Zamrażanie i chłodzenie produktów spożywczych w domu

Do wykonania zamrażania i chłodzenia w warunkach domowych wykorzystuje się zamrażarki i lodówki. Tym sposobem można zabezpieczyć przed zepsuciem praktycznie każdy produkt: mięso pochodzenia zwierzęcego i ryby, owoce i warzywa, a także mleko i jego przetwory.

Proces zamrażania

 

Niska temperatura powoduje zahamowanie rozwoju bakterii, a procesy psucia występujące w dodatniej temperaturze otoczenia ulegają spowolnieniu lub nawet zatrzymaniu.

Produkty spożywcze zamraża się w temperaturze co najmniej -18°C. W przypadku warzyw jest to temperatura minimalna, poniżej tej temperatury nie powinno się ich zamrażać.

Blanszowanie przed zamrożeniem

Niektóre produkty przed zamrożeniem wymagają przygotowania. Należą do nich niektóre rodzaje warzyw, które przed zamrożeniem należy blanszować.

Proces blanszowania polega na zanurzeniu warzyw na okres 1 – 2 minut we wrzącej wodzie, a następnie na gwałtownych ochłodzeniu również w wodzie, tym razem zimnej.

Blanszowanie można przeprowadzić również, przy użyciu garnka do gotowania na parze. Po kilku minutach parowania (czas zależy od rodzaju warzywa), analogicznie jak w poprzedniej metodzie następuje gwałtowne schłodzenie.

Takie hartowanie powoduje, że warzywa nie tracą wyglądu, smaku i zapachu. Następnie należy je osuszyć i można, w zależności od potrzeb odpowiednio je rozdrobnić.

Teraz następuje pakowanie. Warzywa umieszcza się w pojemnikach lub woreczkach, w takich ilościach, w jakich będą wykorzystywane jednorazowo do przygotowania potraw, tak by nie trzeba było rozmrażać całości. W ten sposób można przechowywać je nawet 1 rok.

Należy zaznaczyć, że nie zaleca się zamrażać warzyw spożywanych na surowo, np. ogórków.

Czas zamrażania

Proces zamrażania powinien trwać krótko. W czasie szybkiego zamrażania wewnątrz produktu powstają drobne cząsteczki lodu, które nie wywołują uszkodzeń tkanki, zachowując tym samym jego właściwości smakowe i odżywcze.

Dlatego do zamrażania warto wykorzystywać urządzenia z funkcją szybkiego mrożenia.

Nie bez znaczenia jest również wielkość i kształt porcji przeznaczonych do zamrożenia. Powinien on zapewnić jak najszybsze i głębokie mrożenie.

Rozmrażanie przed spożyciem

Sposób rozmrażania zależy od rodzaju produktu.

Mięso powinno być rozmrożone powoli w lodówce. W temperaturze jaka panuje w pomieszczeniu istnieje możliwość rozwoju bakterii.

Stary sposób rozmrażania mięsa w wodzie jest nie wskazany, z powodu możliwości wystąpienia bakterii, w tym salmonelli.

Grzyby, owoce i warzywa nie wymagają rozmrożenia przed przygotowaniem potrawy i mogą być bezpośrednio wrzucane do garnka.

Zasady używania żywności zamrożonej

W przypadku stwierdzenia, że produkt po rozmrożeniu wydaje nie przyjemny zapach, albo jego wygląd świadczy o zepsuciu, nie należy go spożywać.

Produkty spożywcze zbyt długo zamrożone nie nadają się do jedzenia, dlatego warto zapisywać datę zamrożenia produktu, aby można było stwierdzić, czy nie został przekroczony dopuszczalny czas jego przechowywania.

W szczególności mięso i ryby powinny być spożyte w jak najkrótszym czasie po rozmrożeniu.

Przed zamrożeniem produkty spożywcze należy schłodzić i dopiero wtedy umieścić w zamrażarce. Produkty przeznaczone do zamrożenia powinny być świeże i dobrej jakości.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Smaczny.pl [2014-10-06]
Ocena:
4.5/5 [głosów: 2]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.