Szparagi w roli głównej, czyli jak je przygotować?

Zajadają się nimi Francuzi, Niemcy określają mianem „białego złota”, w Polsce wciąż uchodzą za luksus i danie wykwintne. Szparagi, bo o nich mowa, są zdrowe, niskokaloryczne, niedrogie, łatwe w przygotowaniu i można wyczarować z nich wiele potraw. Sezon szparagowy trwa w najlepsze, warto więc przekonać się o ich walorach smakowych i zdrowotnych...

Jak wybierać i przechowywać?

Smaczne szparagi to szparagi świeże, dlatego podczas zakupów należy zwrócić szczególną uwagę na ich wygląd. Łodygi powinny być pozbawione plam, gładkie i połyskujące, zaś główki zwarte i jędrne. Aby sprawdzić świeżość, warto również zwrócić uwagę na obcięte końce, które powinny być jasne i niewyschnięte, a lekko naciśnięte powinny puścić sok. Jeśli pomimo tego mamy wątpliwości, można łodygi delikatnie o siebie potrzeć. Gdy pędy wydają charakterystyczny, „skrzypiący” dźwięk, są świeże. Wszystkie w pęczku powinny być mniej więcej jednakowe. W przeciwnym wypadku nie ugotują się równomiernie.

Unikajmy kupna szparagów, które stoją w wodzie - wówczas stają się kwaśne. Nie kupujmy także szparagów zwiędłych, zdrewniałych i wystawionych na długotrwałe działanie słońca. Bardzo grube lub zbyt długie również nie będą smaczne. Białe szparagi powinny być średniej grubości. Pamiętajmy, że podczas przygotowania trzeba będzie je obrać, dlatego nie mogą być zbyt cienkie

Szparagi są nietrwałe. Można je przechowywać w lodówce zawinięte w wilgotną ściereczkę, nie dłużej niż 2 dni. Najlepiej jednak kupić je w dniu, w którym wylądują na talerzu.

Wstępne przygotowanie

Dolne, stwardniałe końce szparagów (zarówno białych, jak i zielonych) należy odciąć lub odłamać. Wystarczy jedną ręką chwycić pęd mniej więcej w połowie długości, a drugą za grubszy koniec i wygiąć w łuk.

Później, w zależności od rodzaju:

  • szparagi białe - obiera się od góry (nieco pod główką) ku dołowi. W skórce znajdują się bowiem substancje gorzkie;
  • szparagi zielone nie wymagają obierania.
  • Do obierania można użyć specjalnych nożyków do obierania szparagów, ale bardzo dobrze sprawdzi się także nożyk szczelinowy do obierania warzyw. Skórkę ścina się od góry (tuż pod główką) w dół. Aby pędy się nie połamały, można ułożyć je na otwartej dłoni lub desce do krojenia. Po obraniu szparagi powinny mieć podobną grubość na całej długości. Szparagów nie należy obierać zbyt cienko, bo po ugotowaniu będą włókniste i niesmaczne.

    Gotowanie

    Szparagi najlepiej gotować powiązane w pęczki (po 8-10 sztuk). W tym celu należy je związać białą nitką u dołu i pod główkami, żeby się nie przewracały i nie wyginały podczas gotowania. Szparagi gotuje się na stojąco w wysokim garnku tak, aby główki wystawały ponad powierzchnię wody i gotowały się w parze. Są bowiem bardzo delikatne - gotują się najszybciej i łatwo je rozgotować. Do gotowania szparagów istnieją nawet specjalne naczynia (bardzo wysokie i wąskie) z drucianą wkładką. Najkorzystniej jest jednak gotować szparagi na parze.

    Szparagi gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem cukru i odrobiny masła, a szparagi białe również z dodatkiem soku z cytryny. Uwaga! Soku z cytryny nie dodaje się do zielonych szparagów, ponieważ stają się wówczas szare.

    Czas gotowania szparagów jest zależny od ich rodzaju, a także grubości pędów i wynosi:

  • dla szparagów zielonych około 10 minut;
  • dla białych nieco dłużej: 15-20 minut.
  • Ugotowane szparagi powinny być miękkie, a zarazem jędrne. Nakłuty widelcem miąższ powinien stawiać lekki opór. Wywar warto zachować i przygotować na nim zupę (szparagową lub jarzynową).

    Sposób na szparagi

    Szparagi stają się coraz bardziej popularne w kuchni. Można je gotować, ale można także grillować, smażyć na oliwie i zapiekać. Szparagi charakteryzują się delikatnym smakiem. Mogą być dodatkiem do innych potraw lub być samodzielnym daniem. Można podawać je z mięsem, rybami lub innymi warzywami. Są też efektownym składnikiem sałatek... Możliwości jest bardzo wiele.

    Bardzo smaczne i łatwe w przygotowaniu są ugotowane szparagi z tartą bułką zrumienioną na maśle (jak fasolka szparagowa). Można z nich także przygotować zupy (najczęściej typu krem).

    Cokolwiek postanowimy z nich przygotować pamiętajmy, że sezon szparagowy trwa tylko do końca czerwca.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-05-22]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 2]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.