczających pory, a także do leczenia trądziku młodzieńczego. Zawarty w liściach i łupinach barwnik o nazwie juglon pogłębia kolor włosów, a skórze nadaje efekt opalenizny. Dlatego wyciągi z orzecha są składnikiem preparatów ułatwiających opalanie i środków do farbowania włosów.

    Jak przechowywać?

    Jeśli orzechy włoskie planujemy przechowywać w łupinach, najlepiej wybrać miejsce suche, chłodne i przewiewne. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu orzechów nie należy przechowywać zbyt długo, bo jełczeją.

    Uwaga! Orzechy włoskie są bardzo lubiane przez mole spożywcze.

    Obrane orzechy można podzielić na porcje i zamrozić lub przechowywać w szklanym, szczelnie zamkniętym pojemniku. Orzechów nie należy przechowywać zbyt długo, bo stracą cenne składniki odżywcze.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2011-11-23]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 2]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.